Jelenlegi hely

Hogyan tevezzünk lepkebarát kertet?

Lenyőgőzőek, színpompásak és szorgosak is. Természetesnek tűnik, hogy kertünk ékei. Pedig egy-egy fajuk példányai alaposan megfogyatkoztak a kertészkedési divatok, szokások változásaival. Hozzuk vissza kertünkbe a lepkéket, kertépítéskor tervezzünk lepkebarát kertet!

 Pompás királylepke (Forrás)

Színes virág, színes pillangók?

No ez így nem feltétlenül igaz. Fajonként és szezonálisan is más-más növényfajokra van szükség, minden lepkefajnak megvannak a saját kedvenc növényei. Persze vannak igazán színes, tuti kedvenc virágok amikkel nem lőhetünk mellé.
Például, ha fecskefarkú pillangóra vágyunk, vagy egy pávaszemes lepkére, akkor a nyáriorgona lesz az a növény, amit mindenképpen érdemes ültetni.

Tavasszal a  a kaukázusi ikravirág, a tatárvirág, a kerti orgona vagy épp a kerti gyöngyvessző lehet méh- és lepkelegelő.

Ugyanakkor nyáron átveszi ezt a címet az illatos nyáriorgona, a bugás lángvirág vagy akár a kislevelű hárs is. Ha balkonnövényekben gondolkodunk, akkor a petúniák és muskátlik is ugyanúgy vonzzák a pillangókat, de főleg a szenderek látogatását figyelhetjük meg rajtuk.

Az őszi kertben a vándorlepkéknek érdemes tápnövényeket ültetni. A bogáncslepke gyakori vendég ősszel, számára a díszalmák, az orvosi zsálya, a büdöske, csodatölcsér és a kékszakáll is tökéletes virágzó.

Hogyan vonzzuk be a lepkéket, esetleg a ritka fajokat?

Ahhoz, hogy különleges lepkefajokat csalogassunk vissza a kertbe, nem árt, ha ismerjük azok tulajdonságait és tápnövényeit. A lepkéknek fajra specifikusan megvannak a kedvelt tápnövényeik, egyes fajok ráadásul a peterakásban is igen válogatósak.

A fecskefarkú lepke példányai a házi veteményesek számával egyenes irányban fogyatkozott meg. Kedvenc tápnövényük ugyanis a murok, a kapor és a petrezselyem.

fecskefarkú lepke 2023-ban az év lepkéje volt, ez a csinos csíkos "zokni"  pedig ugyanő hernyó formában (Forrás)

Magyarországon számos védett és veszélyeztett lepkefaj található. Így például a nagypöttyös hangyaboglárka, mely kedvenc tápnövénye a kakukkfű. A védett fajok közül a legismertebb a nappali pávaszem, mely például a csalánért rajong, mint tápnövény. Ahogy a természetes élőhelyek is egyre kisebbek, érezhetően megcsappant a pávaszem lepkék száma is természetes csalános területek híján.

Pávaszem lepke napozás közben (Forrás)

Éhes lepke szomjas is: kerti elemek a lepkékért

A pillangóknak nem csak tápnövényre van szükségük a kertünkben, hanem rejtőzködésre alkalmas helyekre is és itatóra is.

(Forrás)

Főleg a szárazabb időszakokban, a nagy nyári kánikulában van erre szükségük. Így a lepkebarát kert egyik fontos eleme a lepkeitató. Ez lehet egy madáritató, benne pár kővel, amire le tudnak szállni, egy kisebb kerti tó vagy lepke-rovaritató az ágyásokban elhelyezve a számukra.

Persze ha valakinek van egy kis alkotókedve, készíthet vagányabb lepkeitatót is (Forrás)

Az éjszaka aktív lepkékre is gondoljunk!

Hazánkban mindegy 200 éjjeli lepkefajt tartanak nyilván. Az éjszaka táplálkozásban nem a színek segítenek, inkább az illatok. Így az illatos lonc, a trombitafolyandár, az estike, a viola lesz a csalogató nektárcsemege. 

(Forrás)

Kerttervezés: a kert fekvése is számít

A kert tervezésekor a legelejétől figyelembe kell vennünk a kert fekvését. Ne essünk abba a hibába, hogy sehol egy árnyékot adó fa, vagy a panoráma fontosabb, mint az élőlények igényei.

Ha a kertünk völgyben van, akkor használjuk ki azokat az előnyöket, melyeket egy völgymélyi tisztás adhat a párásabb levegőjével az ott lakóknak. Ugyanakkor egy napsütötte dombtetőn mindenképp ültessünk árnyékot adó fákat, hogy rajtunk kívül az állatoknak is legyen egy olyan pont, ahol elbújhatnak a szikrázó napsütés elől.

Forrás

A virágokat mindig nagyobb foltokba telepítsük, mert a tömeghatás fogja a rovarokat is odacsalogatni. Vegyük figyelembe a növények méreteit is, a későbbi, fajtára jellemző habitusukat, hogy az összhatás harmonikus is legyen.

Rovarbarát kert Megyeri Szabolcs tanácsai alapján (még több infó és ötlet itt - forrás)

Vegyszerek egy lepkebarát kertben?

Sok bosszúságot okozhatnak a kártevők haszonnövényeikben, akár a lepkék hernyó korukban. Ha már muszáj védekeznünk, kerüljük el a lepkék által gyakran látogatott növényeket. Ezek lepermetezésével kárt okozhatunk bennük is. Fontos megjegyezni, hogy a pillangók által kedvelt növények nagyja a méhek által is igen kedvelt pollengyűjtő hely, így vegyszerhasználatnál nem csak a lepkékre, de a méhekre is ugyanúgy vigyázni kell.

A cikket szerkesztette: ADL - Debrecenimami

Forrás; Forrás

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére