Jelenlegi hely

Régi idők karácsonya Budapesten

Milyen volt az ünnepi készülődés az elmúlt évszázadban a fővárosban? Régi képekkel mutatjuk be, hogy milyen is volt egykor a karácsonyi forgatag.

Nagy volt a sürgés-forgás a belvárosban 1897. decemberében: „Hetek óta mindent karácsonyra árulnak. A kirakatokat fölfrissítik, fényesebben világítják. Az emberek kisebb-nagyobb csomagokkal járnak az utcákon. Hordárok viszik a hintás lovakat és dobokat.”

A városi nép hullámzott a körutakon, hogy a korán sötétedő téli napokon gyönyörködhessenek a kivilágított, karácsonyi kirakatokban.

A XIX. század végi Budapesten a belvárosi bazárokban, üzletekben lehetett beszerezni az ajándékokat. A karácsonyi vásárok is népszerűek voltak, itt főleg a gyerekeknek való portékákat lehetett kapni: hintalovat, trombitát, katonát, dobot, babát, bababútort és édességeket is. Az 1860-as évektől tartottak fenyővásárokat, főleg a Dunaparton és a tereken.  


Karácsonyi vásár a Városház téren
(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1890. december 21.)

"A nagyobb városokban, különösen pedig az igazi nagyvárosokban a karácsonyi piac forgalma szinte mesés összegekre rúg. Számtalan műhely és gyár hónapokon át tartó szorgos munkával főleg a karácsonyi piac szükségleteinek kielégítésén fáradozik, és segítségül híván a művészetet, évről évre tökéletesedő cikkeket állít elő, hogy az egyszerűbb szükségleteken kívül a finomultabb műízlés követeléseinek is eleget tudjon tenni." – írja a Vasárnapi Ujság 1899. decemberi 24-i száma.

A "tehetősebb közönség" a "fényes cikkek" vásárlás mellett a nehezebb sorsúakra is gondolt, jótékony egyesületek támogatásán keresztül gondoskodtak a szegényekről.


Nézelődés egy fővárosi üzletben
(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1902. december 21.)

Jókai Mór: Koldusgyermek című karácsonyi történét olvasva bepillanthatunk az 1860-as évek pesti belvárosába:

"Annyi ablak ki volt világítva, az utcákon fényes hintók robogtak alá s fel; ragyogó boltablakokban fenyőfák voltak kitéve, égő viaszgyertyákkal, cukorangyalkákkal, picike bölcsőkkel, azokban aludt a kis Jézus. (...) Mosolygó asszonyságok jöttek a boltokba, vásároltak azokból a tündéri szépségekből, ki-ki vitte haza, kisfiának, kisleányának – amit a kis Jézus küldött nekik." 

Utcai kép karácsony hetében 
(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1902. december 21.)

Korcsolyázók a városligeti jégpályán
(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1902. december 21.)

Az első karácsonyfát Pesten az 1820-as években állították fel. A fenyőfaállítás német eredetű szokása és a feldíszített karácsonyfa alatt történő ajándékozás gyorsan elterjedt Magyarországon, a XIX. század közepén a polgárság otthonaiban megjelent. A köztéri faállítás később lett általános.

Karácsony este
(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1871. december 24.)

A karácsonyfadíszek az idők során sokat változtak, a dió, alma, mézeskalács egyszerűségétől eljutottunk a csillogó, sokféle formájú üvegdíszekig. A nagyszüleink gyermekkorában a hagyományos gömbök mellett megjelent a harang, házikó, gomba, hóember és madárka is.

Fenyőfa és csomagok
(Forrás: Érdekes Újság, 1914. december 20.)

Száz éve is voltak reklámok...

"Ragyogó arcok, boldog emberek..." - A korabeli hirdetés "szép és célszerű" ajándékot kínál 
(Forrás: Tolnai Világlapja, 1927. december 21.)

Betlehem a karácsonyfa alatt 1942-ben
(Fotó: Fortepan)

Nagyot ugrunk az időben egészen az 1980-as évekbe, sokunk gyerekkorába. Email és SMS helyett igazi karácsonyi képeslapot küldtünk a rokonoknak, ismerősöknek, melyek felirata "Kellemes karácsonyi ünnepeket és eredményekben gazdag boldog új évet!" volt. Egyetlen bakelit lemezről (Csendes éj) hallgattuk a karácsonyi dalokat a Mennyből az angyaltól a Kiskarácsony, nagykarácsonyig.

Kevesebb játék, de nagyobb öröm, habcsók és viaszgyertya a fán, Rubik kocka, moncsicsi, Rodolfo készlet, walkman a fa alatt...

Télen esett a hó, sokat szánkóztunk, a hóembert sem csak mesekönyvből ismertük. 


Szánkózó-domb az Óbudai-szigeten
Fotó: Fortepan

Nagy sor áll a Triál Sport-, Játék- és Hangszerkereskedelmi Vállalat Tanács körút (ma Károly körút) 22–24. szám alatti bemutatóterme előtt
(Fotó: Fortepan)

A 80-as évek plázája, a Sugár áruház az Örs vezér téren 
(Fotó: Fortepan)

A Váci utcában akkor is hömpölygött a tömeg
(Fotó: Fortepan)

Hangulatos kivilágítás a Vörösmarty téren, háttérben a hatalmas karácsonyfa 1985-ben
 (Fotó: Fortepan)

Halász Kinga
- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére