A Pál utcai fiúk hősei még a grundon, a Füvészkertben vagy a Múzeumkertben játszottak. Magyarországon a 1920-as években alakítottak ki először olyan tereket, amelyeket kimondottan gyerekeknek hoztak létre.
A játszótér a gyerekek életének fontos helyszíne, a szórakozás mellett egy közösségi tér, a szocializáció, a képességek fejlesztésének eszköze is egyben. A játszóterek kialakulásának is története van.
A babák is hintáznak (Budapest, Békásmegyer, 1983)
A 20. század elején a modern nagyvárosok fejlődésével megjelent az igény, hogy a gyerekek számára kialakítsanak olyan biztonságos és egészséges környezetet, ahol szabadon tudnak játszani. Itt a sötét udvarok és poros utcák helyett a jó levegőn lehetnek. 1928–1933 között szép játszóterek épültek csúszdával, homokozóval, hintával, mászókával, ivókúttal.
A hölgyek és urak is kipróbálják a csúszdát, kalapban, kabátban, ahogy illik (Budapest, VIII.ker.,1936)
Később a szocializmus éveiben a lakótelepek mellé játszóterek is épültek. Ekkor a beton és a vas volt meghatározó: rakéta-, cica-, gömb alakú mászókák, az acélból készült hinták, hullámmászókák, libikókák, betonpadkás homokozók. A színes műanyag csúszdák is ebben az időben jöttek divatba.
Praktikus öltözék játszóterezéshez: fehér ruha a kislánynak, magassarkú anyukának (Budapest, Városliget, 1969)
A népszerű mókuskerék és a gömbmászóka (Budapest, 1968)
Színes csúszdák a Hajógyári-szigeten (Budapest, 1981)
Belvárosi szórakozás (Budapest, VII.ker, Klauzál tér, 1972)
Rakéta és betonpadkás homokozó (1968)
Betonregeteg a lakótelepen, sok gyerek-kevés hinta (Budapest, XIII.ker.,1964)
Számháború 1983-ban
Kisvonat fából (1982)
Amikor a játékok csúcsa a pedálos Moszkvics volt (Budapest,Vérmező, 1979)
Csináld magad! - eredeti megoldás
A 80-as években már több helyen fajátékok is megjelentek, amelyek már biztonságosabbak és szebbek is voltak: mókuskerék, kisvonat, körhinta, palánkvár, kötélhágcsós mászóka.
2008 után az európai uniós szabványnak kell megfelelniük a játszótereknek. A betont és a kavicsot felváltotta a biztonságos gumiborítás és a változatos, színes műanyag játszóeszközök.
Szent Ferenc játszótér (Budapest, XII.ker., 2018)
A sablonos megoldások mellett egyre népszerűbbek a különleges, egyedi parkok: a mai gyerekek kipróbálhatják a tematikus-, mesefigurás-, öko-, vizes és integrált játszótereket.
Fotók: Fortepan
Halász Kinga
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges