Jelenlegi hely

A Nagyerdő 200 éve avagy nyári örömök az Erdőn

Gondolnád, hogy köze van a Dobos torta alkotójának a Nagyerdőhöz? Hogy a villamos előtt kisgőzös szállította az utasokat a Nagyerdőre? Tudod, hogy hova jártak mulatni a szobalányok és inasok?

A Méliusz Juhász Péter Könyvtár Helytörténeti Gyűjteménye és Fotótára Debrecen város napja alkalmából új kisfilmet készített, melyben a Nagyerdőre kalauzolja a nézőket.

A Dobos-pavilon a Nagyerdőn

A rövid de élvezetes kisfilmben a kezdetektől, a 19. század elejétől követhetik nyomon az érdeklődők a vaderdő parkerdővé alakítását, a szórakoztató és üdülési létesítmények bemutatatásán keresztül egészen az 1940-es évekig. A terület egy részének pihenő- és szórakozóövezetté alakítását már a 18. század végén, több Debrecenbe rendelt királyi biztos is szorgalmazta, de csak 1823-ban Beck Pál királyi biztos kezdeményezésére tett javaslatot a városi magisztrátus egy fürdőépület és vigadó építtetésére. Így 1826-ban adták át a Nagyerdőn az első intézményt, a Fürdőházat. A klasszicista stílusú épület kisebb nagyobb átalakítások után ma is vigadóként működik.

A Leveles csárda

A kisfilmből megtudhatják azt is, hogyan került a Nagyerdőre 1885-ben a Dobos-pavilon, a városi polgárság szórakozási helyszíne, de azt is, kik és hogyan mulattak a korabeli Leveles csárdában, milyen fejlődést hozott a két háború közötti időszak a Nagyerdő életében, milyen új szórakoztatási létesítmények épültek.

A kisfilm régi fotók, képeslapok, és Magyari Imre korabeli muzsikája segítségével idézi fel a nyári örömöket a Nagyerdőn.

A videó 2021. április 9-től a Méliusz Könyvtár honlapján megtekinthető.

Listakép forrás:

Fortepan / Gyöngyi

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére