Jelenlegi hely

Hogyan tevezzünk lepkebarát kertet?

Lenyőgőzőek, színpompásak és szorgosak is. Természetesnek tűnik, hogy kertünk ékei. Pedig egy-egy fajuk példányai alaposan megfogyatkoztak a kertészkedési divatok, szokások változásaival. Hozzuk vissza kertünkbe a lepkéket, kertépítéskor tervezzünk lepkebarát kertet!

 Pompás királylepke (Forrás)

Színes virág, színes pillangók?

No ez így nem feltétlenül igaz. Fajonként és szezonálisan is más-más növényfajokra van szükség, minden lepkefajnak megvannak a saját kedvenc növényei. Persze vannak igazán színes, tuti kedvenc virágok amikkel nem lőhetünk mellé.
Például, ha fecskefarkú pillangóra vágyunk, vagy egy pávaszemes lepkére, akkor a nyáriorgona lesz az a növény, amit mindenképpen érdemes ültetni.

Tavasszal a  a kaukázusi ikravirág, a tatárvirág, a kerti orgona vagy épp a kerti gyöngyvessző lehet méh- és lepkelegelő.

Ugyanakkor nyáron átveszi ezt a címet az illatos nyáriorgona, a bugás lángvirág vagy akár a kislevelű hárs is. Ha balkonnövényekben gondolkodunk, akkor a petúniák és muskátlik is ugyanúgy vonzzák a pillangókat, de főleg a szenderek látogatását figyelhetjük meg rajtuk.

Az őszi kertben a vándorlepkéknek érdemes tápnövényeket ültetni. A bogáncslepke gyakori vendég ősszel, számára a díszalmák, az orvosi zsálya, a büdöske, csodatölcsér és a kékszakáll is tökéletes virágzó.

Hogyan vonzzuk be a lepkéket, esetleg a ritka fajokat?

Ahhoz, hogy különleges lepkefajokat csalogassunk vissza a kertbe, nem árt, ha ismerjük azok tulajdonságait és tápnövényeit. A lepkéknek fajra specifikusan megvannak a kedvelt tápnövényeik, egyes fajok ráadásul a peterakásban is igen válogatósak.

A fecskefarkú lepke példányai a házi veteményesek számával egyenes irányban fogyatkozott meg. Kedvenc tápnövényük ugyanis a murok, a kapor és a petrezselyem.

fecskefarkú lepke 2023-ban az év lepkéje volt, ez a csinos csíkos "zokni"  pedig ugyanő hernyó formában (Forrás)

Magyarországon számos védett és veszélyeztett lepkefaj található. Így például a nagypöttyös hangyaboglárka, mely kedvenc tápnövénye a kakukkfű. A védett fajok közül a legismertebb a nappali pávaszem, mely például a csalánért rajong, mint tápnövény. Ahogy a természetes élőhelyek is egyre kisebbek, érezhetően megcsappant a pávaszem lepkék száma is természetes csalános területek híján.

Pávaszem lepke napozás közben (Forrás)

Éhes lepke szomjas is: kerti elemek a lepkékért

A pillangóknak nem csak tápnövényre van szükségük a kertünkben, hanem rejtőzködésre alkalmas helyekre is és itatóra is.

(Forrás)

Főleg a szárazabb időszakokban, a nagy nyári kánikulában van erre szükségük. Így a lepkebarát kert egyik fontos eleme a lepkeitató. Ez lehet egy madáritató, benne pár kővel, amire le tudnak szállni, egy kisebb kerti tó vagy lepke-rovaritató az ágyásokban elhelyezve a számukra.

Persze ha valakinek van egy kis alkotókedve, készíthet vagányabb lepkeitatót is (Forrás)

Az éjszaka aktív lepkékre is gondoljunk!

Hazánkban mindegy 200 éjjeli lepkefajt tartanak nyilván. Az éjszaka táplálkozásban nem a színek segítenek, inkább az illatok. Így az illatos lonc, a trombitafolyandár, az estike, a viola lesz a csalogató nektárcsemege. 

(Forrás)

Kerttervezés: a kert fekvése is számít

A kert tervezésekor a legelejétől figyelembe kell vennünk a kert fekvését. Ne essünk abba a hibába, hogy sehol egy árnyékot adó fa, vagy a panoráma fontosabb, mint az élőlények igényei.

Ha a kertünk völgyben van, akkor használjuk ki azokat az előnyöket, melyeket egy völgymélyi tisztás adhat a párásabb levegőjével az ott lakóknak. Ugyanakkor egy napsütötte dombtetőn mindenképp ültessünk árnyékot adó fákat, hogy rajtunk kívül az állatoknak is legyen egy olyan pont, ahol elbújhatnak a szikrázó napsütés elől.

Forrás

A virágokat mindig nagyobb foltokba telepítsük, mert a tömeghatás fogja a rovarokat is odacsalogatni. Vegyük figyelembe a növények méreteit is, a későbbi, fajtára jellemző habitusukat, hogy az összhatás harmonikus is legyen.

Rovarbarát kert Megyeri Szabolcs tanácsai alapján (még több infó és ötlet itt - forrás)

Vegyszerek egy lepkebarát kertben?

Sok bosszúságot okozhatnak a kártevők haszonnövényeikben, akár a lepkék hernyó korukban. Ha már muszáj védekeznünk, kerüljük el a lepkék által gyakran látogatott növényeket. Ezek lepermetezésével kárt okozhatunk bennük is. Fontos megjegyezni, hogy a pillangók által kedvelt növények nagyja a méhek által is igen kedvelt pollengyűjtő hely, így vegyszerhasználatnál nem csak a lepkékre, de a méhekre is ugyanúgy vigyázni kell.

A cikket szerkesztette: ADL - Debrecenimami

Forrás; Forrás

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére