Jelenlegi hely

Apa születik - Az apává válás

Az apa és a gyermekvállalás

A férfiak hosszú ideig ki voltak zárva a várandósság, szülés és gyereknevelés körüli dolgokból. Az anyákat tapasztalt asszonyok támogatták, kísérték és segítették végig a szülés körüli (perinatális) időszakban. Hol példaként, követhető modellként szolgálva, hol jól használható tanácsokkal látva el az anyát, hol egy érintéssel és biztató szóval erőt öntve bele, vagy egyszerűen csak a jelenlétükkel biztonságot adva.

Mára a társadalmi fejlődés olyan jelentős szemléletbeli változást hozott, hogy a születés körüli időkben a férfiak is egyre aktívabb szerephez jutottak. Kezdetben a szülész-nőgyógyász férfi orvosok, majd az apák jelenléte is egyre természetesebbé és megszokottabbá vált a szülés körüli időkben. Az apák elkísérik társukat a vizsgálatokra, ott vannak a felkészítő foglalkozásokon, kapcsolatba lépnek és foglalkoznak a nő méhében fejlődő babával és a születés során egyre gyakoribb rítus, hogy az apa vágja el az újszülött gyermeket az anyával még összekötő köldökzsinórt. A szülés miatti szabadság az apákat is megilleti, sőt a gyermekgondozás aktív időszakában (0-2 év) az apák is otthon maradhatnak, míg az anya válik aktív pénzkeresővé. Svédországban például a gyermeke gondozásába, nevelésébe aktívan besegítő férfi vált a férfiideállá, külön névvel is illetik őket, „Latte-apák”.

A várandós apa

A kultúránként eltérő várandóssági és szülési szokásokra, rítusokra jó példa az ún. couvade rituálé, amikor törzsi szokások keretein belül a férfi produkálhat olyan viselkedésformákat, amivel hasonló törődést élhet át, mint várandós vagy éppen szülő párja. Ennek tradicionálisan az a célja, hogy a szellemek és gonosz erők figyelmét elterelje az anyáról és a gyermekéről. Valójában lehetőséget ad arra, hogy az apa megélje és kifejezze az apává válással kapcsolatos ambivalens érzéseit. Segíti az apát a gyerek iránti elköteleződésben az anyával és a babával való tudattalan azonosulás révén.

A mai társadalmakban többnyire nincs ilyen kulturális rituálé, de sok férfi pszichoszomatikus tünetképződéssel (couvade szindrómának hívják) a várandósság tüneteit éli át, néha intenzívebben, mint valóban megfogant és magzatot hordó párja. A lehetséges tünetek: idegesség, alvászavar, hízás, derékfájás, fejfájás, emésztési zavarok, vizelési kényszer, étvágytalanság, émelygés, hányinger…

A férfiak 20-60 százaléka átélt hasonló tüneteket párja várandóssága idején, gyakoribb a jelenség, mint gondolnánk.

A „férfi gyermekágy” – couvade – lehetővé teszi az apa számára, hogy a kínzó testi tünetekben megélje ellentmondó érzéseit, feldolgozza esetleges elutasítását a babával, vagy az apa szereppel kapcsolatban és megkapja érte a testi tünet okozta büntetést. További nyereségként törődést és figyelmet vív ki magának, és a „betegség” időt ad neki a készülődésre, a felelősséggel való szembenézésre.

Az apává válás lélektani lépései

Az apává válás – az anyává váláshoz hasonlóan – hosszú folyamat, amely a gyerekkorban, sőt magzatkorban indul, hiszen a fiúk éppúgy átélik a méhen belüli létet és a születést, mint a kislányok. Élő tapasztalattal és érzésekkel átszőtt élményekkel rendelkeznek a születésről és a korai időszakban megélt anyai gondoskodásról. Sok apa ezen pozitív élményeit aktiválva tud hatékony segítője lenni párjának, míg más férfiakat a negatív érzelmek, emlékek, élmények gátolhatnak a várandós párjuk és gyermekül felé fordulásban.

 Ugyanakkor a férfiaknak jelentős lélektani lépéseket kell megtenniük az apává válás útján.

 

1. Az eddigi fiúszerepből a saját gyermek várása során, az ifjú apa szimbolikusan elfoglalhatja saját apja helyét, hiszen a nagyszülői generáció felé tolja el őt. Ha a férfi felismeri és megéli saját életteremtő erejét, az segítheti őt a saját apjával és a belső apaképpel való viszony rendezésében, átminősítésében.

Aki nem tud megbékélni a belső apával, akit a valós apával kapcsolatos érzésekből, élményekből, emlékekből építünk fel, az szexuális problémákkal, társas és munkahelyi nehézségekkel, pszichoszomatikus tünetekkel találja magát szemben a párja várandóssága, vagy gyermekük születése kapcsán.

2. Áthangolódik az anyjukhoz, sőt az egész nőiséghez való viszonyuk. A várandós feleség változó testalkata a férj számára egyértelművé teszi, hogy az addig imádott nő anyává vált, ami kettejük kapcsolatát átszínezi. Megváltozhat a férfi számára a nő szexuális vonzereje, ugyanakkor több intimitás, mélyülő szeretet és gyöngédség jelenik meg a párkapcsolatban.

A várandósság előrehaladásával normális jelenség az, hogy a férfi szexuális izgalmi szintje csökken, kevésbé kívánja a szexet, aggodalmai vannak a babával kapcsolatban. A magzatot, mint jelenlévő, zavaró harmadikat érzékeli, vagy fél attól, hogy fájdalmat, sérülést okozhat a gyereknek a szeretkezés. Ugyanakkor sok férfi számára a szex a párkapcsolat működésének és/vagy a szeretet kifejezésének eszköze és a változások során segítséget igényelhetnek párjuktól új módszerek megtalálásához, amivel ki tudják fejezni egymás felé törődésüket, gyengédségüket.

3. A várandósság idején vagy a szülésnél megjelenhet a férfiban az asszonyi- és anyai hatalommal kapcsolatos szorongás, félelem is. A női teremtő erő nagyságának megélése, megtapasztalása frusztráló lehet a férfi számára, tehetetlenség érzést, dühöt, indulatot, netán féltékenységet, irigységet válhat ki belőle. Erre utalhat az, ha az apák túlzott figyelemmel követik a baba fejlődését, sőt kontrollálni igyekeznek például az anya testi történéseit, életmódját, ők szabva meg, mit egyen a nő, milyen vizsgálatokra menjen, stb. Máskor a teljes kivonódás jelezhet szorongást az apaszerep vállalásával kapcsolatosan – amikor a férfi nem ér rá odafigyelni a várandós párjára, netán a szülés körüli időszakra időzíti a legsürgősebb, legjelentősebb munkahelyi dolgait. Esetenként kisfiússá, vagy kamaszosan lázadóvá válik az apa szerepre még nem érett férfi, a belső konfliktusok feldolgozatlansága miatt.

Az érzésekről való beszélgetés, a felmerülő külső - belső konfliktusok nyugvópontra jutása, a belső apakép tovább építése, az apaszerepre való tudatos készülődés segíti a férfi érését, az apává válás folyamatát.

 

A férfi félelmei a várandósság, szülés, gyermekvállalás kapcsán

A férfi félelmei, szorongásai normális és elfogadható velejárói az apává válásnak. A lelki áttetszőség időszaka a férfi lelkét is átjárhatóbbá, nyitottabbá teszi, így készítve őt az új szerep elfogadására.

Egyrészt a férfi félti a párját a fájdalomtól, kiszolgáltatottságtól, testi épsége megsérülésétől. Másrészt félti a gyermekét ugyanettől, de félhet attól is, hogy fog-e rá hasonlítani a születendő baba (igazolva ezzel az apasága tényét), és nem szorítja-e őt ki az anyává vált nő szeretetéből, gondoskodásából, törődéséből. Bizonytalan lehet saját szerepét illetően – hogyan boldogul családfenntartóként, milyen apa válik belőle. A szülés kapcsán megjelenhet a tehetetlenségtől, feleslegességtől, a fizikai rosszulléttől való félelem.

Jó, ha ezek a félelmek szóba kerülnek a pár között, az apa számára lehetőséget adva a szülésen való részvétel eldöntéséhez is. A jó választás az, ami mind az apa, mind az anya számára megfelelő és senkit nem hoz olyan helyzetbe, ami számára elfogadhatatlan.

Az apa jelenléte a szülésnél

Az „apás szülés” vagy „együttszülés” ma már elfogadott, sőt divattá lett. A részvételről jól átgondolt, alapos döntést érdemes hozni, hiszen a férfinak joga van önmaga védelmére, és ezt tiszteletben kell tartania a nőnek. Ugyanakkor utólag sok férfi bánja, hogy kimaradt a születés csodájából, és érzi úgy, hogy ha jelen lett volna, megvédhette volna a negatív élményeket átélt anyát, gyermekét.

A szülésnél többféle módon lehet jelen egy apa. Az is egyfajta jelenlét, amikor az apa az anya kezét fogja és passzívabb, megfigyelő szerepben van. Máskor a férfi minden testi erejét latba vetve tartja, masszírozza a fájdalommal megküzdő nőt. Néha arra van szükség, hogy szerelmes suttogással oldja asszonya szorongását, csodálatát kifejezve sokszorozza erejét. A megváltozott tudatállapotú, befelé figyelő nő helyett ő tarthatja a kapcsolatot a szaksegítséggel, gyűjtheti be az információkat a tájékozott döntéshez. A szülést követően az apa tanúvá lép elő, aki a szüléstörténetet az anya számára hiányzó, kiesett részekkel egészítheti ki.

Ugyanakkor a kórház az apák számára furcsa hely, olyan látványokkal, hangokkal, szagokkal, orvosi eszközökkel, amelyek szorongást ébresztenek vagy ijesztő (gyerekkori) emlékeket idéznek fel. A vajúdó, összehúzódásokkal és fájdalommal küzdő nő is új, addig ismeretlen jelenség az első gyermekét váró apa számára.

Az érzelmek intenzitása, a történések szokatlansága, az orvosi környezet ismeretlensége mellett az átélt stressz sok apának nehéz helyzetté teszi a vajúdást és a szülést. Néha épp az apák azok, akik kimondva-kimondatlanul sürgetik, várják a beavatkozásokat, biztatják a párjukat a fájdalomcsillapításra, a szülés természetes idejének rövidítésére, vagy próbálják átvenni a folyamatok feletti irányítást. Az apák szülőszobai helyzetének megkönnyítésében, saját szerepük megtalálásában sokat segíthet egy dúla jelenléte. A dúla kiegészíti és egyben erősíti az apa szerepét, bátorítja az apát, segíti őt abban, hogy oly módon segítsen párjának, ami számára is elfogadható (a többit rábízhatja a dúlára).

 

Az apa és a gyereknevelés

 

Mai tudásunk szerint a gyermekhez való kötődést nem az határozza meg, hogy az apa ott volt-e a szülőszobán, hanem az, hogy milyen a hozzáállása, érzései, beállítódása születendő/megszületett gyermekéhez. A kötődés biológiai programja az apában is jelen van, a baba kötődési viselkedése (sírás, mosoly, hangadás, tekintet keresése) az ő apai ösztöneit is beindítja.

Az apa azonban olyan élményhez tudja juttatni a gyermekét, amit egy anya kevésbé vagy egyáltalán nem nyújt, kiegészítve az anyai gondoskodást.

Jellegzetes apai hatás az, ahogyan egy apa foglalkozik, játszik a gyermekével (pl. földobja, elkapja, repülteti), a gyermekben azt az érzést erősítve, hogy a bizonytalanság után feloldásként mindig ott van a biztonság az erős apai kezek által.

Az apák tettrekészsége a dolgok kipróbálására és a problémák megoldására sarkallják a gyereket. Ők képeznek hidat a gyerek és a külvilág között, segítik kiválni a gyermeket a szoros anyai kötésből. Szeretetük feltételes jellege miatt bátorítják a gyereket a készségek, képességek elsajátítására, dicséretüket, elismerésüket a sikerhez igazítják, erősítve a gyerekben a vágyat teljesítmény iránt.

Az apa erkölcsi értékeket, normákat testesít meg, ő adja a gyerek lelkiismeretének alapját., készíti fel a gyermeket a tekintélyszemélyekkel való kapcsolatra.

Mindezekre nem csak az egészséges testi-lelki-szellemi fejlődéshez van szüksége a gyereknek, de felnőttként is komoly hasznát veszi az apától kapott gyerekkori hatásoknak.

Amikor egy baba születik, egy család születik, ahol mind az apának, mind az anyának jut szerep, felelősség és feladat. A szülőpár egymást erősítve, kiegészítve és támogatva saját szerepének, személyiségének és érettségének megfelelően neveli gyermekét, útnak indítva őt az életbe.

Irodalom:

Andrek Andrea – Léder László: Apa – füzet A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom kiadványa

Corinne Antoine: A terhesség és az anyaság pszichológiája Saxum Kiadó, 2010. 60-65. o.

Joan Raphael – Leff: Más- állapot A várandósság pszichológiája Háttér Kiadó Budapest, 2010. 101- 119. o.

Dr. Komlósi Piroska: Babavárás kettesben SCA Hygiene Products Kft. Budapest, 2004.

Noll Andrea Nandu: Vajúdástámogatás mindenkinek Jaffa Kiadó Budapest, 2010. 227- 231. o.

Varga Katalin – Suhai Gábor: A szülés és születés Lélektanon innen és túl Pólya Kiadó, Budapest, 2010. 166-179. o.

Várom véleményeteket, észrevételeiteket, megkereséseteket:

Ferenczi Bea pszichológus – családterapeuta – dúla

06 30 833 5562

beaferenczi@gmail.com

http://pszichologus-dula-debrecen.blogspot.hu

 

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

7 őszi film, amit látnotok kell!

7 őszi film, amit látnotok kell!

Őszi hangulatú filmek közül rengeteg olyan akad, amelyek tökéletesen visszaadják az évszak borongós, melankolikus vagy épp varázslatos oldalát. Íme néhány ajánlás, amelyek garantáltan segítenek ráhangolódni az őszre.
10 tipp egy kedvessebb élethez

10 tipp egy kedvesebb élethez

A Kedvesség Világnapját (World Kindness Day) minden évben november 13-án ünneplik, és célja, hogy világszerte előmozdítsa a kedvességet és az emberek közötti megértést.
Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Kisgyerekkorom óta nagy rajongója vagyok a Halloween-nek, és örömmel látom, hogy egyre több Halloween buli és hagyomány épül be itthon is.
Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel a gyorsabb a gyógyulás

Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel gyorsabb a gyógyulás

A csecsemők náthája jellemzően nem számít súlyos betegségnek, mivel azonban az alvásra és az étkezésre is hatással van, az egész családot megviseli. Hogyan segíthetsz gyermekednek, hogy jobban érezze magát? Összeszedtük azokat a javaslatokat, amivel megkönnyítheted a náthás időszakot és gyorsíthatod a gyógyulást.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére