Debrecen gazdag népművészeti örökségére és a mai divatban való megjelenésének gazdagságára fókuszál a DEMKI Kirak’Art kiállítás sorozatának legújabb bemutatója. Helyszíne, a Kölcsey Központ Hunyadi utca felőli kirakata. “Divatos örökségünk” című kiállításuk látványos párhuzamot von a népművészeti mintakincs hajdani, klasszikus megnyilvánulási formái és a mai, modern világban elfogadott megjelenési módok között.
Klasszikus és modern, régi és új találkozási pontjának lehetünk részesei, ahol láthatóvá válik, hogyan írható át a régmúlt mai nyelvre, milyen tökéletesen illeszthető a 18-19. századi forma- mintakincs a 21. századba.
A kiállítás koncepciója, hogy néphagyományunk gazdag tárházából válogatva olyan motívumokat mutassanak be, amelyek előfordulnak átörökítés gyanánt lakástextileken, terítőkön és melyekből ízelítőt nyújtanak a paravánokon kiállított darabokból. A kiállított tárgyakból létszik, hogy a hétköznapi ember számára sem kell távoli világnak tűnnie ennek a hagyománykincsnek a forma- és motívumvilágának, beépíthetők a mindennapokba, főleg az öltözködési stílusba.
Nemezmunkákat, vert csipkéből készült munkákat, hímzéseket, szőtteseket és szűrrátéteket állítottak ki, amelyek lakástextilekként mutatkoztak be, a babákon pedig azt a fajta átörökítést jelenítették meg, hogyan lehet ezeket beépíteni a modern öltözködési kultúrába.
A kiállított darabok
a Tímárház kézműves mestereinek munkái.
A kiállításról részletes beszélgetést találhatunk ITT Mátrai-Nagy Andreával,
a DEMKI kreatív igazgatójával
.
ADL - Debrecenimami