Jelenlegi hely

Vásárolj csomagolásmentesen!

"15 nap - 15 lépés" Minitréning a műanyagmentes életért!

4. lépés: Vásárolj csomagolásmentesen, felejtsd el a nejlon zacskókat!

A műanyag szatyrokhoz hasonlóan a nejlonzacskók is a napi rutinunk részét képezi: automatikusan pakolunk bele gyümölcsöt, kiflit, zsemlét vagy krumplit. El sem gondolkozunk, hogy mennyi kőolaj és hozzáadott kemikália van benne, az elkészítése során pedig amúgy is véges kőolajkészleteinket fogyasztjuk.

Mit tesz a műanyag zacskó a környezetével?

A mértéktelen zacskóhasználat komoly ökológiai problémát okoz - figyelmeztetnek a szakemberek. Nehéz pontosan megmondani, hogy a műanyag táskákhoz milyen nagyságrendű környezetszennyezés kötődik, ugyanis csak hozzávetőleges számok állnak rendelkezésünkre. Magyarországon naponta 1,3 millió műanyag bevásárlótáska kerül forgalomba. Becslések szerint ennek 16%-a lebomló, 25%-a újrahasznosított. Az átlagos műanyag szatyor 300-400 év alatt bomlik le - ami persze megint csak becslés, hiszen csupán az ötvenes évek óta használjuk ezt a csomagolóeszközt.

A problémára egyes vélemények szerint a biológiai úton lebomló zacskók jelenthetik a megoldást, ám a helyzet nem ennyire egyszerű. A lebomló zacskóknak ugyanis két fajtája létezik: az egyik csoportba a kukoricakeményítőből vagy például tejsavból előállított úgynevezett polilaktid tartozik, amely komposztálás során valóban lebomlik. A másik az „oxo-biodegradációs" műanyagok, melyek inkább megtalálhatóak a kereskedelemben. Ez utóbbi is megkapta a környezetbarát minősítést, pedig a bomlás ezeknél nem természetes. Egy, a bomlást megindító adalékanyagot adnak hozzá már a gyártás során. Komoly hátrányuk, hogy oxigén vagy fény hiányában nem bomlanak le, vagyis szemétlerakóba vagy kerti komposztálóba nem tehetőek. Amikor egy műanyag zacskón "biológiai úton lebomló" feliratot látjuk, az esetek 90%-ában ez utóbbit jelenti.

És mi történik a műanyag zacskóval, míg eltelik az a 300-400 év a lebomlásig?

Sajnos ezt senki sem tudja pontosan, hiszen alig 100 éve használunk műanyagokat. De az már most látszik, hogy mint a közlekedési baleseteknél, itt is mindig a legvétlenebb a legnagyobb áldozat.

Az állatvilág védtelen madarai, a vízekben és vízközelben élő halak, hüllők, emlősök, páncélosok, elszigetelten élő óceániai népcsoportok közösségei, szigetvilága mind-mind áldozatai a mértéktelen zacskóhasználatnak.

Mit tehetünk mi?

TIPPEK

Ha teheted, vásárolj csomagalásmentes boltban!

Ha nincs ilyen bolt a közeledben, a nejlonzacskó helyett használj olyan csomagoló anyagokat, melyek újrahasználhatóak. Például:

  • nejlon helyett szerezzünk be textil tasakokat különböző méretben a gyümölcstől a zöldségig, (számos webáruház árul ilyet vagy magad is megvarrhatod)

  • a péksüteményeket is tehetjük textil tasakba;
  • a hentesnél a húsnak vihetünk patentos tetejű fémtálat vagy újrafelhasználható műanyag dobozt, vagy jöhet az évszázadokig bevált papír csomagolás;

 

  • a felvágottaknak is lehet vinni lapos dobozt, melyben a hűtőben is tároljuk;
  • ugyanez a sajtokra is igaz; de néhány fajtából vehetünk nagy gurigát is, melyet kisebb adagokban elteszünk a mélyhűtőbe
  • az apró árunak- kimért müzli, szárított gyümölcsök, csonthéjas termények, fűszerek - is használhatsz befőttes vagy csatos üvegeket;
  • ha nincs nálunk textiltasak, még a bolti üres göngyöleges tiszta kartondoboz is jobb a műanyagnál, abba is pakolhatsz;
  • a piacon a legkényelmesebb a kosár: védi a sérüléstől a gyümölcsöket, zöldségeket;
  • kerüljük az egyszerhasználatos műanyag tartóban árult tojást, vigyünk a piacra papír tojástartót;

További tippek ITT!

FONTOS! Az elhasznált műanyag zacskókat, nejlon szatyrokat a szelektív hulladékgyűjtés keretén belül kell gyűjteni.

 

Forrás: humusz.hu; tudatosvasarlo.hu; képek: pixabay.com; Debrecenimami, innen

15 nap alatt 15 lépésben a műanyagmentes élet felé. Mi ez?

3. lépés: Felejtsd el a műanyag szívószálat!

És ők azok, akik segíthetnek Neked:

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére