"15 nap - 15 lépés" Minitréning a műanyagmentes életért!
Naponta többször, anélkül, hogy különösebben elgondolkodnánk rajta, automatikusan pakolunk bele egy-egy műanyag szatyorba valamit: élelmiszert a boltban; a gyerek cipőjét edzés előtt; a vizes fürdőruhát a strandon; kölcsönkért könyveket, jegyzeteket; virágpalántát ...
2016-ban egy európai átlagpolgár 200 darab szatyrot használt évente. Ráadásul a 200 reklámtáska 90 százalékát, azaz tízből kilencet mindössze egyszer használnak. Szerintem ezt kicsit elkalkulálták, mert némely magyar vásárló akár háromszor ennyit is képes elhasználni.
A műanyag zacskók is hatalmas, vissza nem fordítható fosszilis energiát, kőolajat felhasználó iparág termékei, vagyis az egyik legszűkösebb energiaforrásunkat pazaroljuk a szatyrokra. A kínaiak naponta mintegy 3 milliárd műanyag szatyrot használnak el. Az országban évente 5 millió tonna kőolajat dolgoznak fel kifejezetten műanyag csomagolóanyagok készítésére - állította honlapján a China Trade News. Az USA-ban az évi 100 milliárd szatyor előállításához 12 millió hordó kőolajat használnak fel. Az etilén, mely a szatyrok egyik alapanyaga, önmagában nem mérgező, a veszélyesanyag-tartalom többnyire az adalékoknak tulajdonítható: ezek között vannak krómtartalmú katalizátorok, nikkeltartalmú fényvédők, mérgező antioxidánsok és rákkeltő égésgátlók.
Egy műanyag szatyor lebomlási ideje állítólag 300-400 év. Erre nézve még nincsenek konkrét tapasztalataink, csak becsült értékekre támaszkodunk. De majd ük-ük unokáink látni fogják.
Lehet, hogy felesleges a műanyag szatyor?
A napi kicsi bevásárlásoknál a műanyag táska helyett pont megfelel a trendi mosható huzatú kosár, az egyedi feliratos varrott vászontáska vagy a gyümölcsformában tenyérnyire összecsukható textiltáska. A túrázásnak is elegendő gyaloglást kívánó város széli bevásárló csarnokokban miért lenne szükség nejlon zacskóra? Betolom a bevásárlókocsit, telepakolom, kifizetem a szajrét, kitolom a kocsihoz, majd beteszem a csomagtartóba, hazaszállítom… Hol van itt a szatyor szerepe? Esetleg mikor be kell vinni az árut a kocsiból a lakásba? Ezért a néhány lépésért veszünk szatyrot?!
TIPPEK:
- A nagy bevásárlókocsikhoz sok speciális táskát reklámoznak már. Lényegük, hogy széles szájuk van, melyeken kétoldalt, a bevásárlókocsira akasztható horgok, pöckök találhatóak. Amúgy összehajthatóak, így használaton kívül nem foglalnak sok helyet.
- A kocsi csomagtartójában alapállapotban sem könnyű rendet tartani. De nagybevásárlás után... érdemes mindig ott is tartani egy-egy valóban nagyobb kapacitású bevásárlótáskát, ha hirtelen felindulásból vásárolunk. Egy kartondobozba is jól lehet pakolni, de már kaphatóak összecsukható merevfalú textil rekeszes tárolók is.
- Ha nincs kocsid, vagy a napi kis bevásárlásokra esküszöl, a legjobb választás számodra, az iciri-picire összehajtható textiltáska.
- Valami egyedire vágysz? Elő a varrógépet! Egy egyszerűbb trendi bevásárló tatyó megvarrása nem kíván nagy varró tudást, alapanyagnak akár a felesleges nadrágszárat is felhasználhatod!
FONTOS! Az elhasznált műanyag szatyrokat a szelektív hulladékgyűjtés keretén belül kell gyűjteni.
Forrás: humusz.hu; tudatosvasarlo.hu; képek: pixabay.com
15 nap alatt 15 lépésben a műanyagmentes élet felé. Mi ez?
1. lépés: Eldobható palack helyett használj saját kulacsot!
És ők azok, akik segíthetnek Neked:
ITT A TE BEMUTATKOZÁSOD HELYE!