Hagyományosan idén is elkészítette a HVG a magyarországi középiskolák rangsorát. A legfrissebb kiadvány október 18-tól, hétfőtől elérhető.
Az első három helyezett neve nem tartogat nagy meglepetést, csak a sorrendiség változott. Idén a budapesti Eötvös József Gimnázium és a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium vezeti holtversenyben a HVG 2022-es gimnáziumi rangsorát. Harmadik helyen a szintén budapesti ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium áll a tavalyi első után.
Az intézmény reáltudományokban erős, falai között 1873 óta folyik oktatás. Az emelt szintű matematika oktatás, a hat évfolyamos képzés és a két tannyelvű oktatás magyar–spanyol illetve magyar–francia szakokon erőssége a gimnáziumnak.
A felmérés kritériumai között szerepelt két kompetenciafelmérés, az érettségi tárgyak eredményei és a felvételizők aránya.
Magyar gimnáziumok nemzetközi megítélése
A The Telegraph angol nyelvű napilap nyári rangsorába két magyar középiskola is felkerült, a budapesti Fazekas-gimnázium és a magyarországi Milestone Intézet.
A listán azok az iskolák szerepelnek, ahonnan a legtöbb diák jut be a két legnevesebb brit egyetem, az Oxford és a Cambridge képzéseire. A listát három szingapúri iskola vezeti, ám a két magyar intézmény számos kínai, görög, hongkongi, ciprusi, malajziai, gibraltári és litvániai iskolát megelőz.
A cikk részletes magyar nyelvű beszámolóját ITT találod.
A jó középiskola biztos út a külföldi egyetemekre?
Minden szülőben felmerül a kérdés, mennyire fontos a jó középiskola. A frontális oktatáshoz szokott, erős lexikai tudásra alapozott magyar oktatásban tanuló diákok szembe találják magukat a
szemináriumi csoportokban, vitatkozó módon, autonóm gondolkodást elváró külföldi oktatási rendszerekkel. Hogyan veszik ezeket a bukkanókat?
Szemmel láthatóan egyre jobban. A 2021-es tanévet az Eötvös-gimnáziumból minden ötödik, a Fazekasból és a Radnótiból minden harmadik érettségiző külföldi egyetemen kezdte meg.
A alapítványi iskolák HVG-rangsorát évek óta az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban (AKG) vezeti. Náluk is folyamatosan emelkedik a külföldön továbbtanulók aránya, idén már minden második végzősük döntött így.
Egyre több intézményben elérhető a nemzetköziérettségi-program, ahonnan kis túlzással egyenes az út a vezető egyetemekre, például a Harvardra, Yale-re, Cambridge-re.
Debreceni gimiben is érettségizhetnek a diákok nemzetközi szinten
A magyar mellett a külföldi felsőoktatás elvárásaira is egyre több gimnáziumban tudnak a magyar diákok felkészülni. Több középiskola csatlakozott például a nemzetköziérettségi-programhoz. Azaz a diákok kétéves, idegen nyelvű képzésen készülhetnek fel a vizsgára, amelyet a világ számos országában és a legjobb külföldi egyetemeken is elfogadnak. Magyar viszonylatban a Karinthy Gimnáziumban indult el elsőként 1992-ben a program, sikerét jelzi, hogy világviszonylatban is kiváló eredményeket érnek el.
A program – ahonnan eleve nem a magyar egyetem a cél - természetesen számos itthoni iskolában is elérhető. Az erős magyar mezőnyben a budapesti iskolák mellett a diákok a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban is jelentkezhetnek a különleges képzésre.
ADL - Debrecenimami