Jelenlegi hely

„Gyertek lányok karikába” - V. Országos Karikázó Fesztivál

Időpont: 2023. április 1. szombat 14:00
Helyszín: 
VOKE Egyetértés Művelődési Központ - Debrecen, Faraktár u. 67.

 

Rendezvényünk hiánypótló a magyar néptánc színes palettáján. Országos fesztiválok színes forgatagában csak egyetlen táncanyag maradt ki eddig, az, melyen a női táncosok mutatkozhatnak be önállóan. Az előző fesztiválok nagyon jó visszhangra találtak a néptáncegyüttesek körében, nagy örömmel fogadták, buzdítottak bennünket ennek a fesztiválnak és versenynek a rendszeres megrendezésére. Sajnos a pandámia megtörte a fesztiváli lendületet, amit szeretnénk újra népszerűsíteni az érdeklődők körében.

A húsvéti ünnepekhez köthető leginkább a női körtáncok előadása, táncolása. Ebben az időszakban tilos volt a böjt idején a tánc.  Egyetlen dolog volt lehetséges országosan, a szerelmet, fájdalmat, a jövőt és a természetet megéneklő női karikázók táncolása.

Nemcsak a böjt idején táncoltak karikázót.  A nők csodálatos viseleteikben a templom előtt a mise után, vagy egy-egy bál előtt, tánckezdésként, a jó hangulatot alapozták meg táncukkal, karikáztak egyet. A karikázónak nincs zenekari kísérete, mert saját énekre járt táncok.

A VOKE Egyetértés Művelődési Központ ad helyet ennek a rendezvénynek.

Délután 14 órától a fesztivál megnyitója után, a magyar táncdialektusok karikázóiból, lánytáncaiból láthat a közönség bemutatót, versenyt, a jeles szakemberekből álló, országosan elismert 4 tagú szakmai zsűri előtt.

A zsűri tagjai Németh Ildikó Harangozó-díjas koreográfus, az Állami Népi Együttes örökös tagja, Dr. Ratkó Lujza, a néprajztudományok kandidátusa, főiskolai docens. Díjai: a Magyar Táncművészek Szövetsége által adományozott „Tánctudományért”-díj, Ámos Imre-díj, a Bátky Zsigmond-díj, Papp Judit okleveles néptánctanár, Örökös aranygyöngyös táncos (1993-1995-1997), Tóthné Bene Judit népdalénekes, óvodapedagógus.

A rendezvény fővédnöke Tasó Lászó országgyűlési képviselő.

A fesztivál díjait a Főnix Néptáncegyüttes egyesületi vezetősége határozta meg, az együttestagok, barátok és szülői felajánlások alapján.

Az V. Országos Karikázó Fesztivál grafikai munkáit Kónya Ábel képzőművész tervezte.

A belépés díjtalan. A Főnix Néptáncegyüttes adományokat fogad el tánctermének felújítására, kialakítására.

Főnix Néptáncegyüttes OTP: 11738008-20180850 megjegyzés rovatban: táncterem

A rendezvényt a Főnix Néptáncegyüttes a Hagyományok Háza Hálózat, Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata és szülői és baráti közössége támogatásával valósítja meg.

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére