Jelenlegi hely

Kötelező, de nem mindegy, melyiket választjuk – autós gyerekülések nagyító alatt

Az autós gyerekülések használata kötelező az erre vonatkozó rendeletben előírt szabályok szerint. A 3 évnél fiatalabbak csak olyan személyautóban szállíthatóak, amelynek a gyári kialakítása lehetővé teszi a gyermekbiztonsági rendszer alkalmazását. A kor mellett a másik kitétel a magasság. Nem kötelező gyermekülést vagy ülésmagasítót használni a 3 évnél idősebb, 135 cm-nél magasabb gyerekek esetében, de csak ha a hátsó ülésen utaznak bekapcsolt biztonsági övvel. Az első ülésre akkor ülhetnek át a gyerekek, ha elérték a 150 cm-es testmagasságot. Hogy melyik autós gyerekülés mennyire biztonságos valójában, s milyen egyéb szempontokat érdemes megfontolni vásárlás előtt, kiderül a Tudatos Vásárlók Egyesületének legfrissebb vonatkozó terméktesztjéből.

 

Összesen 20 márka (ABC Design, Avionaut, Avova, BeSafe, Britax Römer, Bugaboo, Chicco, Cybex, FreeOn, Graco, Inglesina, Joie, Kinderkraft, Lionelo, Maxi-Cosi, Nuna, PegPerego, Recaro, Silver Cross, Thule) 139 termékét tesztelte a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben. A vizsgált gyerekülések között találunk minden korosztálynak való típust, újszülött kortól 12 éves korig (0-36kg). Bázisalap nélkül 100 terméket, míg bázisalappal 39 gyerekülést értékeltek.

Ami kiderült a teszteredményekből:

  • mennyire biztonságosak frontális vagy oldalirányú ütközésnél,
  • mennyire könnyen használhatók,
  • mennyire kényelmesek,
  • tartalmaznak-e egészségre káros vegyi anyagot.

Van-e a bázisalapnak hozzáadott értéke?

  • A bázisalap nélküli és bázisalappal is tesztelt termékeknél nagyobb eltéréseket is tapasztaltak biztonsági szempontok szerint.

A Cybex Cloud T 0-13 kg-s gyerekülése mindkét verzióban kiváló eredményt ért el. Az üzletekben kifejezetten ajánlani szokás, hogy vásároljunk bázisalapot a gyereküléshez, mivel úgy még biztonságosabb. Az említett Cybex termék esetében éppen a bázisalap nélküli verzió ért el a vizsgált biztonsági szempontok alapján jobb eredményt. Ugyan nem sokkal, s ahogy említettük, bázisalappal is kitűnően teljesített. Bázisalap nélkül az átlagára 124 000 Ft, míg bázisalappal 221 000 Ft. Ugyanakkor más gyermekülések esetében pedig kifejezetten javasolt a bázisalap, mert jelentősen nagyobb biztonságban tudhatjuk vele a gyermekünket a biztonsági teszt tapasztalatai szerint. A bázisalap nagy plusz költséget jelent, s mielőtt beruháznánk, győződjünk meg róla, hogy hozzáadott értéket is képvisel akár biztonság, akár használhatóság szempontjából a hozzáadott költségen túl. Ugyanis a teszteredmények alapján ez nem minden esetben van így.

 

 

Ami a szemnek láthatatlan

Még mindig találnak a szakértők olyan gyereküléseket, melyek határértéken felül, vagy azt megközelítően tartalmaznak nemkívánatos vegyi anyagokat a gyerekek bőrével érintkező részeken.

Ilyen például a Silver Cross Discover i-Size. Policiklikus aromás szénhidrogéneket (PAH) és fenolokat is találtak a szakemberek határértéket megközelítő, ftalátokat pedig határérték feletti mennyiségben. A PAH-ok lehetséges rákkeltő hatásukról ismertek, míg a fenol fertőtlenítő és mérgező hatású vegyület. A ftalátok lágyítószerek, melyek gyakorlatilag minden ember vérében, a hazai élővizekben és a házi porban is kimutathatók, használatukat az EU-ban a szaporodási képességet, illetve a gyermekek fejlődését károsító hatásaik miatt korlátozzák.

Ebben az esetben se húzzuk le az említett márka minden termékét a listáról, mert más tesztelt termékükkel kapcsolatban nem merült fel ilyen mértékű aggály.

Mennyibe kerül manapság egy autós gyerekülés?

A tesztelt gyerekülések átlagára a teszt publikálásakor 39 000 Ft és 317 000 Ft között mozgott. Csupán ár alapján azonban nem lehet összehasonlítani a termékeket, ami a gyerekülések esetében különösen igaz. Célközönség – gyermek kora, súlya, magassága – alapján és kínált csomag (bázissal vagy anélkül) szerint is változik, hogy miért kell többet vagy éppen kevesebbet fizetnünk egy-egy gyerekülésért. A legjobbak közé a BeSafe, Bugaboo, Cybex, Joie, MaxiCosi, Nuna, PegPerego és a Thule egyes termékei kerültek be idén a Tudatos Vásárlók Egyesületének teszteredményei szerint.

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Tavaszi lomtalanítás – a léleknek is jót tesz

Tavaszi lomtalanítás – a léleknek is jót tesz

Ahogy a természet megújul tavasszal, úgy bennünk is megszületik a vágy a frissességre és a tisztaságra. A tavaszi lomtalanítás nemcsak a fizikai tér rendezéséről szól, hanem a belső harmónia megteremtéséről is. Amikor rendet teszünk a környezetünkben, azzal lehetőséget adunk arra, hogy a lelkünkben is könnyebbséget érezzünk. Nézzük meg, hogyan hozhat testi és lelki megújulást a rendrakás!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére