Jelenlegi hely

Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel gyorsabb a gyógyulás

A csecsemők náthája jellemzően nem számít súlyos betegségnek, mivel azonban az alvásra és az étkezésre is hatással van, az egész családot megviseli. Hogyan segíthetsz gyermekednek, hogy jobban érezze magát? Összeszedtük azokat a javaslatokat, amivel megkönnyítheted a náthás időszakot és gyorsíthatod a gyógyulást.

Mi történik a babával nátha esetén?

A kisbabák az orrukon át tudnak levegőt venni, mert a gégefedő viszonylag magasan, a lágy szájpad alacsonyan, egymáshoz közel helyezkedik el, így akadályozza a szájon át a levegő útját. Az orr hátsó részén, az orrgaraton át viszont kényelmesen közlekedik a levegő. Nátha esetén, ha a baba orra eldugul, a légzés nehézkessé válik, ami hatással van az alvásra és az evésre egyaránt. 

Kisbabáknál az orrváladék rendszeres és alapos eltávolítása alapvető fontosságú, hiszen a gyermekek 3-5 éves korig általában nem tudják megfelelően kifújni az orrukat.

8 tipp náthás csecsemő kezeléséhez

1. Bőséges folyadékfogyasztás

A csecsemő a duzzadt orrnyálkahártya miatt az orrán keresztül nehezebben jut levegőhöz, ezért nyitott szájjal próbál lélegezni. Ilyenkor több folyadékot veszít, igyekezzünk pótolni. Láz esetén a folyadék segíthet megelőzni a kiszáradást. A folyadék anyatej, tápszer, forralt majd lehűtött víz, vagy tea legyen. Cukros üdítőt ne adjunk a babának!

2. Szoptassunk gyakrabban

Az anyatej fontos védőanyagokat tartalmaz, az anyatejes babát kínáljuk anyatejjel minél gyakrabban.

3. Orrspay, orrcsepp

A sóoldatos orrcsepp, orrspray segít a sűrű orrváladék fellazításában az orrjáratok nedvesítésében. Ne alkalmazzunk gyerekeknél felnőttek számára készült készítményeket!

4. Orrszívás

Az orrszívás  (és később a fújás) nem a gyerekek kedvence, ettől függetlenül muszáj lesz használnod valamilyen orrszívó készüléket. Az orrszívóknak három fő típusa van: kézi orrszívók, porszívós orrszívók, elektromos orrszívók. Ezen kívül léteznek még egyéb megoldások is, mint a csapra szerelhető orrszívó.

Fontos elmondani, hogy az orrszívásnál a hatékonyság érdekében mindig be kell fogni a másik orrlyukat.

5. Emelt ágyvég

Alvás közben, fekvő testhelyzetben az orr még jobban eldugul. Emeljük meg kicsit az ágy fejvégi részét, úgy hogy az ágyrács és a matrac közé teszünk egy törölközőt, vagy párnát. Figyeljünk arra, hogy a kiemelt helyzetben is biztonságosan feküdjön gyemeked!

6. Párásítás, légtisztítás

Ha száraz a szoba levegője, alacsony a páratartalom, ez irritálhatja az érzékeny nyálkahártyát, érdemes párásítani a szobában, ami extra nedvességet biztosít a levegőnek. Nemcsak az ideális páratartalom fontos, hanem a szoba levegőjének tisztasága is. Használjunk légtisztítót, ami nemcsak a baktériumokat és a vírusokat távolítják el, hanem az allergénektől is megtisztítják a levegőt.

7. Szellőztetés

A gyerekszoba szellőztetésével kitessékeljük a korokozókat, helyettük friss oxigénnel töltjük meg a szobát. Lehetőleg olyan napszakban végezzük a szellőztetést, amikor kint a legtisztább a levegő. 

8. Pihenés, nyugalom

Az alvásnak a gyógyulásban is fontos szerepe van, kipihenten az immunrendszer is jobban működik. Nem csak a gyermek, a szülő számára is fárasztó ez az időszak, így amikor csak lehetőségünk van rá, a szülők is pihenjenek. Pihenni leginkább otthon, a megszokott környezetben lehet, amennyire megoldható, a nagyobb kimozdulásokat kerüljük. A kisbabák a testi kontaktust jobban igénylik ilyenkor, ha van, vegyük elő a kengurut vagy a hordozókendőt.

(Foto:pixabay)

Milyen orrszívót válassz?

A kézi orrszívó a legolcsóbb forgalomban kapható eszköz. Előnye, hogy nem jár zajjal, kis helyen is elfér, így utazás során is használható. Hátránya, hogy kevésbé hatékony. A gyerekeknek a kézi orrszívóval történő szívás is procedúrás lehet.  

A porszívós orrszívó jelenleg a legelterjedtebb eszköz, amit a hagyományos porszívó csövére kell illeszteni. Ennek előnye, hogy komoly váladéktermeléssel járó nátha esetén is eredményesen szívhatjuk le a végterméket. Hátránya, hogy hangos, ami megijesztheti a kisbabát. Használata főleg nagyobb gyerekek esetén külön tornamutatványt igényel, továbbá helyhez kötött, így csak otthon használható. Mivel az orrszívó visszafogja a motor szívóerejét, akár tönkre is mehet kedvenc háztartási géped.

Az elektromos orrszívók a fenti két megoldás előnyeit ötvözik. Előnye hogy elemről, hálózatról vagy beépített akkumulátorral üzemeltethetők, így nemcsak otthon, hanem utazás során is használható. Csendes, így nem ijeszted meg vele kisbabádat. Többnyire több fokozatban állíthatod, így kíméletesen de hatékonyan tudod eltávolítani a váladékot. Elektromos orrszívót bérelni is tudsz! 

Ne hanyagoljuk el az orrszívást akkor sem, ha gyermekünk fél az orrszívástól, mert az elhúzódó nátha komolyabb szövődményeket okozhat, mint a középfül-, vagy arcüreggyulladás!

2 éves kor körül kezdjük el megtanítani a gyermeket segítséggel, a zsebkendőbe történő orrfújásra.

 

Kálmánczhey Edit
Babavár Kölcsönző

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Jó hírünk van! Maszat és Hóchóc Debrecenbe jönnek!

Jó hírünk van! Maszat és Hóchóc Debrecenbe jönnek!

Képzeld el, milyen lenne, ha a gyerkőcöd kedvenc meséje egy varázslatos színházi élménnyé válna! Most itt a lehetőség, hogy együtt fedezzétek fel Maszat kalandjait élőben!
Válaszd a szezonálist!

Válaszd a szezonálist!

Korábban természetes volt, hogy a boltok polcain vagy a piacokon csak szezonális zöldségek és gyümölcsök közül választhattunk. A mai fogyasztói társadalmunkban viszont már elvárás, hogy januárban is kapható legyen eper vagy paradicsom. Persze hümmögünk az árakon, na és persze az ízeken….
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére