Jelenlegi hely

Használj saját bögrét az eldobható pohár helyett!

"15 nap - 15 lépés" Minitréning a műanyagmentes életért!

5. lépés: Használj saját bögrét az eldobható pohár helyett!

Azt hiszem, megérdemlünk egy kávét az eddigi lépések után! Kivételesen adj magadnak tíz percet és ülj be valahova egy kávéra! Legalább addig, míg elolvasod a mai, sorban az 5. feladatunkat!

Ha már itt tartunk! Nemcsak a PET palackok, de az elviteles kávés és üdítős poharak is túlzottan terhelik környezetünket. Elsőre talán nagyon trendi, hogy mi is olyan eldobható papírtálcában visszük a kávézós poharat, teát és némi sütit, 30 évvel megkésve, mint a 80-as évek irigyelt amerikai filmjeiben, de ugyanannyira környezetszennyező is. 

Mi a gond a papírpohárral?

Az, hogy nem teljesen papír.

A legtöbb kávézóláncnál és gyorsétteremnél a pohár belsejében van egy polietilén műanyag réteg, mely alkalmatlanná teszi arra, hogy egyszerűen feldolgozhassák őket. Újrahasznosított anyagból készülnek, de nem újrahasznosíthatóak újra. A legtöbb profitorientált kávézólánc úgy próbál az ökotudatos fogyasztók kedvében járni, hogy elvitelre szánt poharaikat újrahasznosíthatónak tüntetik fel, pedig sok helyen erről szó sincs.

Fontos a két fogalom között különbséget tenni. Vannak az újrahasznosított anyagból készült poharak, és az újrahasznosítható poharak. Csak a britteknél napi félmillió kávéspoharat dobnak ki. Évente 2,8 milliárd apró kis pohár futja be rövid karrierjét, csak Németországban, de hasonló adatokkal büszkélkedhet Anglia is.

Nem látszik, de az egyszer használatos poharak legalább akkora problémát jelentenek, mint a kávékapszulák, ha nem nagyobbat. Ha kevesebb pohár kerül a szeméttelepekre, azzal csökken az üvegházgáz-emisszió is, hiszen az erjedő szemét metánt bocsát ki magából, ami 22-szer erősebb üvegházhatással bír, mint a széndioxid.

Azért akadnak alternatív ötletek az eldobható kávéspoharak hasznosítására:

Martin Myerschough új poharat tervezett, mely a Frugalpac (fukarcsomagolás) névre hallgat és a hálózatok által használt új papír helyett eleve újrahasznosított papírt vesz alapanyagul. Ő is felvisz a pohár belsejébe egy műanyagréteget -különben a papír ugye átázna-, de állítása szerint ez könnyen leválik, amikor a papír bekerül a feldolgozógépbe. Annak szűrője könnyedén lehántja a polietilénréteget. Myerschough szerint találmánya révén évente 25 000 tonna papír szeméttelepekre kerülését lehetne elejét venni Angliában. Nem utolsó érv az sem, hogy az ő poharának előállítása ugyanannyiba kerül, mint a jelenleg használatos poharaké. De nem ez az egyetlen ilyen ötlet. A kaliforniai Reuse.Reduce.Grow. cég fejlesztése egy olyan papírpohár, amely nemcsak hogy újrahasznosított anyagból készül és lebomlik, de a falába magokat préseltek, így ha elültetik, az ígéret szerint legalább egy növény nő ki belőle.

Mivel helyettesíthető az eldobható kávéspohár?

Ez leginkább a kávézási szokásaidtól függ.

  • Ha függő vagy (mint én), szerezz be egy szétszerelhető, saját, egyedi grafikájú kávésbögrét.
  • Ha csak a munkahelyen kávézol, érdemes a műanyag pohár helyett egy saját kávéspoharat bevinni, és azt használni. Lehet, nem tudod, de akár az automatába is használhatod. Ehhez viszont ne túl magas darab legyen, mert nem fér el jól a kifolyó alatt, és mellémenne a drága nedű.
  • Léteznek tetővel cseppmentesen zárható porcelán darabok is, ha ingadozol az elviteles és az elegancia között.
  • Túl hajtós napokon nagyobb adagokat lefőzhetsz előre is, termoszban magaddal tudod vinni. 
  • A speciálisan kávéhoz kialakított mosható pohár inkább legyen termosz, fontos a hőtartás. A szája legyen jól zárható, és az edény fala a szájánál ne legyen túl vastag. Mindkét esetben a kávé foltokban a ruhádon végzi. Fontos, hogy a tetejét le lehessen csavarni, a könnyű tisztíthatóság miatt. Jó, ha a külsején van egy csúszásgátló sáv, a biztos fogásért. Rengeteg helyen kapható millió modell, 900 forinttól a csillagos égig. 

És a műanyag poharak?

Mindannyian voltunk már egy-egy fesztiválon, de legalább koncerten, ahol a zene ütemére nyugisabb pillanatokba kortyolgattuk a sört, üdítőt, koktélt... de miből? Legtöbbször eldobhatós műanyag poharakból. Ezek sem terhelik kevésbé a környezetet, ha nem kerülnek a szelektív hulladélgyűjtőbe.

Bizonyára elsőre talán megakad mindenki, ha azt javasolnánk, hogy az esti buliba a gondosan kiválasztott öltözéke és a minitatyókája mellé vigyen magával egy poharat a sörnek. Igaza van. Elsőre talán cikinek tűnik, hogy a romantikus csókot hazafelé az újrafelhasználható pohár is végigasszisztálja. A mai tizen- és húszonévesek nem biztos, hogy ráérnek erre. Vagy mégis? Az ökotudatos fesztiválozás is divat lett.

Itt a tizes lista, hogy fel tudj készülni:

1. kulacs

2. fényvédő, nap káros hatásaitól védő krém

3. napozás (vagy leégés utáni, kinek mi) gél vagy krém

4. szúnyog és kullancsriasztó

5. eldobható fa fogkefe és minifogkrém

6. papírzsebkendő (újrapapírból)

7. dezodor (biokozmetikum, "mindenmentes")

8. öko mósószer, mosószappan

9. müzliszelet és rágó

10. óvszer

 

FESZTIVÁLOZZ TUDATOSAN!

... hogy az üres partipoharaddal ne egy teknős partizzon az óceánban a nyár végén!

1. Kerüld a műanyag szívószál használatát!

2. Használj saját kulacsot az eldobható Pet palackok helyett!

3. Gyűjtsd szelektíven a szemetet!

4. Vigyél saját evőeszközt, ne használj eldobhatót!

5. A szendvicseket csomagold újrafelhasználható dobozba vagy méhviaszos kendőbe!

6. Használj saját termoszpoharat a meleg italoknak!

 

Forrás: origo.hu; http://ecolounge.hu; zoldpolc.hu; képek: pixabay.com; zoldpolc.hu; Debrecenimami

 

15 nap alatt 15 lépésben a műanyagmentes élet felé. Mi ez?

4. lépés: Vásárolj csomagolásmentesen, felejtsd el a nejlon zacskókat!

És ők azok, akik segíthetnek Neked:

ITT A TE BEMUTATKOZÁSOD HELYE!

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Jó hírünk van! Maszat és Hóchóc Debrecenbe jönnek!

Jó hírünk van! Maszat és Hóchóc Debrecenbe jönnek!

Képzeld el, milyen lenne, ha a gyerkőcöd kedvenc meséje egy varázslatos színházi élménnyé válna! Most itt a lehetőség, hogy együtt fedezzétek fel Maszat kalandjait élőben!
Válaszd a szezonálist!

Válaszd a szezonálist!

Korábban természetes volt, hogy a boltok polcain vagy a piacokon csak szezonális zöldségek és gyümölcsök közül választhattunk. A mai fogyasztói társadalmunkban viszont már elvárás, hogy januárban is kapható legyen eper vagy paradicsom. Persze hümmögünk az árakon, na és persze az ízeken….
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére