Jelenlegi hely

Keressünk fülesbaglyot!

Erre kér minket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A lakosság bevonásával országos, évenként megismételt erdei fülesbagoly telelőhely felmérést hirdet, melyben bárki részt vehet. A számlálás időpontja: 2021. január 29–február 1. Jó kis családi program a hétvégére, bagolyszámlálásra fel! 

Csak csendben, csak halkan...

Arra kérnek bennünknek, hogy számlálás közben a lehető leghalkabban közelítsük meg őket, óvjuk a baglyok nyugalmát. A törzstől tartsunk a lehető legnagyobb távolságot, amit távcső használata megkönnyít.

Ha azt tapasztaljuk, hogy az addig békésen, felborzolt tollal pihenő baglyok a testükhöz lapított tollakkal  (ilyenkor a madarak vastagsága a felére-harmadára csökken), felmeresztett tollfülekkel kezdenek figyelni, húzódjunk még hátrább. Így tudjuk elkerülni, hogy a nappalozó baglyok megriadva felrepüljenek. 

Nem csak ebben az időben

A szinkronszámlálás időpontja ugyan január 29-február 1. között van, de ettől eltérő időben, egész télen számolhatjátok a baglyokat, tavaszig várják az adatokat.

Hová küldd az adatokat?

Az alábbiak közül választhatsz, válaszd ki melyik számoda a megfelelőbb:

​Ha nem találsz, az is segítség!

Avagy a nulla adat is adat! Ha valaki nem talál nappalozó erdei fülesbaglyokat az általa kiválasztott településen (amelyet alaposan átnézett!), az is küldje el tapasztalatait, mert hosszú távon ez is értékes információként szolgálhat.

Tudtad?

Az erdei fülesbagoly gyakori fészkelője a lakott területeknek télen.

Magyarországon az ilyen telelőhelyeken többnyire néhány vagy néhány tucat madár látható, a százas példányszám már ritka. Ezért is elképesztő, hogy Magyarország bagoly „fővárosában”, Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok száma az ezer példányt is meghaladhatja.

Nem is gondolnád, de előfordulhatnak a legforgalmasabb közterületeken, iskolaudvarok fáin, ahol az óraközi szünetekben gyerekek nyüzsögnek... Miért? Az egyik legfőbb vonzerő számukra a település környéki gyepek és szántók gazdag kisrágcsálószákmány-kínálata, ami a magyarországi enyhe teleken (a sarkkörön túli területekhez viszonyítva) könnyen és nagy biztonsággal hozzáférhető táplálékbázist jelent számukra.

A madarak maguk választják a téli hónapokra a lakott területeket, megszokták az emberek közelségét, ezért itt keresd őket: parkokban, közintézményekhez tartozó udvarokon, templomkertek örökzöldjein, illetve magánházak kertjeiben.

Nézd csak:

Miért hasznosak?

Rendkívül hasznosak, rengeteg kisrágcsálót elpusztítanak évente. A gazdálkodóknak nem kell drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekeznie, mert ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről.

Miért jó baglyokat keresni? 

Egyrészt így pontosabb az országos információ szolgáltatás. Másrészt az emberek így jobban megismerik ezeket a különleges állatokat és még több időt töltenek a szabadban, miközben a szakemberek számára rendkívül hasznos munkát végeznek! És nem utolsósorban milyen jó kis program családdal, barátokkal a természetben! Hatalmas élmény lehet a gyerekeknek!

Mi kell hozzá?

A számláláshoz kézi távcső ajánlott, de lombhullató fákon, bokrokon akár szabad szemmel is pontosan meghatározható az erdei fülesbaglyok egyedszáma. Nagyon magas örökzöldeken is lehetnek a madarak, ezeken nehéz pontosan megszámolni, rosszul láthatóak. Ilyen esetekben inkább szürkületkor, vagy hajnalban számoljunk, így pontosabb adatokat kaphatunk.

Kérdésed van?

Ide írj: erdeifules@mme.hu vagy csatlakozz a baglyos közösséghez: www.facebook.com/erdeifulesbagolyszamlalok/ 

Forrás

Kedvet kaptál a számláláshoz? Oszd meg ezt a cikket, hogy mások is értesüljenek róla!

Ha számoltatok, vagy fotóztatok, nagyon örülnénk, ha megosztanátok velünk az élményeiteket, képeiteket bármely imami közösségi oldalán! Jó bagoly keresést! ;)

Elsner-Szentesi Mónika - Kaposvárimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére