Jelenlegi hely

Eldobható pelenka helyett válassz moshatót!

"15 nap - 15 lépés" Minitréning a műanyagmentes életért!

12. lépés: Eldobható pelenka helyett válassz moshatót!

Egy átlagos gyermeket születésétől fogva a szobatisztaság kialakulásáig körülbelül 4500 alkalommal teszünk tisztába. Ez nem csak időben és könyörgésben sok, de bizony pelenkában is. Ez a mennyiség gyermekenként 1 tonna hulladékot jelent. Ez bizony még rosszabb hír! Pláne, ha felszorozzuk 100 évvel, ami a pelenkák lebomlási ideje a becslések szerint. Elégetni nem lehet a bennük lévő műanyag miatt, környezetkárosító lenne. A szemétlerakókban bomló pelenka metánt termel, mely a széndioxidnál is károsabb gáz.

Ha ez még nem lenne elég, akkor nézzük meg, miből is van az eldobható pelenka!

A pelenka áll egy nedvszívó vattarétegből, valamint víz- és levegőzáró polietilén külső borítókból. A nedvszívó réteget adó vattaszerű anyagot fából – cellulóz - nyerik, mivel a gyártáshoz a legmegfelelőbb a puhafa, ezért hatalmas erdőket irtanak ki, hogy helyükre puhafa erdőket telepítsenek, ezeket műtrágyával és növényvédő szerekkel kezelik. A gyártás során rengeteg vizet használnak fel, melyet erősen szennyezve juttatnak vissza. Mindezek, az ökológia egyensúly megbomlásához vezetnek.

De mi az a kristályos anyag, ami az eldobható papír pelenkában található?

Ha tanúja voltál, mikor valamelyik gyermeked (vagy a kutya) játékból szétszedett egy pelust, túl a takarítás okozta sokkon, meglepődve vetted észre benne a kristályos anyagot. Ez a nedvszívó-tároló réteg, mely papírpehelyből és egy vegyi anyagból áll, amit nátrium poliakrilátnak neveznek. Ez az anyag azért különleges, mert térfogatának 2-300-szorosát képes folyadékból elnyelni, és azt egy ragacsos zselés formában magában tartani. Eredetileg fehér, szemcsés, szagtalan polimer*, amely vízzel való elegyítése során egy gélhez hasonló anyaggá válik. Vízben oldhatatlan, de vele érintkezve rendkívül csúszós lesz.

Igaz nem tartozik a veszélyes anyagok közé, de por formában potenciális légút izgató szer. Ez az anyag okolható nagy valószínűséggel a gyakori pelenka kiütések előfordulásáért, melyek tartós vérzéshez és nehéz sebgyógyuláshoz is vezethetnek, mivel a nátrium-poliakrilát a szövetekből is kiszívja a nedvességet, ezáltal lemarja a bőr szöveteit.

Az orvosok véleménye

Az orvosoknak komoly egészségügyi ellenvetései vannak a bőrbarátok valójában az eldobható pelenkák bőrbarátként való hirdetésével. A kisbaba alsóteste órákon keresztül dunsztban van, azaz légmentesen lezárva. Ez jó alap a különböző gombás és bakteriális fertőzéseknek. A vizeletben lévő baktériumok, három óra elteltével ammónia tartalmú vegyületeket kezdenek termelni, melyek maró hatásúak. Ezért 3 óránként kellene cserélni a pelenkát (még több szemét!), de ezt a szülők kényelmi, illetve anyagi szempontból nem teszik meg. Az olcsóbb, ezért egyre népszerűbb pelenkákból gyakran kerül a baba bőrére nedvszívásra használt szilikon, ez a zselé a kicsi bőrén irritációt okozhat, felszívódva mérgező hatású.

Környezetvédelmi, egészségügyi vagy takarékossági szempontokalapján egyre többen választják a textilpelenka korszerűbb változatát.

Ezek gyakorlatilag egy gumirozott szegélyű vagy állítható derekú impregnált, de légáteresztő „gumibugyiból”, a nedvszívó réteget képező textil pelenkából / vastag formára varrott betétből + egy, esetleg a nem folyékony állapotban távozó anyagokat megfogó papírbetétből állnak.

Előnyei:

  • sokkal jobban tartják a nedvességet korábbi társaiknál;
  • könnyen moshatóak;
  • a gyermek bőre nem ázik fel, ugyanakkor a bőrével érintkező textil biztosít annyi nedvességérzetet, ami korábbi szobatisztává váláshoz vezethet;
  • a baba lábai között lévő textil terpesztartást biztosít, ami segíti az egészséges csípőízület kialakulását.
  • három – négy hónapra elegendő eldobható pelenka árából megvásárolható az a mennyiség, ami a baba szobatisztává válásáig elegendő lehet.

Azok a piszkos anyagiak

Az egyik, mosható pelenkával foglalkozó webshop számításai szerint egy közepes méretű, 50 ezer Ft-os mosható pelenkakészlettel a pelenkázós két év összesen 90 ezer forintból kijön. A szobatisztaság elérése után ezt a készletet megörökli a kisebb gyermek, vagy megkapja az, akinek elajándékozod vagy eladod. Eközben, a pelenkázós két év 75 Ft-os átlag-darabárú, napi 6 eldobható pelenkával 328 ezer forintba kerül.

És a nagy kérdés: a mosás

A textilpelenka alapos mosása, fertőtlenítése igen fontos, nehogy a baba elkapjon valamilyen fertőzést. Erre a hasonló témájú blogokon, fórumokon rengeteg javaslat létezik, mindenki ki tudja alakítani a személyre és lakásra szabott változatot.

Mindegyik eljárás megegyezik abban, hogy a nagyját kimossák, áztatják / nedvesen tárolják a következő (általában 24-36 órán belüli) mosásig. 40-60 C-on mosva, majd levegőn, tűző napon ajánlott szárítani.

Az viszont nagyon nem mindegy, mivel mosunk

A mosható pelusok mosószere nem tartalmazhat enzimeket, optikai fehérítőket, szín- és illatadalékokat, mert ezek mind rontják a használt anyagok vízzáró tulajdonságát vagy nedvszívó képességét. Ugyanezért nem szabad öblítőt sem használni. Sajnos ebben az esetben a mosódió sem megoldás magas szappantartalma miatt, mert ez ugyancsak rontja a pelenkák minőségét.

Itt jön be a képbe néhány olyan mosószer mely a babák érzékeny bőrét is figyelembe veszik, és így kíméletesen bánnak a pelenkákkal is.

 

Forrás: azoldszine.hu; noiportal.hu; temiti.hu; Kép: pixabay.com

 

15 nap alatt 15 lépésben a műanyagmentes élet felé. Mi ez?

11. lépés: Eldobható betét helyett válassz moshatót!

És ők azok, akik segíthetnek Neked:

ITT BEMUTATKOZHATSZ TE IS!

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére