10. századi kódextöredék, gyöngyhímzéses énekeskönyvek... nem csak a kiállított darabokat lehet majd megnézni, hanem videók segítségével a könyvkötés fortélyaiba is bepillanthatnak azok, akiket nemcsak a könyvekben rejlő tudás, de maguk a könyvek, mint tárgyak is elvarázsolnak.
Gyöngyhímzéses könyv a kiállítás anyagából
A látogatók múzeumpedagógiai programokon vehetnek részt, rendhagyó tárlatvezetés is vár rájuk. Az érdeklődők saját mesekönyvet készíthetnek, miközben megismerkedhetnek a könyvkötészettel, elsajátíthatják néhány lépésben az ívek hajtogatását, az ívfűzést, az ex libris készítést, s ők maguk illusztrálhatják a mesét. A kb. 2 órásra tervezett foglalkozás kreatív feladata lesz a mese egyéni befejezése is.
Az augusztus 17-én 11 órától kezdődő foglalkozásra felnőttek és családok jelentkezését várják, legalább 9 éves gyermekekkel, akik már biztonsággal tudnak írni, rajzolni, vagy éppen varrótűt kézbe venni.
Fontos tudni, hogy a helyek száma korlátozott! Regisztrálni augusztus 13. és 16. között, munkaidőben lehet emailben: balint.agnes@silver.drk.hu, illetve telefonon: (30) 797-2642
Kiállítás a könyvekről
A különleges programmal szeretnék egy kicsit fölhívni a kollégiumi Nagykönyvtárban őrzött kincsekre a debreceniek figyelmét. A Múzeumok Éjszakája óta látogatható tárlat címe 500 év a könyvkötések tükrében. A legszebb legértékesebb, legritkább könyvkötéseket válogatták össze egy tárlat erejéig Oláh Róbert tudományos igazgatóhelyettes vezetésével, aki a kiállítás kurátora is.
A kollégiumi Nagykönyvtár ritkaságait szeretnék művészi alkotásokként bemutatni, a könyvkötészet mesterségének mélységeire felhívni a figyelmet.
Megtekinthetőek a legjellemzőbb kötéstípusok: a bőr-, pergamen-, vászon- és papírkötések, illetve a debreceni könyvkötészet legszebb darabjai, a festett pergamenkötésektől és a gyöngyhímzéses énekeskönyvekig. Rövidebb videófilmek segítségével lehet megismerni a bőrkötés és a márványozott papír születését, az aranyozás művészetét.
különböző kötésű könyvek a kiállítás anyagából
Igazi különlegességként, majd kétszázötven év után tért vissza Debrecenbe egy ritka ezüst könyvkötés. Története csak részben ismert: sírleletként csak a külső ezüst „héj", a finoman megmunkált, vagyont érő nemesfém könyvkötés maradt meg a könyvből, a többi része elporladt. Egy személyes kegyességhez kapcsolódó kötet, énekes- vagy imakönyv lehetett benne egykor, amelyet a tulajdonossal együtt temettek el. Kazay Sámuel debreceni patikáriustól került Jankovich Miklóshoz, a 18–19. század fordulójának egyik legnagyobb magyarországi könyvgyűjtőjéhez, majd tőle vándorolt a Magyar Nemzeti Múzeumba.
Forrás, képek: reformatus.hu - Jezsoviczki Noémi