Jelenlegi hely

Válts környezetbarát tisztítószerekre!

"15 nap - 15 lépés" Minitréning a műanyagmentes életért!

14. lépés: Válts környezetbarát tisztítószerekre!

A mosás titkai

Általánosságban elmondható, hogy a megfelelő tisztaságú ruha és a mosóhatás elérése nem a márka kiválasztásán múlik, hanem sokkal inkább a mosási és szárítási módszereken:

- A forgalomban lévő mosóporok adagolási útmutatói túl sok mosópor használatát (125 ml -200 ml) javasolják egy átlagos mosáshoz. A tapasztalat azt mutatja, hogy ez a mennyiség (a vízkeménységtől függően) akár 50 ml-re is csökkenthető.

- Gyakori probléma, hogy a mosópor egy része nem oldódik fel, és beleül a ruhák szálaiba, leülepszik a mosógép réseiben, a dob alján. Ez mosóporveszteség, környezetkárosító és egészségtelen is, nem távolítja el a szennyeződést, és feleslegesen szennyezi a vizeket. Hogy ez ne forduljon elő, oldjuk fel a mosóport egy kis adagolóedényben, amit a ruhákhoz adhatunk, vagy csomagoljuk be egy konyharuhába, és tegyük közvetlenül a mosódobba! 

- Ha tehetjük, szárítsunk a szabadba, a napfény fertőtlenít és fehérít.

- A gyűrődésmentes teregetés, a ruhák ’kicsapkodása’ teregetéskor, az ingek vállfán szárítása sokszor feleslegessé teszi, de mindenképpen megkönnyíti a későbbi vasalást.

Egy városban élő ember, egy iskolás gyerek átlagos napja után a ruhái nem lesznek igazán koszosak, pl. egy autószerelő vagy lakatos ruháihoz képest. A mosási program beállításakor vegyük ezt is mindig figyelembe.

Mi van a mai mosószerekben?

Míg dédanyáink hamuzsírt használtak a ruhák tisztításához - megjegyzem a gyógyszertárban kapható ma is - , ma már az enzimeké a főszerep. A mai mosószerek megközelítőleg öt-tizenötféle összetevőből állnak, és ez a szám csak egyre nő.

Hogy mi minden van egy mosóporban és miért?

  • enzimek „feldarabolják” a szennyeződéseket, elősegítve, hogy az összetevők eltávolítsák azokat a textíliából; pl. a proteázok a vér, fű, húslé és gyümölcsfoltokat bontják le, a lipázok a zsíros, olajos piszokok eltávolításában segítenek.
  • celluláz a szövet bolyhainak mikroszálait bontja le, így a ruha tapintása puhább, fényesebb lesz.
  • felületaktív anyagokat melyek összekötik a vizet és a szennyeződést;
  • leoldó szert, mely elengedhetetlen a szennyeződés megkötése után a felülaktív anyagok eltávolításához a textíliából;
  • fehérítőanyagok: aktív oxigén és optikai fehérítők; ezek legtöbbször szerves peroxid-vegyületek, hatvan fok felett az oxigén roncsolja a vér-, bor-, és gyümölcsfoltokat, elpusztítja a kórokozókat, fertőtlenít. Az optikai fehérítők megkötődnek a textílián, elnyelik az ibolyántúli sugárzást, kék fényt bocsátanak ki, ezáltal fehérítik a ruhákat, de ez nincs összefüggésben tisztasággal.
  • színvédő anyagokat is tesznek Színes ruhákhoz készült mosóporokba, ezek különböző kémiai anyagok keverékei, amelyeket a mosóporgyártó cégek különböző keverési arányban alkalmaznak. Bár egyre több a modern, bőrbarát, semleges kémhatású mosószer, adalékai nem tudnak maradéktalanul lebomlani, terhelik a környeztet, nehezen mutathatóak ki a szennyvizekben.
  • foszfát a vízlágyításhoz; a baj vele az, hogy a természetes vizekben tápanyag a vízinövényeknek, melyek így elfogyasztják a vízben oldott oxigént, oxigénhiány alakul ki, a vízi élőlények pedig elpusztulnak. A mosószer hét százalékos foszfáttartalomig tekinthető foszfátbarátnak. A foszfátot sok esetben zeolittal helyettesítik, ami kevésbé ártalmas a környezetre.

Egy mosópor sem mos fehérebbre a többinél, az átlagos, hétköznapi kosszal azonban mindegyik jól megbirkózik. Környezetvédelmi szempontból is csekély a különbség, de a márkás termékek előállítói jobban vizsgáznak társadalmi felelősségtudatból, mint az olcsó mosóporokat kínáló cégek.

Alternatívák, hogy a mosás környezetbarát legyen

  • mosószóda (nátrium-karbonát) általános vízlágyító-, áztató-, zsíroldó- és tisztítószer. Igen kis mennyiség is elegendő belőle. Áztatáshoz 15 liter vízhez kb. 1-2 evőkanál mosószódát adjunk. Ha mosóporunkhoz mosószódát keverünk, kevesebb mosópor, az ajánlott mosóporadag akár egyötöde is elegendő. Ajánlott adagolás: 50 ml mosópor + 50-100 ml mosószóda. Fehér ruhához elég csak fehérítő só hozzá, színes ruhához egy kis reszelt (epe) mosószappan
  • Készíthetünk mosószappanból szappanpelyhet sajtreszelő segítségével - ezzel a mosóport lehet helyettesíteni. A szappanpehely gyapjúkímélő mosásra is alkalmas. Az élővizekben teljesen lebomlik, ezért a mesterséges detergensekhez képest környezetkímélő.  Mosószappant bármely illatszerboltban beszerezhetünk.
  • A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) hatásában a mosószódához hasonlít, de annál gyengébben lúgos, vízben jól oldódó fehér por.
  • Az utolsó öblítővízbe keverve az ecet lágyítja a mosott ruhát, és élénkíti a színeit. Az öblítőtartályba az előzőleg vízzel háromszorosára hígított 20%-os ecetet önts, a jelzés szerint vagy egy csészényit.
  • A fa elégetése után keletkezett hamut vízzel összekeverve lúgos oldatot kapunk, amely kiválóan alkalmazható ruhák tisztítására. 
  • Az indiai mosódió a szappanfafélék családjába tartozó Sapindus mucorossi (Soapnut tree-ang.) termése. Ezek a trópusi és szubtrópusi növények a bennük található különleges anyagnak, a saponinnak köszönhetik nevüket. A saponin vízzel érintkezve habzani kezd, és úgy hat, mint a szappan. Ez a jelentős mosóerővel rendelkező anyag rendkívül nagy koncentációban (14%) és kiváló minőségben található meg a szappanfa termésének héjában. A fa természetes élőhelye Dél-India, ahol már évszázadok óta termesztik és használják termését. A saponin zsíroldó hatásának köszönhetően eltávolítja a szennyeződést a textíliából, anélkül, hogy a színek veszítenének élénkségükből, vagy kár keletkezne az anyag szerkezetében. A mosódió nem tartalmaz agresszív, környezetszennyező és bőrirrtáló, allergizáló foszfátokat és tenzideket. Használata megfontolandó, hiszen eredeti élőhelyétől több száz kilométerre kell szállítani.
  • A vadgesztenye könnyen lebomló mosószer, a mosásban is jól teljesített, ökológiai lábnyoma pedig töredéke a másik kettőnek. Míg a mosódió Indiából, a mosószóda főleg Németországból érkezik (hazánkban nem gyártanak), a gesztenye itthon is (ingyen) szedhető. Úgy tűnik, a gesztenye egyetlen hátránya, hogy szezonális és könnyen bepenészedik, ezért nehéz nagyobb mennyiséget tartalékolni belőle.

Ha érdekel, hogy hogyan mossunk velük, olvasd el ezt a cikket.

És azok a piszkos anyagiak?

Mosódiós vagy vadgesztenyés, mosószódás mosásnál közepes hőfokon, színes, átlagos szennyezettségű ruhát véve alapul, öblítőt, fehérítőt nem használva egy mosás ára kb. 15-18 Ft a víz- és áramköltségtől eltekintve.

A környezetbarát mosásról részletesebben egy korábbi cikkünkben itt olvashatsz.

 

A tavaszi nagytakarítástól a nyers húsos vágódeszkáig: a takarítás másképpen

A takarítószerekkel csak a házon belüli felületeket tesszük tisztává, de a környezetünk tudatosan szennyezzük, ha nem könnyen lebomló, környezetbarát szereket használunk.

Ráadásul ezeket nem is mindig kell külön speciális boltokban keresni: ecet, citrom, szódabikarbóna, forró víz… ugye akad otthon nálatok is?

A takarítószerek piszkos kis titkai

  • Ablaktisztítók: kis mennyiségű, de jó mosóhatású felületaktív anyagot, az üveg száradását gyorsító komponenst és vizet tartalmaznak.
  • Fertőtlenítők- és vécétisztítók: többnyire klór- és oxigéntartalmúak, így nem csak fertőtlenítenek, de fehérítenek is. Erősen mérgező formaldehidet, fenolt, krezolt stb. is tartalmazhatnak.
  • Triklozán: antibakteriális hatásáról ismert gombaölő felhalmozódik azember szervezetében, és lehetséges rákkeltő. A fertőtlenítőként használt fenol (phenol) és krizol (cresol) bizonyítottan rákkeltő, és már kis mennyiségben is hasmenést, hányingert okoz, rendszeres használata pedig károsítja a májat és a vesét.
  • Vízkőoldószerek: erősen maró anyagok (pl. sósav, hangyasav, szalmiákszesz). A vízből kicsapódott kalcium- és magnézium-karbonátot oldják fel. Károsítják a környezetet, felborítják a mikrobiológiai egyensúlyt.
  • Mosogató és lemosószerek: összetételük és hatásuk alapján a mosószerekhez állnak legközelebb. A mosogatószerek fő alkotórészei a felületaktív anyagok (tenzidek), amelyektől az edény cseppmentesen szárad, valamint a vízlágyító hatású foszfátok, illatosító anyagok és kézvédő adalékok. Ez utóbbiak a tenzidek bőrt szárító, bőrzsírt oldó hatását hivatottak ellensúlyozni. A lemosószerek különféle anyagok tisztítására szolgálnak, ezért összetételük a kezelendő felülettől függ. Nagyrészt folyékony halmazállapotban kerülnek forgalomba, oldatok, szuszpenziók formájában, a súrolószereket még finom szemcsékkel is dúsítják. Általános követelmény a semleges kémhatás.
  • Padlóápoló szerek: általában viaszt tartalmaznak: méhviaszt, mesterséges viaszt és paraffinszármazékokat, illetve ezek keverékeit. A fényesítő hatású anyagok eloszlatását oldószerek (benzin, terpentin stb.) segítik.
  • Tűzhelytisztítószerek: rendszerint maró hatású anyagokat (pl. marónátron) tartalmaznak, amelyek mérgezőek.

 

Környezet- és egészségbarát alternatívák

  • Citromlé: gyenge, természetes sav. Fehérítőszerként, vízkőoldóként, fémtisztítószerként használhatod.
  • Mosószóda (nátrium-karbonát): általános vízlágyító-, áztató-, zsíroldó- és tisztítószer. Igen kis mennyiség is elegendő belőle. Szennyes edények, tárgyak áztatásához 15 liter vízhez kb. 1-2 evőkanál mosószódát adjunk. Általános le- és felmosószer: egy liter forró vízhez három evőkanál mosószóda. Erősen szennyezett felületek tisztítására: egy liter forró vízben oldjunk fel egy evőkanál mosószódát. Leégett edények mosogatásához: 5 liter forró vízben egy evőkanál mosószódát oldjunk fel.
  • Szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát): hatásában a mosószódához hasonlít, de annál gyengébben lúgos, vízben jól oldódó fehér por. Élelmiszerüzletekben 50 g-os vagy gyógyszertárakban 200 g-os kiszerelésben szerezheted be. Mosdó, kád, csempe, wc-csésze tisztításakor nedvesítsük be a tisztítandó felületet, majd szórjunk rá szódabikarbónát, hagyjuk hatni 5-10 percig, majd töröljük le nedves ruhával!
  • Ecetsav: remek vízkőoldószer, de akár fertőtlenítésre is alkalmas. A háztartásokban alkalmazott, hígított ecet a környezetre nem ártalmas. Az ecet természetes vízkőoldó, forró vízzel kombinálva tovább növelhető a hatása. Ellentétben a szintetikus anyagokkal a szennyvízbe jutva lebomlik. Nem utolsó sorban olcsóbb, mint más bolti csodaszerek. Fenti tulajdonságai miatt sokan használják a háztartásban: vízforralóba és kávéfőzőbe öntik, vagy csempét, mosdókagylót tisztítanak vele. A mosógép vízkőtlenítésére is gyakran bevetik: 10%-os ecettel pár havonta végzett öblítő mosás fertőtlenít, szagtalanít.
Ha már a fertőtlenítésnél tartunk! Sok kisgyerekes családban napi szinten tartott feladat a gyerekek fertőtlenítős szapannal való kézmosatása. A reklámokkal ellentétben a rendszeres fertőtlenítőszerek alkalmazása csak ritkán indokolt igazán. A gyermekkori steril környezet fokozza az allergia kialakulásának esélyét.

Javaslatok:

  • Kerüljük a fertőtlenítő szerek gyakori és rendszeres használatát! Ha mégis szükség van rájuk, akkor tartsuk be a csomagoláson lévő használati útmutatót!
  • Ne feledjük: a forró víz szinte minden kórokozót elpusztít!
  • A konyhasó és az ecet keveréke nagyszerűen tisztít és fertőtlenít.

Minden emberi lakókörnyezetnek és háziasszonynak megvannak a kardinális pontjai, aminek a takarítása fontos, de sok bosszúságot, fáradtságot is tud okozni.

Ilyenek például a makacs vízkőfoltok a mosdókagylón, WC-csészén

  • Nedvesítsük be a WC-t, és kenjük be a lerakódást bórax és citromlé keverékével! Hagyjuk rajta 2 órán keresztül, majd alaposan keféljük át!
  • Vízköves zuhanyfej tisztításához tölts meg egy kis, lyukmentes műanyag zacskót háztartási ecettel, és lógasd bele a zuhanyfejet! A zacskó száját rögzítsd gumival, és a zuhanyfejet hagyd ázni legalább egy óráig! Majd szedd le a zacskót, öblítsd le a zuhanyfejet!
  • Vízköves felületekre (mosogató, mosdó, kád, WC stb.) permetezz ecetet vagy citromlevet! Hagyd hatni 30 percig, dörzsöld át szivaccsal, majd öblítsd le tiszta vízzel!
  • Készíts pasztát szódabikarbóna és víz keverékéből! Nedves ronggyal vagy régi fogkefével kendd be a vízköves részeket! Hagyd hatni 30 percig, dörzsöld át szivaccsal, majd öblítsd le tiszta vízzel!
  • Az eltömődött, vízköves csapot csavarozd le, és tedd ecetes vízbe egy éjszakára. Ha fémből készült, át is forralhatod ecetes vízben.

Felmosás, padlótisztítás

  • Portalanítani elég tiszta vízzel, vegyszert használni csak zsíros szennyeződésnél (pl. konyhában) szükséges.
  • Általános le- és felmosószer: egy liter forró vízhez 1,5 kanál szódabikarbóna vagy egy evőkanál mosószóda.
  • Padló vízkőtelenítése szerencsére ritkán, például a fürdőszobában lehet szükséges, ecetes vízzel.
  • A viaszos padló megtisztítására használjunk hideg teafőzetet!

Ablak- és tükörtisztítás

  • Ablak, tükör legkönnyebben forró, ecetes vízzel tisztítható.
  • Ha kevés alkoholt is teszünk az ablakmosó vízbe, az portaszító réteget képez.
  • Konyhában az ablakra rakódott zsíros szennyeződést langyos, mosogatószeres vízzel távolítsuk el.
  • Vágjunk ketté egy nyers, meghámozott burgonyát, és dörzsöljük le ezzel a piszkot az ablaküvegről, öblítsük utána le vízzel és dörzsöljük szárazra!
  • A rászáradt légypiszkot hideg teába, vagy fölözött tej és hideg víz egyenlő arányú keverékébe mártott puha ruhával moshatjuk le.
  • Kipróbálhatjuk a mikroszálas tisztítókendőket (a legtöbb drogériában már kaphatóak), amelyekhez sokkal kisebb mennyiségben, vagy egyáltalán nem szükséges tisztítószereket használni.

Természetes fertőtlenítők a konyhában

Az élelmiszer eredetű betegségek (pl. E. coli) megelőzéséhez fontos, hogy betartsuk a megfelelő higiéniai előírásokat a konyhában. Ezt a feladatot természetes tisztítószerekkel is tökéletesen elláthatjuk.

Alapvető tennivalók az élelmiszer eredetű betegségek elkerülésére:

Hússal és tojással való foglalkozás előtt és után meleg, szappanos vízzel moss kezet!
Használj külön vágódeszkát a zöldségekhez, sajtokhoz, tojáshoz és húshoz, péksüteményekhez, hogy elkerüld az átfertőződést!
A régóta használt, karcolásokkal teli vágódeszkát cseréld le (a barázdákban baktériumok bújhatnak meg)! Környezetkímélő, ha van módod átcsiszolni a deszkát és a pórusokat lenolajjal lezárni. Kevésbé sérülékeny így.
A leveles zöldségeket többször is mosd, és öblítsd át!

Egy nagy fertőtlenítő konyhatisztításhoz:

Használj hidrogén-peroxidot és ecetet (mindkettő hatásos fertőtlenítőszer)!
A Virginia Műszaki Intézet és Állami Egyetem tanulmánya szerint a szalmonella, a (vérhast okozó) shigella és az e. coli baktériumok eltávolításának biztonságos eszköze a 3%-os hidrogén-peroxid és a hígítatlan fehér ecet.
A két folyadékot öntsd két külön fújófejes flakonba, és közvetlenül egymás után permetezd be a felületet velük. Zöldségeket, gyümölcsöket, valamint konyhai felületeket (vágódeszkát és munkafelületet) is fertőtleníthetsz ezekkel.

 

Forrás tudatosvasarlo.hu; fogyasztok.hu; hulladekboltermek.hu

 

15 nap alatt 15 lépésben a műanyagmentes élet felé. Mi ez?

13. lépés: Óvakodj a mikroműanyagoktól!

És ők azok, akik segíthetnek Neked:

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére