Jelenlegi hely

Családbarát szülés? Elérhető, sőt kötelező!

A családközpontú szülészet témájáról január közepén tartottak tudományos ülést a Debreceni Egyetemen, ahol a téma egyik jeles képviselőjének, Szeverényi Péter kötetét is bemutatták.

Mit is jelent a családközpontú szülészet?

Célja, hogy a kismama, a baba és az apa is pozitív élményekkel, testi és pszichológiai szempontból is egészségesen hagyja el a kórházat- Ezt kellene minden szülőszobában elérni. 

- Hiszen egy gyermek születése a család minden tagjára hatással van: az anya, az apa és a gyermek életét is hosszú időre meghatározza. A várandósság és a szülés ideje alatti események messzemenően befolyásolják a pszichológiai fejlődést, a személyiségfejlődést és a párkapcsolat alakulását, így a család harmóniáját – fogalmazott Szeverényi Péter.

A szülész-nőgyógyász, klinikai szakpszichológus 44 évnyi úttörő munkásságának köszönhető, a családbarát szülészet megteremtése, hogy a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Európában elsőként kapott „Bababarát” címet 1992-ben.

Míg néhány évtizede még újszerű volt a férj jelenléte a szülőszobában, mára általános kérésnek számít a kismamák körében. Szeretnék minél családiasabbá tenni a szülés körülményeit. Szerencsére ebben a Debreceni Klinika is partner, több, mint 17 éve.

Szeverényi Péter szerint ezt a szülésre való jó felkészüléssel lehet megvalósítani: a folyamat során a legfőbb feladat a szüléssel kapcsolatos negatív pszichés tényezők, félelmek csökkentése, vagy pozitívvá alakítása.

„A családközpontú szülészeti gyakorlat első lépése az apa bevonása a várandós gondozásba, felkészítése a szülésre, azzal a céllal, hogy jelen legyen a szüléskor. Törekedni kell a vajúdó nő és a szülést levezető orvos közötti optimális kapcsolatára,  az ideális szülőszobai körülményekre, azok pszichológiai szempontból jótékony hatására. Fontos, hogy a nő beleszólhasson a szülésbe, döntési szabadsága legyen a gátmetszés, vagy beöntés, a méhösszehúzódást előidéző oxitocinok alkalmazásáról” – mondta egy korábbi interjúban a szakember. Fontos, hogya születés után már az első órán belül az anya és az újszülött együtt legyen, kettejük kapcsolata ugyanis ilyenkor alakul a legideálisabban. A legjobb, ha 4-6 hónapos koráig kizárólag szoptatással táplálják a csecsemőt.

- Minden nő képes a szülésre. A felkészítés célja ennek a képességnek a felszínre hozása. Segítség, hogy a nő bízzon önmagában, abban, hogy képes megszülni gyermekét, bízzon a saját szervezete működésében, a körülötte lévő segítők, a családtagok támogatásában – emelte ki a családközpontú szülészet úttörője.

Észrevétele szerint az apák jelenléte a szülések közben megközelíti a nyolcvan százalékot. a gyógyszerek iránti szükségletet több mint tíz százalékkal csökkenti az, ha az apa, vagy valamelyik közeli hozzátartozó jelen van a vajúdás, a szülés közben.

44 évnyi tapasztalat egy kötetben

Szeverényi Péter szülész-nőgyógyász 70. születésnapja alkalmából korlátozott példányszámban megjelent egy kötet. A kiadvány a szakember több évtizedes munkásságába nyújt betekintést, egyebek mellett a genetikai diagnosztika pszichés vetületéről, a várandósság alatti pszichés és szexuális változásokról, valamint az együttszülés pszichológiai hatásairól.

A szakember az együttszülések egyik első magyarországi kezdeményezője, s egyben a Magyar Pszichoszomatikus Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság elnöke is.

A tervek szerint tankönyv lesz a kötetből, hogy a szülésznő és pszichológus hallgatók, a medikusok egy magyar nyelvű összefoglalót kapjanak a szülészeti-nőgyógyászati pszichoszomatika területéről – jegyezte meg a kiadvány szerkesztője Kovácsné Török Zsuzsanna szakpszichológus. A Kenézy Villában rendezett tudományos találkozón egykori kollégái, pályatársai, barátai és tisztelői köszöntötték az elismert szaktekintélyt.

Gratulálunk Szeverényi Péternek fantasztikus munkájáért!

 

ADL - Debrecenimami

Forrás: Unideb Sajtóiroda-MM; fotó: Pixabay

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére