Jelenlegi hely

Madarak és fák napja debreceni programajánló

Gondolnád, hogy a világon először nálunk tartották az első Madarak és fák napját? Több mint 100 éves magyar hagyomány, hogy ezt a jeles napot megünnepeljük. Debrecenben is bőven akadnak programok!

A második világháború utáni rendszerek megpróbálták elfeledtetni a madarak és fák napját. Az amerikai gyökerei miatt elhanyagolt jeles nap a rendszerváltás után újra visszanyerte fontosságát, megünneplésének időpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10-e.

Honnan jött az ötlet a Madarak és Fák napjához?

Megszervezésének közvetlen előzménye az európai államok által aláírt 1902-ben kötött párizsi egyezmény, a „mezőgazdaságra hasznos madarak” védelme érdekében.

De kellett ehhez egy olyan különleges személyiség, mint Chernel István, a híres, ám rövid életet élt ornitológus. Kisgyermekkorától rajongott a madarakért, madártani megfigyeléseit már 12 éves korától rögzítette. Életre szóló barátság fűzte Herman Ottóhoz, a polihisztor természettudóshoz.

Forrás

Még az egyezmény évében, 1902-ben megszervezte elsőként a világon és Magyarországon is először a Madarak és fák napját.

Iskolai keretek közé az állatvédő egyesület és a Magyar Ornitológiai Központ, valamint Hermann Ottó hathatós közreműködésével az akkori vallás- és közoktatásügyi miniszterünk, Apponyi Albert emelte. Körrendeletben 1906-ban előírta:

évente egy napot a népiskolákban a tanító arra szenteljen, hogy a tanulókkal a hasznos madaraknak és azok védelmének jelentőségét megismertesse.

A magyar iskolák jeles napja

A 30-as években, míg Klebelsberg Kúnó közoktatásügyi miniszter „rendeletében visszajelzést is előír annak ellenőrzésére, hogy az iskolákban megtartják-e a Napot, milyen eredménnyel, ültetnek-e fákat, az iskolák rendelkezésére áll-e minden szükséges segítség, illetve konkrétan Herman Ottó Madarak hasznáról és káráról című munkája a birtokukban van-e. „

Virágosítás, faültetés, kirándulás.. iskolai emlékek

Gyerekkorunkból bőven vannak iskolai Madarak és fák napja emlékeink a virágültetéstől az iskolai vetélkedőig, akadályversenytől a paprikáskrumpli-főzés köré szervezett kirándulásokig.

Debrecenben is nagyon sok iskola tart kiemelt programokat a jeles nap alkalmából.

Debreceni városi programok

Madarak és fák hete a Józsai Könyvtárban:

  • minikiállítással, kvízzel, kifestőkkel, könyvajánlókkal várják a olvasókat Józsán.

Részletek itt.

Tiszavirág

Kiállítás a Borsos-villában a Természettár szerkesztésében a Borsos-villában június 8-ig.

Infok itt

Csapókerti Közösségi Ház megnyitója

A mozgalmas műsorszámok mellett a környezetünk fontosságára is jut figyelem: 

  • Kaktusz és Pozsgás Társaság kiállítása,
  • a Csapókerti Kertbarát Kör terméskiállítása.
  • Továbbá a Madarak és fák napja alkalmából "Természet Iskolája", ahol interaktív foglalkozás keretében lehet elmélyülni a természet csodáiban.

További programok itt.

Madarak és fák napja a Zsuzsival

A Hortobágyi madárkórház megbízásából a madarak nagykövetével, a Madársuli diákjai: Bogyó a tüneményes macskabagoly, Henrietta héja és Marci a cserfes arapapagáj vár bennetekete!

Részletes programok itt.

Tájséta Varga Edittel

a Magyar Természet Napja alkalmából május 20-án

Részletek itt.

Madarak és Fák Napja a Verskertben

A Déri téren az "Erdők ölelése, vizek csobogása" című könyvből olvashatunk a díjazott diákok írásaiból

Madarak földön és égen

A Természettár kiállítása a Józsai Közösségi Házban.
11 nagy világhírű madárrajzoló 90 munkáját tárjuk a természetkedvelők elé. Több mint 2 évszázad pompás remekművei a kolibritől az elefántmadárig.

ADL - Debrecenimami

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkereszttől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére