Jelenlegi hely

Tippek kezdőknek a csomagolásmentes vásárláshoz

A csomagolásmentes vásárlás ijesztően hangzik mai világunkban, feltételezi a tudatos vásárlást, életünk előre tervezését. Elég az első néhány alkalommal csak betenni a kocsiba, táskánkba a kosarat, vászonszatyrokat, üres dobozokat, aztán már minden jön magától!

Csomagolásmentesen májusban (is)

Május 15-e a Nemzetközi klímaváltozás napja. Ez a dátum jó alkalom volt az elmúlt években a JÖN Alapítvány és a Háztartásom Hulladék Nélkül háziasszonya, Tóth Andi szervezésében csomagolásmentes május néven országszerte egész hónapos eseménysorozat került megrendezésre. Idén ugyan ez a kihívás elmarad, de eredeti célja változatlan, a szervezők

gyarapítani szeretnék a tudatos vásárlók körét, felhívva a figyelmet a túlzott fogyasztás és a túlzott csomagolás veszélyeire.

Sokan csatlakoznának a csomagolásmentes vásárlás művelői közé, de nem tudják, hogyan induljanak neki, nem mindenki gyakorlott a környezettudatos háztartás vezetésében. Ha már szelektíven gyűjtöd a szemetet és az újrafelhasználás sem áll távol tőled, ez is biztos tetszeni fog. Ha Te, Anya, Apa ezt választod, a gyerekeknek már természetes lesz.

Ha kezdő vagy még a hulladékmentes vásárlásban, az alábbiakat érdemes betartanod:

1. menü és bevásárlólista írása

Van aki fejben is jó ebben, ne legyen lelkiismeret-furdalásod, ha nincs listád. De használhatsz appot is, közös bevásárlólistát írhatsz családtagjaiddal, elmentheted a korábbiakat, hogy csak frissítgesd... szóval a lényeg, hogy legyen tervünk!

2. a bevásárlólista alapján gondold végig, melyik terméket miben érdemes szállítani:

  • apróbb szemű gyümölcsöknek, zöldségeknek - műanyag, jól záródó dobozok;
  • nagyobb szemű zöldségeknek, gyümölcsöknek textilszütyő, bevásárlókosár;

  • húsok, felvágottak: a papírba csomagoltat is jó beletenni nagyobb műanyag dobozokba, a nagy melegben hűtőtáska, jégakku használata is ajánlott;
  • csatos üvegek különböző méretekben a tejtermékeknek;
  • a pékárunak vászontáskák;
  • a fűszereknek, magvaknak, szárított hüvelyeseknek, aszalványoknak csavaros tetejű vagy csatos üvegek különböző méretekben; 

3. a különböző tárolók nehezebbek lesznek és nagyobb helyet foglalnak, mint a nejlonzacskók.

Így a szállításra is fel kell készülnöd: Párod erős karjai mellett bájos kerekes kocsik és kosarak is léteznek ma már, nem csak azok az öreges banyatankok

4. otthoni elpakolásnál érdemes a vásárlás dátumát a tárolóedényre felírni.

Ezt a gyári csomagoláson megtették helyettünk, de most már mi vagyunk a minőség-ellenőrzés is.

Jó tanács: mindig eggyel több dobozt vigyél, mint amit terveztél!wink

Mi ez az egész felhajtás a csomagolás körül?

Egy tanulmány szerint csak Európában fejenként 30 kilogramm műanyag csomagolást dobnak szemétre az emberek éves szinten. Ezek túlnyomó többsége nem kerül újrahasznosításra, 95 százaléka hulladékégetőben, illetve hulladéklerakóban végzi. Ráadásul a műanyag csomagolás nem is népszerű: Nagy-Britanniában a vásárlók 79 százaléka, míg Németországban 76 százaléka vallja azt a nézetet, hogy az áruk túl sok csomagolást kapnak, és jobb, ha a zöldségek-gyümölcsök csomagolás nélkül kerülnek eladásra.

Az persze már csak tetézi a problémákat, hogy az előre adagolt mennyiségeken nem lehet változtatni. Muszáj megvenned a négyes csomag almát, még akkor is, ha épp egyre vagy ötre van szükséged.

Az Uniós szabályzás szerint az egyszer használatos műanyag evőeszközök, tányérok, poharak, szívószál, higiániai eszközök használatát már korábban törvényi szinten betiltották 2021-től. Érdekes, hogy a szívószál váltotta ki a legnagyobb pánikot, ki érti, miért?

A jó hír, hogy a Nemzetközi klímaváltozás napja előtt közel negyedmillióan követelték és ezzel el is érték, hogy 2021-re betiltanák Magyarországon is az egyszer használatos műanyag termékek és csomagolóanyagok terén a vékony falú műanyag szatyrokat, zacskókat is!

Az eldobható műanyag szatyrok betiltásáért a Greenpeace magyarországi szervezete indított petíciót, mely Magyarország valaha létező legtámogatottabb környezetvédelmi petíciójává vált.

Elő tehát a szexi vászonszatyrokkal, egyedi kreációkkal, kosarakkal és dobozokkal, ne legyünk lusták!

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

7 őszi film, amit látnotok kell!

7 őszi film, amit látnotok kell!

Őszi hangulatú filmek közül rengeteg olyan akad, amelyek tökéletesen visszaadják az évszak borongós, melankolikus vagy épp varázslatos oldalát. Íme néhány ajánlás, amelyek garantáltan segítenek ráhangolódni az őszre.
10 tipp egy kedvessebb élethez

10 tipp egy kedvesebb élethez

A Kedvesség Világnapját (World Kindness Day) minden évben november 13-án ünneplik, és célja, hogy világszerte előmozdítsa a kedvességet és az emberek közötti megértést.
Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Kisgyerekkorom óta nagy rajongója vagyok a Halloween-nek, és örömmel látom, hogy egyre több Halloween buli és hagyomány épül be itthon is.
Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel a gyorsabb a gyógyulás

Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel gyorsabb a gyógyulás

A csecsemők náthája jellemzően nem számít súlyos betegségnek, mivel azonban az alvásra és az étkezésre is hatással van, az egész családot megviseli. Hogyan segíthetsz gyermekednek, hogy jobban érezze magát? Összeszedtük azokat a javaslatokat, amivel megkönnyítheted a náthás időszakot és gyorsíthatod a gyógyulást.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére