Jelenlegi hely

Ne vidd az erdei állatoknak, van rá más megoldás, hogy újrahasznosíts!

Mutatósak a faragott tökök a Halottak napja körül. Egyre több tököt használunk el ilyenkor, de m lesz velük ha lejárt az idejük? Vigyük el az erdei állatoknak? Jól hangzik, de baj lehet belőle! 

De mi lesz a sütőtök-lámpásokkal Halloween után?

Bizony újrahasznosítható, de nem akárhogyan!

Az országban egyre több helyen fogadják örömmel, pl. állatkertek, vadasparkok, tanyák, menhelyek élelemnek, hogy ne a szemétben, magára hagyva az út szélén rohadjon szét az a sok tök.

Gondolnád, hogy évente 2,5 milliárd tököt termelnek erre a célra, és csak az egyötödét hasznosítják újra? A többi a hulladéklerakókban bomlik le, és metángázokat termel, amelyek károsítják a környezetet.

Nagyon jó élelmezési forrást biztosít az éhes állatok számára! De nem mindegyiknek!

A Duna-Ipoly Nemzeti Park (DINP) arra figyelmeztet a Facebook-oldalán, hogy a halloweentökök nem valók a természetbe: 

"A közösségi médiában több helyen felbukkant a javaslat, hogy a kifaragott Halloween-tököket, illetve töklámpásokat az ünnep után vigyük ki a vadállatoknak táplálékul. Kérjük ne tegye!" - írják.

A bejegyzésben kifejtik, hogy ugyan vannak olyan vadállatok, amelyek elfogyaszthatják azt, de más fajok megbetegedhetnek tőle. A takarmánytök nem természetes része az erdőknek és a mezőknek. A faragott tökökben gyakran maradhatnak szennyezett gyertyamaradékok, a mécsesek műanyag vagy fém részei, az ezeket elfogyasztó állatok elpusztulhatnak. 

A nemzeti park munkatársai azt javasolják, hogy a gyertya, mécses maradékának kommunális hulladékgyűjtőbe való kidobása után a kertjükben komposztálják a tököket az emberek, vagy tegyék be az elszállításra váró zöldhulladékba. 

Sokkal jobb ötlet eljuttatni egy egyesületnek, szervezetnek, ahol szakemberek, szervezetten foglalkoznak vadállatok etetésével, vadgazdálkodással, akár vadon élő állatok rehabilitációjával.

„Ne dobd a kukába! Adjuk a Zsiráfnak!”

Példaértékű a Fővárosi Állatkert és a II. kerület együttműködése, inspiráció lehet sokak számára a jövőben. Két gyűjtőpontot is létre hozott Budapest Főváros II. Kerülete a faragott töklámpások, „tökfejek” gyűjtésére, hogy ne a szemétbe kerüljenek, hanem inkább az Állatkertben hasznosítsuk őket. A tököket a Marczibányi Téri Művelődési Központba vagy a Klebelsberg Kultúrkúriába lehet elvinni nyitvatartási időben szombatig. Az összegyűjtött tökök a Fővárosi Állat- és Növénykertbe fognak kerülni, ahol ellenőrzött keretek között takarmányként és komposztként fogják őket hasznosítani.

ADL - Debrecenimami

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére