A kedvezőnek tűnő koronavírus-helyzet miatt szinte berobbant a nyári táborszezon, úgy tűnik, sosem volt még ennyi tábor Debrecenben. A korlátozások nélkül a korábban megszokott keretek között bonyolíthatják le a szervezők a nyári táborokat. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a honlapján közétett szakmai ajánlásban számtalan ajánlást megfogalmazott.
Bejelentési kötelezettség
A közlemény szerint a tábort annak kezdete előtt legalább hat héttel a helye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalnál kell bejelenteni. Közölni kell a táborozás helyét, időpontját, a résztvevők várható számát, a tábort szervező vagy a képviseletére jogosult nevét, elérhetőségét.
Higiéniás alapszabályok a gyerekeknek és a szervezőknek egyaránt
Azt írták, ugyan a kockázat kisebb, de a koronavírus továbbra is jelen van, ezért az NNK – a járványtól függetlenül is – szükségesnek tartja és javasolja az általános higiénés szabályok betartását.
Javasolják továbbá, hogy a táborban részt vevő szervezők és segítők lehetőség szerint legyenek a koronavírus elleni védőoltás legalább két dózisával beoltva.
Javasolt lehetőség szerint a szabadtéri (sport jellegű, szabadtéri játékokkal gazdagított) foglalkozások, táborok előnyben részesítése.
Kiemelték, hogy a zárt térben történő foglalkozások esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres, megfelelő intenzitású szellőztetésre, ez vonatkozik a folyosókra és a szociális helyiségekre is.
Az NNK szerint fontos, hogy a személyi higiéné alapvető szabályairól a táborba érkezők is kapjanak részletes, az adott korosztálynak megfelelő tájékoztatást.
Takarítás, étkezés: fókuszban a fertőtlenítés
Szülőként az iskolai közegbe is aggódva engedjük gyermekünket. Talán az ismert terepen kialakított szokásokat könnyebb betartani. Így nem árt, ha alaposan körbenézünk, kérdezünk a táborok szervezőitől a higiéniai lehetőségekről és rendszabályokról.
A táborok szervezőinek, a helyet biztosító intézménynek nemcsak a helyiségek rendszeres és hatékony takarítására kell figyelni fokozottabban, de
- a táborozók által használt játékokat, sporteszközöket, játszótéri eszközöket szintén javasolt rendszeresen vírusölő hatású szerrel fertőtleníteni.
- Folyamatosan biztosítani kell a szappanos kézmosási lehetőséget, melyet lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítési lehetőséggel kell kiegészíteni.
- Nem lehetne újdonság a táborszervezőknek az étkezés helyszínének tisztaságára, a rendszeres fertőtlenítésére való kiemelt figyelem.
- étkezés előtt és után alapos szappanos kézmosás;
- az edények, evőeszközök, poharak, tálcák megfelelő hatásfokú fertőtlenítő mosogatása;
- a tiszta evőeszközök, poharak, tányérok, tálcák cseppfertőzéstől védett tárolása;
- önkiszolgáló rendszerben történő tálalásnál az evőeszközök, tányérok, poharak gyermekek általi tapogatásának elkerülése;
- a textíliák gépi úton történő fertőtlenítő mosása ajánlott.
- Az étkeztetést végzők számára vírusölő hatású, alkoholos kézfertőtlenítő szer biztosítása, és annak rendszeres használata;
Ha már megtörtént: mit tegyünk beteg személy esetén?
Amennyiben egy gyermeknél, vagy szervezőnél, segítőnél betegség tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell a szervezők által előzetesen felkért, megbízott orvost, aki dönt a további teendőkről.
Gyermek esetén a szülők értesítéséről is gondoskodni kell. A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező.
A részletes ajánlás ITT olvasható.
ADL - Debrecenimami