Jelenlegi hely

Nevetve gazdagodhatnak a gyerekek

Debreceni „kincskereső” szülőknek ajánljuk Szerencsés Jánost.

Nehéz dolga van a szülőknek manapság, ha tiszta dolgokat szeretnének mutatni csemetéiknek. Sok csatornán (televízió, számítógép, tablet, mobiltelefon) rengeteg féle „mese” ömlik a gyerekekre nap mint nap, és sajnos sok esetben ezek a történetek nemhogy „útba igazítanák” a kicsiket (és nagyobbakat) az élet dolgai felől, hanem feszültségeket keltenek bennük. A Vojtina Bábszínház Szerencsés János című előadása ezért is a „kincskeresők” öröme lehet.

Az eredeti, Grimm testvérek gyűjtötte népmese (Az ördög három arany hajszála) a Vojtina színpadán némileg átalakítva, és egy másik Grimm mesével ötvözve (A szerencsés János) jelenik meg. A két mese hőse különbözi: míg Az ördög három arany hajszálában a „szerencsegyerek” szerencséje eleve elrendeltetett, ő mintegy sodródik az eseményekkel; addig A szerencsés Jánosban a hős szerencséje ironikusan jelenik meg: inkább balga ő, mégis szerencsésnek érzi magát. A Vojtina Szerencsés Jánosa azonban mindkettejüktől különbözi. Az ő jellemét a választott „bábműfaj”, a vásári bábjáték alakítja, ami pedig igencsak öntudatos hősökkel dolgozik, akik valamilyen cél érdekében bejárnak egy utat, s megvalósítják vágyaikat, elhatározásaikat. E tiszta forrásokból táplálkozik tehát Markó Róbert előadása, aki a darab írója és rendezője is egyben. Az ő Szerencsés Jánosa is egy cél érdekében cselekszik, még a poklon keresztül is véghezviszi akaratát: megszerzi az ördög három arany hajszálát, hogy szerelmét feleségül vehesse.  

A népmeséket nem kell magyarázni, nem kell „feldolgozni”. Csak egyszerűen hagyni kell őket hatni: a gyerekek – legalábbis az én hároméves fiam – is ezt tették/teszik, amikor szájtátva nézik végig az előadást. A történetet direkt nem mondom el (nézzétek meg inkább!), csak azt, hogy mivel gazdagodhatnak csemetéink általa:

Például azzal a gondolattal, hogy néha le kell mondanunk dolgokról, hogy valami újat vagy szükségeset megkaphassunk a helyébe. Vagy azt, hogy akár háromszor, négyszer is neki kell veselkednünk valaminek, mire célhoz érünk (például, hogy bejussunk egy kapun). Vagy, hogy a kedves szó, az udvariasság aranyat érhet. Nagyon szép tanulsága az előadásnak az is, hogy a „rosszat”, a gonoszságot nem irthatjuk ki teljesen a világból.  

E felsorolt esszenciák azonban nem direkt módon jelennek meg: a gyerekeket és felnőtteket is magával ragadja a kiváló bábjáték (játsszák: Telenkó-Oláh Tímea, Schneider Jankó), a sok humoros szó- és játékfordulat. Arany Zoltán pedig csodálatos zenével tölti fel, s emeli „égig”, lélekig hatóig a Vojtina előadását.

– SJE –

Fotók: Vojtina Bábszínház

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Maxoljuk ki a kávézást!

Maxoljuk ki a kávézást!

Gratulálunk mindenkinek, aki sikeresen teljesítette a nagy húsvéti kihívást: takarítás, sütés-főzés, dekorálás, ajándékvásárlás, bájolgás a rokonokkal. És arra gondoltunk, a tipikus háziasszonynak most pont úgy hiányzik valami jó kis háztartási hack, mint egy nekifutásból hátbavágás. Így a héten arra adunk tippeket, hogyan találhatunk több élvezetet a hétköznapok legegyszerűbb élvezetében: a kávézásban. Mert kávézni jó, pláne, ha valaki szereti.
A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

A digitalizáció változásával az agyunk is jelentősen változott

Nálatok sem csúszik le a kötelező olvasmány, mint kerék az olajos lejtőn? Nem véletlen! Megváltozott a gyerekeink agya a miénkhez képest: nem is egy területen és nem is keveset. Csak az elvárások nem változtak. 
Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére