Jelenlegi hely

Családbarát szülés? Elérhető, sőt kötelező!

A családközpontú szülészet témájáról január közepén tartottak tudományos ülést a Debreceni Egyetemen, ahol a téma egyik jeles képviselőjének, Szeverényi Péter kötetét is bemutatták.

Mit is jelent a családközpontú szülészet?

Célja, hogy a kismama, a baba és az apa is pozitív élményekkel, testi és pszichológiai szempontból is egészségesen hagyja el a kórházat- Ezt kellene minden szülőszobában elérni. 

- Hiszen egy gyermek születése a család minden tagjára hatással van: az anya, az apa és a gyermek életét is hosszú időre meghatározza. A várandósság és a szülés ideje alatti események messzemenően befolyásolják a pszichológiai fejlődést, a személyiségfejlődést és a párkapcsolat alakulását, így a család harmóniáját – fogalmazott Szeverényi Péter.

A szülész-nőgyógyász, klinikai szakpszichológus 44 évnyi úttörő munkásságának köszönhető, a családbarát szülészet megteremtése, hogy a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Európában elsőként kapott „Bababarát” címet 1992-ben.

Míg néhány évtizede még újszerű volt a férj jelenléte a szülőszobában, mára általános kérésnek számít a kismamák körében. Szeretnék minél családiasabbá tenni a szülés körülményeit. Szerencsére ebben a Debreceni Klinika is partner, több, mint 17 éve.

Szeverényi Péter szerint ezt a szülésre való jó felkészüléssel lehet megvalósítani: a folyamat során a legfőbb feladat a szüléssel kapcsolatos negatív pszichés tényezők, félelmek csökkentése, vagy pozitívvá alakítása.

„A családközpontú szülészeti gyakorlat első lépése az apa bevonása a várandós gondozásba, felkészítése a szülésre, azzal a céllal, hogy jelen legyen a szüléskor. Törekedni kell a vajúdó nő és a szülést levezető orvos közötti optimális kapcsolatára,  az ideális szülőszobai körülményekre, azok pszichológiai szempontból jótékony hatására. Fontos, hogy a nő beleszólhasson a szülésbe, döntési szabadsága legyen a gátmetszés, vagy beöntés, a méhösszehúzódást előidéző oxitocinok alkalmazásáról” – mondta egy korábbi interjúban a szakember. Fontos, hogya születés után már az első órán belül az anya és az újszülött együtt legyen, kettejük kapcsolata ugyanis ilyenkor alakul a legideálisabban. A legjobb, ha 4-6 hónapos koráig kizárólag szoptatással táplálják a csecsemőt.

- Minden nő képes a szülésre. A felkészítés célja ennek a képességnek a felszínre hozása. Segítség, hogy a nő bízzon önmagában, abban, hogy képes megszülni gyermekét, bízzon a saját szervezete működésében, a körülötte lévő segítők, a családtagok támogatásában – emelte ki a családközpontú szülészet úttörője.

Észrevétele szerint az apák jelenléte a szülések közben megközelíti a nyolcvan százalékot. a gyógyszerek iránti szükségletet több mint tíz százalékkal csökkenti az, ha az apa, vagy valamelyik közeli hozzátartozó jelen van a vajúdás, a szülés közben.

44 évnyi tapasztalat egy kötetben

Szeverényi Péter szülész-nőgyógyász 70. születésnapja alkalmából korlátozott példányszámban megjelent egy kötet. A kiadvány a szakember több évtizedes munkásságába nyújt betekintést, egyebek mellett a genetikai diagnosztika pszichés vetületéről, a várandósság alatti pszichés és szexuális változásokról, valamint az együttszülés pszichológiai hatásairól.

A szakember az együttszülések egyik első magyarországi kezdeményezője, s egyben a Magyar Pszichoszomatikus Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság elnöke is.

A tervek szerint tankönyv lesz a kötetből, hogy a szülésznő és pszichológus hallgatók, a medikusok egy magyar nyelvű összefoglalót kapjanak a szülészeti-nőgyógyászati pszichoszomatika területéről – jegyezte meg a kiadvány szerkesztője Kovácsné Török Zsuzsanna szakpszichológus. A Kenézy Villában rendezett tudományos találkozón egykori kollégái, pályatársai, barátai és tisztelői köszöntötték az elismert szaktekintélyt.

Gratulálunk Szeverényi Péternek fantasztikus munkájáért!

 

ADL - Debrecenimami

Forrás: Unideb Sajtóiroda-MM; fotó: Pixabay

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.

Partnereink

Debrecenimami Partner Karitatív Testület
Hajdúság Éléskamrája
Ugrás az oldal tetejére