GÖRÖGKELETI TEMPLOM
Körösszakál, Vöröshadsereg útja
Tel.: 54/435-400
1788-ban épült késő barokk stílusú templom hajóját szegmensmíves dongaboltozat fedi. A kőfal ikonosztázait a XVIII. század végén készítették. A szépen formált ajtó fölött a timpanonos kapumotívumban az Utolsó vacsora látható. A templomot 1928-ban újították fel a tetőszerkezettel együtt. A zsindelytetőt ekkor bádoglemezekre cserélték. Igazi érdekesség a templomban a királyi ajtó melletti Szűz Mária festmény
REFORMÁTUS TEMPLOM
Körösszakál, Sas u. 2.
Tel.: 54/704-705
A református gyülekezet igen nagy múltra tekinthet vissza. 1742-ben a hívők közös összefogással sárból, fából építették a templomot, és a tetejét náddal kötötték. Mellé fából tornyot állítottak, mely 1819-ben leégett. Az új templom átadásának dátumát a gyülekezet feljegyzéseiből tudhatjuk meg pontosan: "A legelső istentiszteletre bé mentünk Octóber 24-dik napján, 1819-dik esztendőben."
Ez a templom 72 évig tette lehetővé az istentiszteletek megtartását. 1891-ben építették fel ugyanis a máig is álló első kőtemplomot. Először 1960-ban újították fel külsőleg; a munkálatok az ekkor itt élő lelkipásztor, Pethő Gyula vezetésével indultak meg. A kőből épült, bádoglemez tetejű templomhoz tartozik még egy vályogból épült házikó is, melynek egyik szobája nyújt a hideg időben menedéket az ige hallgatására. A nagytemplom fűtésére ugyanis nincs lehetőség.
A kis helység érdekessége az 1787-ből fennmaradt szószék, melyet ma is használnak a lelkészek. 1985-ben a presbitérium határozatot hozott a templom és tornyának teljes homlokzati felújításáról. A kéthónapos munka gyümölcse nem maradt el, június 21-én a gyülekezet hálát adott Istennek a sikeres munkáért.
STACHÓ-KÚRIA
Körösszakál, Piac tér 1.
A klasszicista stílusjegyeket hordozó kúriát az 1820-as években építtette Stachó Károly földbirtokos. A század közepétől már a Mártonffy család birtokolta a Stachó birtokot. A Mártonffy család egyik fia, Gyula kezébe került a kúria, míg testvére, Dezső a tér szemközti oldalán építtetett magának új kúriát. Gyula fia, Barna 1925-ben historizáló stílusban felújítja és átalakítja az épületet. A világháború utáni államosítás során három család lakik az épületben, melynek a két hátranyúló szárnyát lebontják. Az egykori klasszicista stílusban épült kúria megszenvedte a későbbi korokat. Egykori díszítőelemeit teljesen elveszítette, asszimetrikus hátranyúló szárnyait (mely között terasz volt) lebontották, ablakait átépítették, homlokzati díszeit leverték. A régi épületen a fal síkjából kilépő középrizalitot attika díszítette, ablakai fölött egyenes szemöldökpárkány, tengelyei között és sarkain armírozás volt látható. Egykori magtára sem áll már.
MÁRTONFFY-KÚRIA
Körösszakál, Piac tér 3.
A kúriát a XIX. század második felében építtette fel testvére Stachó-kúriájával szemben Mártonffy Dezső. A historizáló stílusú épületet és a hozzá tartozó birtokot Dezső fiai örökölték. Közülük kiemelkedik Mártonffy Gyula, aki előbb Bihar Vármegye főszolgabírója volt, később országgyűlési képviselőként tevékenykedett.
1945-ben államosították a kúriát, a település általános iskolája kap helyet benne mind a mai napig. Az eredetileg földszintes épületet 2000-ben egy emelettel egészítették ki és felújították. Az eredeti épület a fényképek tanúsága szerint tagolatlan, hosszú, téglalap alaprajzú épület lehetett. Az egykoron nyeregtetős, sávozott falú, egyenes záródású keretelt ablakokkal ellátott épület eredeti díszítőelemeit sajnos a legutolsó felújítás alatt teljesen elveszítette.
ÁRTÉZI KÚT
A falu közparkjában egy ártézi kút vizéből olthatja szomját az idelátogató, mely víz több mint száz méter mélyről tör a felszínre és legenda szerint Magyarország 2. legtisztább vize.
GRÓF TISZA ISTVÁN HÍD
Körösszakáltól délre folyik a Sebes-Körös, mely Erdélyből ered. A rajta átívelő híd neve 1945 előtt Tisza István híd volt, később Körös-hídként emlegették. Mára újra visszakapta régi nevét. A hidat a II. világháború idején felrobbantották az orosz katonák. A falu lakói facölöpökből és deszkákból készítettek hidat, melyet azonban a tavaszi és az őszi áradások idején nem használhattak. Maradványa a mai napig látható az új híd mellett.