Jelenlegi hely

Az egyszarvú és a bús költő titka

Nem tudjuk, léteznek-e még egyszarvúk, de egy biztosan idetalált Debrecenbe 250 évvel ezelőtt. A bús költő titkáról a fátylat nem is oly rég lebbentették fel az irodalomtörténészek. Most mindkettő után nyomozhatsz virtuálisan a Déryben.

DEMÓ a Déryben

Digitális iskolai múzeumi oktatási napot szervez a múzeumok nemzetközi napja alkalmából május 18-án.
Demó névre hallgató Mozaik Múzeumtúra programban csaknem húsz múzeum vesz részt történelmi, irodalmi, néprajzi, zenei múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, online feladványokkal, játékokkal, videókkal, virtuális túrákkal.
A virtuális esemény fő célja, hogy népszerűsítse a múzeumpedagógia újdonságait, megmutatva, hogy a múzeumok hogyan tudják segíteni az oktatás mindennapjait - közölte a Mozaik Múzeumtúra programot koordináló Örökség Kultúrpolitikai Intézet.

Virtuális országos múzeumtúra

A Szolnoki Reptár, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Zsidó Kiválóságok Háza Balatonfüredről, az érdi Magyar Földrajzi Múzeum, a Siklósi Vár, a Kecskeméti Katona József Múzeum, a Bajor Gizi Színészmúzeum, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum és még sokan országszerte igazi különlegességekkel készülnek, nem egyszer a kulisszák mögé engednek betekintést.

A programhoz a Déri Múzeum és tagintézménye, a Debreceni Irodalom Háza is csatlakozott.

A debreceni Arany Egyszarvú titkai

A Déri Múzeum aktuálisra vette a témaválasztást, a gyógyítás és a gyógyító szerek körül forog majd minden: az állandó kiállítás egyik egysége, az egykori debreceni Arany Egyszarvú patika segítségével mutatják be a múzeumpedagógusok. A patika berendezése az egyik legszebb és legértékesebb hazai gyógyszertári gyűjtemény. Egyes edényekben még mindig megtalálhatók a régi gyógyszerek maradványai. A  minikiállításról készült kisfilm után a témához kapcsolódó online feladatok mozgatják meg a gyerekek fantáziáját.

Egy bús költő titkos szerelme

A Debreceni Irodalom Házában egy különleges szerelem, egy kíváncsi rajongó története elevenedik meg. Ady Endre pályája elején néhány évet Debrecenben töltött. Itt lett joghallgatóból újságíró, és kezdett első verseskötete, a Versek kiadásán dolgozni, ami 1899-ben meg is jelent Debrecenben. A fiatal költő ez idő tájt kapott levelet a Debreceni Hírap szerkesztőségébe Kíváncsi jeligére, melyben valaki afelől érdeklődött, vajon miért olyan bús költészete. A barátnője helyett csellel a költőnek elküldött levélbeli kérdéssel vette kezdetét egy levelezés, s egy különös szerelem a költő, és egy olyan leány között, akinek személye 1960-ig még az irodalomtörténészek számára is talány volt.

„Valakinek, a kit én sohse láttam, s a kire mégis annyiszor gondoltam. Ez a kötet talán nem csak az ő számára lesz búcsú...”

Az online tárlatvezetés során megismerjük a a Debreceni Irodalom Házában őrzött relikviákat, kapcsolatuk váratlanul előkerült bizonyítékait. Természetesen mindezen tárgyakat a vírus elvonulása után az Adybandi ébresztése című időszaki kiállításon személyesen is megtekinthetnek majd a látogatók. A virtuális tárlatvezetés során sok információ elhangzik Kíváncsi Illi és a költő levelezéséről, de némely fordulat rejtve marad. Azokat a diákok szerkesztett formában közreadott levelezésükből deríthetik ki. Az új ismeretek birtokában teljesebb képet kapnak e történetről, melyet képregényben is ábrázolhatnak.

A programban való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött; a pedagógusok ezen a honlapon jelentkezhetnek osztályukkal.

A Mozaik Múzeumtúra oldalán egy helyről elérhetővé és kereshetővé tette a magyarországi múzeumok digitális tartalmait.

ADL - Debrecenimami

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére