Jelenlegi hely

Debreceni tölgy lehet az év fája!

Az Év Fája vetélkedő keretében nem a legnagyobb vagy legöregebb fát keresik, hanem azt, amelyik a jelölőknek valamiért fontos: fontos szerepet tölt be az ott élők mindennapjaiban, kapcsolódik hozzá egy fontos esemény, történet.

Ilyen gazdag történettel jutott a döntőbe a debreceni kocsányos tölgy is, mely a Déri téren áll 120 éve.

Az Év Fája és Európa Fája

A döntős fát a Matúra és Natúra Alapítvány/Természettár nevezte be az Ökotárs Alapítvány  Év Fája versenyére. A versenyt Magyarországon 2010-ben rendezték meg először, de egy évre rá már csatlakoztunk az Európai Év Fája versenyhez is.

Debrecen döntőse: a Déri téren álló kocsányos tölgy

Ezt az egész Európát összekötő versenyt 2011-ben szervezték meg először azzal a céllal, hogy a fák védelmének kérdése nemzetközi szintű témájává váljon. A versenybe az országos győztesek automatikusan kerülnek be, a szavazás minden év februárjában zajlik, az eredmény márciusban derül ki. Mindkét verseny célja, hogy a közvetlen környezetünkben élő fákra és általában a természet fontosságára, mindennapi életünkben betöltött szerepére hívják fel a figyelmet.

Az Év Fája 2019-es nyertese, a kaposvári Szabadságfa

A nevezett fák közül a zsűri választotta ki a döntősöket. Ezek vesznek részt a nyilvános döntőben, melyben legtöbb közönségszavazatot kapó fa nyeri az Év Fája címet. Az idei évben 38 fát neveztek az Év Fája versenybe az ország különböző pontjairól. A zsűri 10 fát juttatott a döntőbe.

Szavazatukat az Év Fája weboldalán 2020. október 1-ig adhatják le! A július elejei szavazás állása szerint jelenleg a negyedik helyen áll a debreceni tölgy.

Korábbi európai nyertesek között nem egy magyar fa található: a tavalyi év győztese a pécsi havi-hegyi mandulafa, de első helyen állt pl. Bátaszék legöregebb tölgye, vagy az egri platánfa, de a dobogóra került még tatai vagy gödöllői fa is.

A 2020-as Európa Fája nyertese: a pécsi havi-hegyi mandulafa

Gyönyörű a debreceni fa története is, hiszen olyan központi helyen áll, ahonnan rengeteg fontos és különleges esemény tanuja lehetett. A verseny honlapján az összes benevezett fa története részletesen megtalálható.

Ebből a leírásból kiderül, hogy a mai Déri tér helyén egykor a Paptava, majd 1840-től a kollégiumi diákok természetrajzi oktatását szolgáló első nagyobb botanikus kert állt. Alig 30 éves volt tölgyünk, mikor látta a Déri Múzeum épületének megszületését (1924), majd a mai tér kialakulását (1928).
Tanúja volt 1956. november 4-én, mikor tankok jelentek meg a téren, és szétlőtték a szemben lévő posta épületét, azt feltételezve, hogy ellenálló központ működik ott. Figyelte, mikor legnagyobb festőnk, Munkácsy Mihály Krisztus trilógiájának monumentális alkotásait beemelik a Déri Múzeum kupolatermének ablakán.

Mint olvasható, a kocsányos tölgy hazánk egyik legfontosabb és legjellegzetesebb fafaja.

E példány a tér jobb oldalán található, impozáns, királyi megjelenése eleve figyelemfelhívó, kapitális mérete miatt pedig a Belváros legnagyobb és egyben legszebb védett fája.

Lessük a naptárt, hiszen az eredményeket október 17-én, egy díjátadó keretében teszik majd közzé!

ADL - Debrecenimami

Forrás: evfaja.okotars.hu

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkereszttől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére