Jelenlegi hely

Nevetve gazdagodhatnak a gyerekek

Debreceni „kincskereső” szülőknek ajánljuk Szerencsés Jánost.

Nehéz dolga van a szülőknek manapság, ha tiszta dolgokat szeretnének mutatni csemetéiknek. Sok csatornán (televízió, számítógép, tablet, mobiltelefon) rengeteg féle „mese” ömlik a gyerekekre nap mint nap, és sajnos sok esetben ezek a történetek nemhogy „útba igazítanák” a kicsiket (és nagyobbakat) az élet dolgai felől, hanem feszültségeket keltenek bennük. A Vojtina Bábszínház Szerencsés János című előadása ezért is a „kincskeresők” öröme lehet.

Az eredeti, Grimm testvérek gyűjtötte népmese (Az ördög három arany hajszála) a Vojtina színpadán némileg átalakítva, és egy másik Grimm mesével ötvözve (A szerencsés János) jelenik meg. A két mese hőse különbözi: míg Az ördög három arany hajszálában a „szerencsegyerek” szerencséje eleve elrendeltetett, ő mintegy sodródik az eseményekkel; addig A szerencsés Jánosban a hős szerencséje ironikusan jelenik meg: inkább balga ő, mégis szerencsésnek érzi magát. A Vojtina Szerencsés Jánosa azonban mindkettejüktől különbözi. Az ő jellemét a választott „bábműfaj”, a vásári bábjáték alakítja, ami pedig igencsak öntudatos hősökkel dolgozik, akik valamilyen cél érdekében bejárnak egy utat, s megvalósítják vágyaikat, elhatározásaikat. E tiszta forrásokból táplálkozik tehát Markó Róbert előadása, aki a darab írója és rendezője is egyben. Az ő Szerencsés Jánosa is egy cél érdekében cselekszik, még a poklon keresztül is véghezviszi akaratát: megszerzi az ördög három arany hajszálát, hogy szerelmét feleségül vehesse.  

A népmeséket nem kell magyarázni, nem kell „feldolgozni”. Csak egyszerűen hagyni kell őket hatni: a gyerekek – legalábbis az én hároméves fiam – is ezt tették/teszik, amikor szájtátva nézik végig az előadást. A történetet direkt nem mondom el (nézzétek meg inkább!), csak azt, hogy mivel gazdagodhatnak csemetéink általa:

Például azzal a gondolattal, hogy néha le kell mondanunk dolgokról, hogy valami újat vagy szükségeset megkaphassunk a helyébe. Vagy azt, hogy akár háromszor, négyszer is neki kell veselkednünk valaminek, mire célhoz érünk (például, hogy bejussunk egy kapun). Vagy, hogy a kedves szó, az udvariasság aranyat érhet. Nagyon szép tanulsága az előadásnak az is, hogy a „rosszat”, a gonoszságot nem irthatjuk ki teljesen a világból.  

E felsorolt esszenciák azonban nem direkt módon jelennek meg: a gyerekeket és felnőtteket is magával ragadja a kiváló bábjáték (játsszák: Telenkó-Oláh Tímea, Schneider Jankó), a sok humoros szó- és játékfordulat. Arany Zoltán pedig csodálatos zenével tölti fel, s emeli „égig”, lélekig hatóig a Vojtina előadását.

– SJE –

Fotók: Vojtina Bábszínház

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére