Jelenlegi hely

Kirakatban a kínai holdújév

Tudtad, hogy február 12-én kezdődik a Bivaly éve? Tavaszköszöntő kiállítás a Kínai Holdújév alkalmából a Piac utca 28/C kirakatában, közel a Gambrinus közhöz.

A kínai Holdújév februárban kezdődik

A Holdújévvel, vagy más néven Tavaszi Fesztivállal kezdődik el hagyományosan az újév Kínában. Ez Kína legfontosabb, hosszú történelmi múltra visszatekintő, élő és hagyományos fesztiválja, Kína nemzeti szellemi kulturális öröksége. A fesztivál az első holdhónap első napján kezdődik és annak tizenötödik napjáig, az úgynevezett Lámpás Fesztiválig tart.

A Tavaszi Fesztivál ideje alatt Kínában és a világ számos pontján őrzik a régi szokásokat. A házat ekkorra kitakarítják – jelképezve a rossz, ártó dolgok eltávolítását, ezzel beengedve az újévi szerencsét. Ilyenkor találkoznak a távolban élő családtagok is egymással, hogy közösen ünnepeljenek, szórakozzanak, és hogy befogadják az új házaspárokat a nagycsaládba. Az ünnep része a tűzijáték és a petárdázás, a szilveszteri vacsora elfogyasztása, a rokonok és a barátok meglátogatása. Ekkor rendezik a híres oroszlán táncot, a sárkánylámpás játékot, templomi vásárokat. Az ünnep jellemző étele az édes gombóc. A kínai Holdújév erősen nemzeti jellegű, ugyanakkor helyi sajátosságokkal és fesztiváli jellemzőkkel is bíró ünnep.

A kínai új év február 12-én kezdődik el, mely 2021-ben a Bivaly éve lesz. Sokak számára sikereket, kihívásokat és pénzügyekben szerencsés hónapokat hozhat.

Tavaszünnep kirakatkiállítás a Kínai Holdújév alkalmából

A kiállítás megnyitója 2021. február 12-én 14 órakor lesz, mely online megtekinthető az esemény Facebook oldalán itt.

A Tiencsini Képzőművészeti Akadémia (TAFA) Kína kilenc tekintélyes művészeti iskolájának egyike, az északi régió fontos művészeti, oktatási és kutatási központja. Tiencsin az ország harmadik legnagyobb, városa. A Képzőművészeti Akadémia jelen kiállítása három generáció, mintegy 39 művész alkotását mutatja be.

Tavaszünnep – a tianjin-i szépművészeti egyetem tanárainak kiállítása a Kínai Holdújév alkalmából
A több mint ezeréves múltra visszatekintő kínai festészet középpontjában az ember és a természet közötti szimbiózis áll. A hagyományos tájképek monokróm vagy dekoratív színvilágú, aprólékos ecsetvonással megformált papír és selyemalapú jellemzőit sok kortárs kínai képzőművész viszi tovább.


Ezt a kalligrafikus technikát megjelenítő növényi, állati és tájakat ábrázoló képeiken látjuk visszaköszönni.  A megjelenített tájak azonban nem valóságos tájak, sokkal inkább a művészek belső, lelki, gondolati tájai, meseszerűen megformált dombok, hegyek és vizek. A fiatal alkotók a természet kortárs újraértelmezésével új utakat keresve a hagyomáynos témákat a nyugati kultúrából átvett emberábrázolással egészítették ki. Nyugati viseletben és városi környezetbe helyezett zsánerjelenetek a nagyvárosi kínaiakkal vagy képeslapszerű útirajzok a vidék mindennapi életéről.

Az alkotók nemcsak a témák kereteit, de a klasszikus technikák nyújtotta kereteket is kitágították: a tus, és az akvarell mellett megjelent az olaj, elterjedt az új médiumok használata is,  a táj térbeli ábrázolása, installáció és szobor formájában.

A kirakattárlat monitorán futó képsorok a több mint ezeréves kínai tájképfestészeti hagyomány továbbélését szemléltetik. A sokféle stílusú és technikájú munka a kortárs kínai képzőművészetet változatossá és mozgalmassá teszi.
A Konfuciusz Intézet által szervezett Holdújév tárlat az egymás mellett élő, különböző irányzatok változatosságát, a kelet és nyugat, a régi és az új békés együttélését mutatja be.

A kiállítás megtekinthető: 2021. február 12 - február 26 között a Piac utca 28-as számú épület kirakatában (Gambrinus köznél)
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére