A 2018-as Prima Primissima díj Közönségdíját a berettyóújfalui születésű és itt, az ország egyik legszegényebb területén, a bihari térségben tevékenykedő Igazgyöngy Művészeti Iskola alapító-igazgatója, L. Ritók Nóra pedagógus kapta.
L. Ritók Nóra pedagógusi pályáját képzőművészként és földrajz-rajz szakos tanárként kezdte. Speciális vizuális nevelési programot dolgozott ki, ami a gyermekközpontúság, hátránykompenzálás és szociális készségfejlesztés szerves egysége. 19 éve alapította az Igazgyöngy Alapítványt, majd 2000-ben az Igazgyöngy Művészeti Iskolát, amelynek igazgatója. Az Igazgyöngy Alapítvány olyan komplex esélyteremtő modellt alkotott, amely a társadalom perifériájára szorult, szegregátumokban élő családoknak segít jövőképet adni, integrálódni. A megoldás sajátossága a problématérkép elkészítésén alapuló tervezés, amely időben egyszerre, összehangoltan működik. A „minden mindennel összefügg” elvet követve, a közösségfejlesztést minden elemben kiemelten kezelve, pedagógiai eszközökkel dolgozunk.
Az iskola a berettyóújfalui térségben hat bihari településen (Berettyóújfalu, Komádi, Magyarhomorog, Körösszakál, Körösszegapáti, Biharkeresztes) 650 többségében hátrányos helyzetű gyereket fejleszt, nemzetközi hírű gyermek alkotóműhellyé vált. Módszereit alkalmazzák itthon, és a határon túli magyar iskolákban. Pedagógiai munkája összeforr a szegénység és a szegregáció elleni szerteágazó küzdelemmel egy integrációs modell fejlesztésében.
Tanévenként 550-600 tanulója van, akik nagy része (nagyjából 70 százaléka) hátrányos helyzetű, és ezen belül is kiemelkedően magas a halmozottan hátrányos helyzetű, zömében roma tanulók létszáma (300 fő). Képző és iparművészeti ágon oktatnak, délutánonként utazva a településekre, a gyerekekhez. Tanszakjaik: grafika-festészet, szobrászat és kerámia, fém- és zománcműves, környezet- és kézműveskultúra.
Az elmúlt 15 év alatt 480 Prima és Primissima díjat adtak át a díj 2003-as alapítása óta. Az elismerést Demján Sándor a Vállalkozók Országos Szövetségének támogatásával keltette életre, 2013-tól kezdve az OTP Bank gondozza és finanszírozza tovább. Az elismerés célja a magyar értelmiség szellemi eredményeinek megőrzése, a hazai tudomány, művészet, kultúra és sport fejlesztésének erősítése egy olyan, hatalomtól és politikától független kitüntető cím adományozásával, amelynek megkérdőjelezhetetlen értéke van a közvélemény szemében.
A Prima Primissima Díj tíz kategóriájának 2018-as díjazottjai:
Nagy Csaba építész;
Sótonyi Péter orvos, patológus, egyetemi tanár;
a Portfolio.hu,
Korniss Péter fotográfus,
Falus Iván pedagógus, egyetemi tanár,
Magyar Zoltán tornász,
a Kallós Zoltán Alapítvány - Válaszút,
Fischer Ádám karmester,
Görgey Gábor író,
Szirtes Ági színésznő.
A Prima Primissima díjátadó gálán a fővárosi Müpában a magyar oktatás és köznevelés kategóriában jelölt L. Ritók Nóra a Közönségdíjat az alapító Demján Sándor özvegyétől, Demján Sándornétől és Csányi Sándortól, a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának elnökétől, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatójától vehette át. Akárcsak a többi díjazott, ő is 15 millió forintot kapott.
ADL - Debrecenimami
Forrás: primaprimissima.hu; igazgyongyalapitvany.hu; Wikipedia