Jelenlegi hely

Szállj velem, az álmok hátán!

Minden ember életének alapvető mozgatója, hogy jól aludjon, kipihenten ébredhessen reggelenként. Az álmodás veleszületett képessége minden embernek.  Gyermekeink életében ez még nagyobb hangsúlyt kap.

 

De mit tehetünk akkor, ha gyermekünk éjszaka sikoltva felriad vagy rémálmok kínozzák? Hogyan segíthetjük át jól őket ezeken a nehéz helyzeteken? Van-e mód arra, hogy lehetőleg elkerüljük a rémálmokat?

Születése után a csecsemők napjuk 90%-át alvással töltik. Az alvás ekkor még számukra egy olyan természetes gát, ami megakadályozza, hogy kicsi, éretlen szervezetük túlterhelődhessen a körülöttük lévő hatalmas, színes-hangos világ ingereitől. Óvodás korra azonban a gyerekek alvásigénye a kezdetihez képest erősen csökken: már „csupán” 12-13 órányi alvásra van szükségük. Kicsi agyuk már fejlettebb, de még korántsem éri el azt az érettségi szintet, ami egy felnőttéhez akár csak hasonló is lehetne. Alvás közben idegpályáik épülnek. A gyerekek ebben az időszakban még nehezen tesznek különbséget fantázia és valóság között. Álmaikban átdolgozzák a napközben velük történt eseményeket, melyek fantáziájuk széles színpadának szereplőivel, „díszleteivel” keverednek.

Bár szeretnénk, ha gyermekeink csak csodás, szépséges álmokat élhetnének át, ez koránt sem így van. A gyerekek sok számukra ismeretlen és pont ezért félelmet keltő dologgal találkoznak nap, mint nap, ezeket a szorongató érzéseket aztán tovább viszik álmaikba is.

 

Hogyan csökkenthetjük a lehetőleg a gyermekeink rémálmait?

Alakítsunk ki alvási rituálét: Lefekvéskor takargassuk be csemeténket, üljünk az ágya mellé, meséljünk neki korának megfelelő mesét. Biztosítsuk számára a csendes, nyugodt, lehetőleg sötét környezetet. Amennyiben gyerkőcünk félne a sötétben, megfelelő távolságban egy pici éjszakai fényt is elhelyezhetünk a szobájában.

 Mit tehetünk, ha mindezek ellenére az éjszaka közepén apró talpak csattogását halljuk a szobánk felé közeledni és egy nyűgös kis hang arról panaszkodik, hogy rosszat álmodott? Kísérjük vissza gyermekünket saját ágyába, nyugtassuk meg az ágy mellett ülve, és hagyjuk, hogy saját ágyában újra álomba merülhessen.

Fontos jelzés lehet azonban, ha gyakran gyötrik rémálmok a gyerkőcünket! Ha hetente 3-4 alkalommal is megjelenik csemeténk az ágyunk mellett rémálmokra panaszkodva, érdemes szakember segítségét kérnünk.

Írta: Posztós Réka

tel: 06-70/420-6327

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére