Debrecen Zöld város programjában a megújult vénkerti parkok, játszóterek és sportpályák mellett új zöldterületet is kapott a város egy közösségi kertben. A kert 527 négyzetméteren 14, 2-3 részre osztható parcella alakítottak ki, melyet a városlakók, de akár a helyi közösségek is használhatnak.
A budapesti - azóta megszünt - Leonardo közösségi kert 2016-ben, felülnézetből a Corvin köz házai közé szorított foghijtelek zöld területe.
Ki lehet kertész és hogyan?
A közösségi kert kertésze lehet bárki, aki elmúlt 14 éves, de előnyt élveznek a Vénkertben lakók.
Hogyan működik?
A kert használatának éves díja 4 ezer forint. Ez az összeg tartalmazza a kert közműdíjait. Az öntözéshez szükséges vizet az önkormányzat biztosítja. A föld megművelésére használt eszközök számára zárható, közösen használt tároló helyiséget alakítottak ki. A közösségi tér élményéhez kezdetnek padokat és asztalokat helyeztek el a faház előtti területen.
A kertészkedők kulcsot kapnak a közös tároló helyiséghez, valamint a saját parcelláját is magába foglaló Közösségi kert szekciót határoló kerítés bejáratához.
Tervek a kerttel
Kuhn András városi főkertész tervei szerint a folyamatos szakmai támogatás érdekében előadássorozatot és tanácsadást szerveznek a kertészeknek. Kérésük, hogy a növényválasztásban az évelőket kerüljék illetve azokat a növényeket, amik magukat elvetik, mert jövőre az gyomként jelentkezhet.
A kert kialakításával több célja is volt a városnak: lehetőséget adni a kerttel nem rendelkezőknek a kertészkedés élményére, pótolni a családoknak egy-egy zöldség, gyümölcs ellátását, közösségi élményt teremteni.
Márciusi szezonnyitó kertészkedés a Millenárison működő Lecsó közösségi kertben 2012-ben
ADL - Debrecenimami
Forrás: debrecen.hu; ujember.hu