"15 nap - 15 lépés" Minitréning a műanyagmentes életért!
A szelektív hulladékgyűjtés összesített társadalmi, pénzügyi és ökológiai hatása egyaránt pozitív:
- a legszembetűnőbb, hogy kevesebb lesz otthon a kommunális, "nagykukai" szemét; egy következetes 4 fős háztartásnál ez akár két-háromhetente megtelő kukákat eredményezhet;
- szemléletformáló hatása van: a legfiatalabbakat természetes módon neveli rá a következetességre, a társadalmi felelősségvállalásra és az előre gondolkodásra (ugye nem is gondoltad volna, hogy ezt mind megtanulja a 1,5 évesed, mikor kidobja az ásványvizes palackot); egészen kicsiben, de nagyon sokkal segíted a műanyag és egyéb szennyező hulladékok megsemmisítésének vagy újrafelhasználásának folyamatát
- a célhelyre juttatott szelektív hulladék kis eséllyel landol már az Óceán partján, egy bálna gyomrában; tisztább marad a víz és egészségesebb annak minden lakója;
Ime egy kép az ócenokban keringő hatalmas, műholdakról is látható szemétszigetekről:
- Te és családod is szép lassan észreveszi, mennyi felesleges csomagolóanyagot használ, vagy éppen mi minden más hasznosságot tudnátok otthonra belőle még készíteni. Pl. lett már a kukoricás és babos dobozokból nálunk hangszer, ceruzatartó; a szép desszertes dobozból ajándékdoboz és irattartó; a félig telenyomtatott A4-es lapból jegyzettömb; a tavalyi üresen maradt noteszből rajzolófüzet a gyerekeknek... és sorolhatnánk. Akiket mélyebben érdekel a téma, megnyugodhatnak, lesz rá majd egy cikk minitréningünk vége felé.
Ennyi pozitívum után remélem, úgy döntöttél, hogy megpróbálod, és kialakítod kicsiny családodnál is a szelektív gyűjtést.
Hogyan álljak neki?
A szelektív szemétgyűjtés talán az egyik legösszetettebb feladat célkitűzéseink közül. Nemcsak az elhatározás, de némi szervezés-ötletelés is szükséges hozzá, netán némi lakberendezés is.
A szelektív szemétgyűjtés kialakításának több lépcsőfoka van:
- Nézz utána, hogy nálatok, ahol élsz, milyen típusú szelektív szemétgyűjtés van, van-e egyáltalán; (ezt könnyen megteheted a helyi szemétszállító cég weboldalán)
- Ha szemétgyűjtő szigetek vannak, akkor az otthon összegyűjtött szelektív hulladékot Neked kell elszállítani
- Ha "házhozmenős" módszer van, azaz műanyag zsákokba vagy szemetesbe kell gyűjteni, és kitenni a kukásnapon a ház elé, némileg egyszerűsíti a tennivalóidat
- A városi rendszer meghatározza azt is, hogyan érdemes otthon szelektálni: a leggyakoribb a papír, a műanyag + fém és az üveg hármas kombináció. Ehhez ki kell találnod a lakásotokhoz igazítva, hogy milyen módszerrel gyűjtitek hét közben.
Egy gyakorlati példa:
Nálunk eleinte 3 nagy vastagabb falú papír bevásárlótáska szolgált gyűjtőpontként. Előnye, hogy olcsó volt a kialakítása és mobil. Hátránya, hogy a beledobott szemét nem lehet vizes. Azaz az üveg, kimosott műanyag, joghurtos pohár Szahara-száraz kellett, hogy legyen.
Aztán használtunk egy 3 rekeszes - kéksárga szerelős multinál vásárolt - fülekkel rendelkező szennyestartót. Ezt sokáig használtuk, nagyon jól bírta. Előnye, hogy strapabíró, egy mozdulattal betehető a kocsiba és máris utazhatott a szemétgyűjtő szigetig. Hátránya, hogy ha kifolyt benne a sörlé (igen, Apuka ööö.. a vendégek), az egész egységet el kellett sikálni, és ez minimum zuhanyzó méreteket kívánt.
Majd változott a városi koncepció - például megszűntek a szemétgyűjtő szigetek - és a lakásunk is, így 3 külön tárolóba gyűjtjük a szemetet, azaz szert tettünk a nagy skandináv bútoróriásnál 3 darab, olcsó, összecsukható, füles tárolóra, melybe beleteszem a sárga gyűjtőzacsikat. Így ha egyik megtelik, egy mozdulattal kiveszem. Kettőbe a szemét kerül, a harmadikba az újrafelhasználható darabok: újságpapír a zöldségpucoláshoz, üvegek... Ebbe a tárolóba a még teljesen meg nem száradt, mosott darabokat is rádobhatom a halom tetejére, mert ráér benne megszáradni, a nélkül, hogy eláztatná a rendszert.
A gyógyszereket, elemeket, villanykörtéket, használt háztartási étolajat is szelektálva gyűjtjük, igaz, nem heti szinten juttatjuk el a gyűjtőpontokra. A gyógyszereknek, elmeknek van egy-egy nagy doboza (kiüresedett fagyis doboz); míg az étolajnak befogunk egy-egy nagyobb flakont.
A még használható műanyag szatyrok, nejlon zacskóknak, csomagolópapíroknak egy, a kamra falára rögzített gyűjtőhely ad otthont a végső elhasználódásig.
Ha megvan a hova, jön a kérdés: mit gyűjthetünk?
A legtöbb magyarországi hulladékkkezelő társaság - mint a Debreceni Hulladék Közszolgáltató Nonprofit Kft (régen AKSD) - weboldalán részletesen közzéteszi, milyen szempontok szerint kell gyűjteni a szelektív szemetet. A műanyagok közül sem mindegyik újrafeldolgozható. Hogy mi az, ami igen? Segít ez a táblázat:
Műanyagok:
- ásványvizes, üdítős palackok (PET palack lapítva)
- műanyag zacskók, reklámtáskák, fóliák
- PP és HDPE jelzésű kozmetikai szeres flakonok
- tejes, gyümölcsleves dobozok (TetraPack)
Papír:
- újságpapír
- kartondobozok összehajtva
- tiszta csomagoló papírok
- irodai papírhulladék, telefonkönyv
- szórólapok, reklám kiadványok
Fém:
- alumínium italos dobozok
- alufólia
- fém konzervdobozok
- fém zárókupakok
Alapelvek
- PET palackot, fém italos dobozt laposra taposva tegyél bele!
- Mindent kimosva, szárítva tegyél bele! Az ételmaradékkal szennyezett tárolók összekoszolják a többit, azok is értéktelenné vállnak a feldolgozásra.
- Az üvegpalackokról a fémkupakot szedd le, és a PET palackról a papírt is!
- Érdemes a többi műanyag élelmiszer csomagolást is megnézni pl. felvágottak, sajtok, joghurtos és tejfölös poharak, mert azokon fel van tűntetve a műanyag fajtája, és lehet, hogy az is gyűjthető szelektíven.
AMI TILOS:
- Zsiradék, ételmaradék, vegyszer, vagy ezekkel szennyezett tároló, konzervdoboz, papír.
- fogkefe, műanyag játékok
- videó, magnó, kazetta
- hungarocell
- műszálas ruhanemű
- műanyag szemüveg lencse, plexiüveg
- zsíros, szennyezett papírok
- műanyag füzet/könyv borító
- használt egészségügyi papírok
- pelenka
A használt sütőolaj gyűjtéséhez ingyen kaptok szép piros edényt a MOL benzinkutakon, amiben ugyanott díjmentesen le is adhatjátok ha betelt. Itt tudod megnézni a hozzád legközelebb eső átvevő helyet.
A lebomló zacskóknak két fajtája létezik: az egyik csoportba a kukoricakeményítőből vagy például tejsavból előállított úgynevezett polilaktid tartozik, amely komposztálás során valóban lebomlik. A másik az „oxo-biodegradációs" műanyagok, melyek inkább megtalálhatóak a kereskedelemben. Komoly hátrányuk, hogy oxigén vagy fény hiányában nem bomlanak le, vagyis szemétlerakóba vagy kerti komposztálóba nem tehetőek. Amikor egy műanyag zacskón "biológiai úton lebomló" feliratot látjuk, az esetek 90%-ában ez utóbbit jelenti.
Mit tehetünk hogy csökkentsük az otthon felhalmozódó szemét mennyiségét?
TIPPEK:
- nejlon helyett szerezzünk be textil tasakokat különböző méretben a gyümölcstől a zöldségig, péksüteményeknek;
- az apró árunak- kimért müzli, szárított gyümölcsök, csonthéjas termények, fűszerek - is használhatsz befőttes vagy csatos üvegeket;
- a piacon a legkényelmesebb a kosár: védi a sérüléstől a gyümölcsöket, zöldségeket;
- válasszunk nagy kiszerelésű termékeket, pl. 5 literes ásványvizet, tömbsajtot, ne szeletenként csomagoltat;
- a kifőzdébe vásárolt készételeknek vigyük a saját üvegedényünket;
- a családtagoknak legyen saját kulacsa, szendvicses doboza
- a postaládára írjátok ki, hogy reklámanyagot nem kértek - az interneten is meg lehet nézni minden akciós reklámújságot.
- ahelyett, hogy drága tárolódobozokat vásárolsz, készíthetsz is: desszertes dobozból, kartondobozból, konzervdobozból, elegendő szépen befedni őket.
További infók a szelektív szemétgyűjtésről Debrecenben ITT!
Forrás: aksd.hu; tudatosvasarlo.hu képek: pixabay.com; tudatosvasarlo.hu
15 nap alatt 15 lépésben a műanyagmentes élet felé. Mi ez?
5. lépés: Használj saját bögrét az eldobható pohár helyett!
És ők azok, akik segíthetnek Neked:
ITT A TE BEMUTATKOZÁSOD HELYE!