Egy vegyész és egy belgyógyász kutató kapta idén "A nőkért és a tudományért" magyar ösztöndíjat: a koraszülött gyerekek agykárosodásának megelőzését kutató Jeney Viktória vegyész és a gyulladásos bélbetegségekben szenvedők eredményesebb kezelését kutató Farkas Klaudia belgyógyász vehette át kedden a L'Oréal és az UNESCO ösztöndíját a Magyar Tudományos Akadémián tartott ünnepségen. Az elismeréssel járó 4-4 millió forintos ösztöndíjat a két kutató szakmai és személyes célokra egyaránt szabadon felhasználhatja.
Szükség van női tudósokra
Tomás Hruska, a L'Oréal Magarország, Csehország, Szlovákia ügyvezető igazgatója a díjátadón hangsúlyozta, hogy a társadalomnak nagy szüksége van kiváló női tudósokra. Felhívta a figyelmet arra, hogy a tudomány világát még mindig a férfiak uralják. Globális viszonylatban egy nőnek ma harmadannyi esélye van arra, hogy doktori címet szerezzen, mint egy férfinak, és a világ kutatóinak csupán 30 százaléka nő. Pacsay-Tomassich Orsolya, az EMMI nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: egy kutató kvalitásait nem szabad az alapján mérni, hogy nőként vagy férfiként végzi munkáját. Ádám Veronika akadémikus, a zsűri elnöke elmondta: a 14 éve ugyanazon akadémiai tagokból álló szakmai zsűri bírálja el a jelentkezők pályázatait. A MTA tagjai között a nők tíz százalékot képviselnek.
Nagyobb eséllyel induljanak a korababák
Két kategóriában lehetett pályázni az ösztöndíjra. Az egyik díjat a 35 évnél fiatalabb, a másik díjat a 45 évnél fiatalabb tudós nők kaphatják meg. A szenior kategória díjazottja Dr. Jeney Viktória, a Debreceni Egyetem kutatólaboratóriumának tudományos főmunkatársa a vörösvérsejtekben lévő hemoglobin gyulladáskeltő hatását vizsgálja.
Vérünkben az oxigénszállításért felelős vörösvérsejtek nagy részét a hemoglobin nevű fehérje alkotja. Normál körülmények között a vörösvérsejtek 120 napig élnek, majd az úgynevezett falósejtekben bomlanak le. Egyes betegségekben, mint például a népbetegségnek számító érelmeszesedésnél, az agyvérzéseknél és a maláriás fertőzéseknél azonban előfordul, hogy a vörösvérsejtek a falósejteken kívül, az érrendszerben vagy a szövetekben bomlanak le, itt pedig bizonyos változások után gyulladást idéznek elő. Dr. Jeney Viktóriát elsősorban e módosult hemoglobin molekulák gyulladáskeltő hatása foglalkoztatja.
Dr. Jeney Viktória (Fotó: hirado.hu)
Már gyerekként elbűvölte a kémia
A kutatónőt már gyerekkorában elbűvölték a kémiai folyamatok. „Nagyapám padlásán egy fadobozban rábukkantam a kémiatanításához használt kísérleti eszközeire: kémcsövekre, borszesz égőre, sőt higanyra is. Azt hiszem, itt kezdődött a szerelem.” - nyilatkozta Dr. Jeney Viktória a hirado.hu-nak. A Debreceni Egyetem vegyész szakának elvégzése után fordult az orvos-biológiai kutatások felé. A betegségek palettája igen széles, melyekben a módosult hemoglobin molekulák szerepet játszhatnak. A koraszülött gyerekek például, mivel fejletlen érrendszerrel születnek, fokozottan ki vannak téve az agyvérzés kockázatának és a hemoglobin módosulása miatt bekövetkező gyulladásos folyamatnak. Ez fejlődési rendellenességekhez, legrosszabb esetben pedig értelmi fogyatékosság kialakulásához vezethet náluk. „Legfontosabb célunk, hogy megértsük a gyulladásos folyamatok okát, elősegítve újfajta terápiák kidolgozását, ezáltal nagyobb esélyt adva a koraszülött babáknak az egészséges életre” – magyarázta a kutatónő.
Forrás: MTI / hirado.hu