Jelenlegi hely

A mobilod már tudja: könnyebben rátalálhatunk a valóban környezetbarát termékekre a Tudatos Vásárló applikációval

Budapest, 2022. december 07. – Decemberben több mint félezer új termékkel bővül a Tudatos Vásárlók mobilapplikációja! Mostantól a tisztítószerek mellett, többek közt már irodaszerekről, pelenkáról, papíráruról, sőt, női higiénia termékekről is pár kattintással kiderül, hogy rendelkezik-e az Európai Unió Ökocímkéjével (EU Ecolabel), vagy annak megfelelő hiteles nemzeti öko-minősítéssel. Az Android és iOS platformokon egyaránt elérhető mobilapp így már abban is segít, hogy ne dőljünk be könnyen a nagyvállalatok greenwashing (zöldre festés) üzeneteinek. S hogy ez miért fontos? Az idén 30 éves EU Ecolabel tanúsítvány és nemzeti megfelelői garantálják, hogy harmadik, független szereplő minősítette a gyártókat, a termékeik pedig tényleg rászolgálnak a zöld színvilágra és marketingüzentekre. 

A hamisan környezettudatosnak beállított termékek és szolgáltatások száma látványosan megugrott az elmúlt években, míg a fogyasztók továbbra is néhány másodperc alatt meghozzák a döntésüket a polcok csábító kínálata előtt. A tisztánlátást nagyban segíti a Tudatos Vásárlók mobilapplikációja, amely a csaknem tizenhétezres felhasználói táborával Magyarország egyik legnépszerűbb zöld alkalmazásává nőtte ki magát az elmúlt két évben.

Az app környezetbarát része segít megtalálni azokat a termékeket, amelyek igazoltan kisebb terhelést jelentenek a bolygó számára, ezáltal hozzásegít a fenntarthatóbb vásárlói döntések meghozatalához. Mostantól könnyedén eligazodhatsz a környezetbarát termékek kínálatában egy adott termék vonalkódját leolvasva, vagy a kínálatot böngészve.

Mitől környezetbarát?

Az itt szereplő termékek független, harmadik fél által kiadott környezetbarát tanúsítvánnyal rendelkeznek.  Ez azt jelenti, hogy

  • a termék kedvezőtlen környezeti hatásai jelentősen kisebbek, mint a hasonló termékeké;
  • jogszabály vagy előzetesen, szakértők által kidolgozott keretek rögzítik, hogy milyen környezetkímélő feltételeknek kell megfelelnie az adott terméknek;
  • a feltételek naprakészségét független szakértők folyamatosan ellenőrzik, nem lehet csak úgy megváltoztatni;
  • az ellenőrzést, a tanúsítvány kiadását sem a gyártó maga, sem pedig egy általa megbízott vállalkozás végzi, hanem egy független minősítő szervezet.

A Tudatos Vásárlók legutóbbi fejlesztése eredményeképp azonban mostantól célzottan rákereshetünk az EU Ecolabel/Ökocímke vagy annak megfelelő más, uniós ország ökocímke jelöléssel hitelesített termékeire is.

             

Az EU Ecolabel egy 1992 óta meglévő környezeti címke, amellyel a fogyasztók az egész Európai Unió, valamint számos más ország területén is találkozhatnak. Az egyes tagországoknak is lehet saját ökocímke rendszerük, ilyen például a német Kék Angyal, a skandináv Hattyú vagy a magyar Környezetbarát Termék jel. Amennyiben egy-egy termékkörre létezik európai uniós kritériumrendszer és nemzeti is (például a német Blauer Engel vagy a skandináv „hattyú”), az utóbbinak legalább olyan szigorúnak kell lennie, mint az európai uniósnak.

Az applikációba feltöltött termékkategóriákban szereplő termékek mintegy 29 százaléka rendelkezik EU Ecolabel/Ökocímke minősítéssel, 40 százalékul pedig a német Kék Angyal minősítést tudhatja magáénak. Vannak olyanok is, amelyek mindkettőt megkapták. Meglepő módon a pelenka és az irodaszerek kategóriák köréből kerül ki a legtöbb öko minősített termék. A Tudatos Vásárlók applikációja nélkül a fogyasztók elveszettek a drogériákban és hipermarketekben, hiszen eddig nagyítóval kellett keresni a valóban fenntartható gyártásból származó termékeket.

Hogy mindig biztosak lehessünk a dolgunkban, az ökocímke elnyerésének kritériumait az EU és a tagállamok az iparággal, a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezetekkel és a fogyasztói szervezetekkel együttműködve határozzák meg, és négyévente felülvizsgálják, hogy az adott termék megfelel-e az elvárásoknak.

A környezetbarát termékeket bemutató rész létrejöttét az Energiaügyi Minisztérium támogatta. 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére