Jelenlegi hely

12 lépés, hogy szegényebb legyél

Van néhány saját bevált tippünk egy műanyag szeméttel szegényebb élet felé. Kezd el kicsiben! Itt a Műanyagmentes július.

Eddig miért nem kezdted el? Magad sem tudod? Mondhatnám, hogy lusta vagy. Vagy tudod, és teszel ellene, vagy maradsz abban a langyos érdektelenségben, ahol eddig is voltál. Kezelheted kihívásként is, akkor kattints ide!

Mindegy, mivel kezded és mindegy, mennyit teszel. Az eddiginél a semmi is több. Ha nem veszed meg a műanyag palackos vizet, az is egy lépés. És még sok-sok lehetőséged van egy-egy lépésre. 

A nagy számok törvénye alapján „egy kísérletet sokszor elvégezve az eredmények átlaga egyre közelebb lesz a várható értékhez.” (forrás: Wikipédia). Azaz ha ezentúl pl. szelektíven gyűjtöd a szemetet, egy lépéssel közelebb kerültünk.

A lényeg a változáson van! Nem a tökéletességben.

Lépések a műanyagban szegényebb életmód felé

Szándékosan nem írtam műanyagmenteset. Elég, ha elsőre szegényebb a műanyagban. Épp ezért az már jó, ha változtatsz pár apró szokásodon:

  • Tűzz ki egy változást,
  • Tudatosítsd magadban, írd le magadnak, hogy lásd is, merre indulsz
  • Találd ki, hogyan valósítod meg
  • Nézz utána, kell-e hozzá valami vagy valakinek a segítsége
  • Szerezd meg a segítséget: vedd meg az első kulacsod, termobögréd; kérd meg a párod, egy barátod hogy segítsen megvalósítani

Célok, amiket egy kis változtással elérhetsz

0. Ne engeddj a nagyoknak, ne hagyd magad befolyásolni!

Egy ikonikus riporter még ikonikusabb beszélgetőtársa egy podcastban nem oly rég azt mondta, hogy mindegy hogy szelektíven gyűjtjük a szemetet, mit teszünk meg mi a mikrokörnyezetünkben a Földért, ha a nagyok nem változnak, nem váltanak. A megacégeket pedig csak mi, vásárlók tudjuk változásra bírni a kis döntéseinkkel. Ha nem veszünk meg olyan holmikat, amiket ránkerőltetnek.

Gondold végig, mielőtt a polcra nyúlsz egy élelmiszerért, biztos kell az a szervezetednek?

1. Válts kulacsra!

Nálunk mindenkinek 2 kulacsa van. Az egyiket kiszárítom, míg a másik használatban van.

Tipp: Van egy olyan magyar cég, akinek nem csak rengeteg kulacsa van, de tudatosak is. Nem kell a bepenészedett kupak miatt az egészet kidobni, elég, ha a szilikon alkatrészt cseréled ki. Egy borítékban elfér, így nem kell drágán utánarendelni, pár száz forintos tétel.

2. Használj termobögrét!

Nem könnyű választás megtalálni a legjobbat, hiszen kifolyhat, kihűl, nem mindig fér a kávégép alá… Nekem kettő is van: egyet az autós utakra használok, egy pedig a női táskámmal kompatibilis.

3. Kerti parti? Olcsó és mentes is lehet

Trendi dekorációval persze hogy jobban esik a limonádé!
Használj papír szívószálat; jégkocka gyártó nejlonzacskó helyett fagyassz le gyümölcsöket; a műanyag vagy fémes pohártető helyett pedig vess be pár muffinpapírt. Arra ráírhatja a vendég a nevét és a darazsak sem jutnak a limonádédhoz.

4. Válts textil zöldségeszsákokra a nejlonzacskó helyett!

Szinte minden nagyobb élelmiszerbolt zöldségosztályán találsz már pár száz forintért textilszatyor szetteket. Nekem 3 szettem is van, utálom átpakolni a krumplit.

5. Gyűjtsd az olajat!

Ez ugyan nem műanyag, de a legnagyobb vízszennyező, nem hagyhatjuk ki!

A legjobb, ha az eredeti olajosflakonba gyűjtöd és adod le az olajat. Tudom, nem könnyű abba a kis nyílásba önteni a nagy edényből az olajat. Van egy erre rendszeresített kancsóm, abba gyűjtöm a legkisebb adagot is, abból öntöm át, ha tele lesz.

Tipp: Próbáld ki olaj nélkül a rántott húst!
Egy kis tálkába teszek fél deci olajat, azzal kenem meg egy ecset segítségével a bepanírozott hússzeleteket. Aztán mehetnek a sütőbe. Persze nem lesz olyan, mint a bő olajban sült, de a bevitt kevesebb kalória és az olajmentes lakás is igazolja, hogy jó döntés.

6. Frissentartó fólia helyett

Használhatsz tányért, nagyobb műanyag edényeket, méhviaszos vagy pull anyagból készült tasakot.

Tudom, sokkal kényelmesebbnek tűnik a fóliát ráhúzni a tányérra. Pedig sokkal egyszerűbb egy lapos tányért borítani a salátás tálra, mélytányért a maradék ebédre; salátás tálat a kockára vágott sülihalomra. A péksüteményeket tárolhatod kenyeres zsákban.
A kimérten vásárolt sajt, vaj mehet a sajtos dobozba, vajtartóba. Ha lapos tetejűeket választasz, még további ételeket is tudsz rájuk pakolni a hűtőben.

A fagyasztásnál dobozok is kiválthatják a fóliát, vagy újrazárható-elmosható nejlontasakok. Ha ezekbe már kaját nem is tudok tenni, mennek tovább csavar- és alkatrész tárolónak a garázsba.

A háztartásunkban évek óta nem használok fóliát. Annyi mindennel kiváltható.

7. Válts környezetbarát, lebomló csomagolású tisztítószerekre!

Egyre többféle kapható, és persze eltérő minőségűek. Kicsit kisérletezni kell, mire megtalálod az igazit, de megéri. Életem legjobb vízkőoldójára, mosogatószerére és mosókapszulájára találtam így rá. Ráadásul mindegyik alapanyaga növényi: a vízkőoldó citrom és ecetsav keveréke; a mosogatószerben a mangó zsíroldó enzimjei dolgoznak, a mosókapszula pedig kukorica alapú anyagba van csomagolva, így feloldódik mosás közben.

A takarítószerek flakonjai is kukoricából készültek, így szépen komposztálhatóak. De vannak olyan cégek, akik visszagyűjtik.

8. Próbálj ki új, műanyagmentesen csomagolt kozmetikumokat!

A bátrabbak lebomló csomagolású higiéniai termékeket is használhatnak.Pl. szilárd sampont, ami olyan mint egy szappan; borotválkozáshoz szappant; kézmosáshoz is, ezeknek a papír csomagolása lebomlik. A fogkrémet ki lehet váltani fogmosó tablettával; a fogkefét fa vagy bambusz alapúval; at arckrémeket, test- és hajápolókat üveg csomagolásban vagy kimérten is meg lehet venni.

9. Szelektíven a szemétbe!

Otthon kicsiben is lehet szelektálni! Eleinte a szakadt papírzacskókba tettem a kisebb szelektívbe szánt szemetet, de végül vettem egy füles gyűjtőt, nagyobb kapacitású és nem ázik el a rosszul kiszárított tejesdoboztól.

Tavaszi nagytakarítás és szanálás? Azt is lehet szelektíven, csak kicsit több munka! Részletesebben korábbi cikkünkben olvashatsz róla.

10. Hasznosíts újra!

Annyi a készítsd magad videó a neten, hogy felesleges lenne leírni bármit.

A fő elv, mielőtt kidobnád, kérdezd meg magadtól, ezt más nem tudja még használni, másra nem lehet még jó?

Persze, idegesít, ha kerülgetned kell, hiszen egy pléddel nem indulsz el a kutyamenhelyre. Kérdezd körbe meg az ismerőseid, hogy van-e valami, amit kidobnának, és pl. hasznos lehet mint a törölköző, lepedő, paplanhuzat, kispárna, tömőanyagaik, frottier fürdőköntös, nagy pamut pólók… (ezeket nem mindenki veszi át, zavaró az ujja, a zsebek, kérdezz rá, használható-e a célközönségnek)

Tipp: a kötött pulóverek ujjait összevarrva ki lehet tömni párnának pl. tönköllyel, mely fillérekbe kerül, és lebomlik, ha kidobásra kerülne a későbbiekben.

11. Régi füzetek, könyvek sorsa

Az iskola idei éve a végéhez ért, de a gyerekszoba tele füzetekkel, könyvekkel. Mielőtt a szelektívbe kerülnének, tépd le róluk a műanyag borítást. A füzetekből szedd ki az üres lapokat, jegyzetelni jók lesznek. Sőt, össze is spiráloztathatod az üres lapokat, ha olyan sok van, egy trendi borítóval az elején jövőre jók lesznek.
A feladatmegoldókat, magazinokat, ha vállalhatóak, add le az oviba, nyári táborba, jól jöhet egy esős napon. 

12. Csomagolásmentes vásárlás

Egyszer ezt is el kell kezdeni! Korántsem olyan fájdalmas, mint tűnik. Nem biztos, hogy minden alkalommal sikerül. Eleinte menjetek együtt pároddal, barátnőddel vagy a gyerekekkel termelői piacokra, ott sokkal rugalmasabbak az árusok. 

Tipp: az első alkalmakkor tudatosan pakolj össze, gondold végig, mibe mi fog kerülni. Pár alkalom után rutin lesz. Tippeket a kezdéshez korábbi cikkünkben találsz!

ADL - Debrecenimami

Fotók: pexels.com és Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére