Jelenlegi hely

Fotókiállítás kirakatba csomagolva

Hogy mi köze van egymáshoz Moholy-Nagy Lászlónak, Poirot karosszékének és a debreceni kirakatoknak? Egy szó, a Bauhaus! Nem, nem egy barkácsáruházról van szó, hanem a Bauhaus jelenségről.

Mielőtt a kortárs szóval fémjelzett kötelező és ezáltal nyilván rossz iskolai múzeumi kirándulásra gondolnátok és elkezdenétek rohanni Debrecen vége tábla felé, inkább vegyetek a gyerekekkel egy fagyit és sétáljatok a belvárosban el a Piac utca néhány kirakata elé. Meg fogtok lepődni: Balatoni nyaralások naplementéit, lépcsőházi virágokat, görögországi kirándulást vagy éppen a leghétköznapibb tárgyak, az emberi test részleteit ábrázoló képeket találtok izgalmas, új megfogalmazásban.

Játék felnőttnek, gyereknek egyaránt megkeresni, felismerni a képeken ábrázoltakban mindennapi életünk tárgyait.

Debrecenben nem ismeretlen a Bauhaus és art deco jelenség,

sok, a két világháború közt ezekben a stílusokban épült villával büszkélkedhet, melyeket a Nagyerdő és környékének fái rejtik, sajnos nem mind kiváló állapotban. De mi köze mindehhez Poirotnak? A fotón a filmsorozatbeli lakás egy részlete látszik, íróasztala előtt két, akár Breuer Marcell tervezte szék is lehetne. A pécsi születésű építész és formatervező a Bauhaus világhírű magyar képviselője Moholy-Nagy Lászlóval együtt.

Poirot art deco és bauhaus hangulatban berendezett lakása az angol tévé sorozatában (Poirot: David Suchet)

De

a Bauhaus nem csak épületeket jelent. Egy jóval átfogóbb, az 1920-as évektől az 1970-es évekig kimutatható jelenség, a modern mozgalom része. Ezt a jelenséget próbálta 100 születésnapja alkalmából megjeleníteni és magyar kortárs művészek segítségével továbbvinni a Bauhaus Contemporary Projekt fotóművészeti kiállításán, mely most Debrecenbe érkezett. A kiállítás 2019-ben indult útjára és azóta már több magyar és európai nagyvárosban is megfordult már.

A Bauhaus máig nem szokványos megjelenése már a fotókiállítás színhelyén meglátszik: debreceni belvárosi kirakatokban láthatóak a legkülönfélébb alkotók fotói. Hogy mitől egységesek mégis? A megjelenő művészek korábbi munkáik közül válogattak, ezzel is bizonyítva, hogy mennyire élő a hatása az alkotókban ma is, látásmódja hogyan él tovább a magyar alkotókban.

A tárlat szakmai vezetője Löbl Krisztina, a Bauhaus Contemporary Projekt kurátora,

szervezője az EDGE Communications. A kiállítás megnyitóján részletesebben mesélt a képek kiválasztásáról és az alkotókról. A kiállítás ikonikusnak tűnő plakátja is a véletlen műve: Robitz Anikó 2017-ben Velencében készült művének egy részlete. A fotón első ránézésre szinte hihetetlen, de egy épületrészlet látható.


A kiállítás helyszínei: Piac u. 31., 58., 59., 70-72., 71., Kossuth u. 8. szám alatti kirakatok. A kiállítás megtekinthető július 19-ig.

Alkotók meghívásos pályázat keretében kerültek a programba: Bíró Dávid, Birtalan Zsolt, Czigány Ákos, Csizik Balázs, Drégely Imre, Geibl Kata, Herczeg Eszter, Király László György, Kudász Gábor Arion, Máté Balázs, Mucsy Szilvia, Nyíri Julianna, Robitz Anikó, Vékás Magdolna, Zagyvai Sári. A kortárs magyar fotóművészet valamennyi alkotói generációja képviselteti magát ezzel a rangos névsorral.


ADL - Debrecenimami

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére