Hogyan változik a játékkal való kapcsolat, mikor elkezdenek járni a gyerekek?
Az első lépések megtétele után rohamosan fejlődni kezd a járás és a gyerekek hamar rájönnek arra, hogy sokkal több mindent elérnek és odaférnek olyan tárgyakhoz, amikhez az előtt nem. A mobilitás lehetővé teszi számukra, hogy különböző helyeken játszanak, kimenjenek az udvarra, átmenjenek egyik szobából a másikba, és így tovább.
A járás fejlődésével a finommotorikus képességek is komoly fejlődésnek indulnak, és képesek lesznek olyan „nagymozgásos” játékokkal játszani, amik fejlesztik az egyensúlyérzéküket vagy a koordinációs képességeiket. Nagyon édesek ahogy sétálgatva húzzák maguk után a zsinórra kötött játékokat, ahogy visszarúgják a labdát, vagy épp átmásznak egy kisebb akadálypályán.
Lássuk, milyen eszközöket érdemes beszerezni ahhoz, hogy támogassuk a gyermekünk mozgásfejlődését!
Scoot and Ride roller
Ezek a járgányok hosszú évekig képesek kiszolgálni a kis tulajdonosukat, ugyanis egyetlen mozdulattal átalakíthatóak kismotorból rollerré! Először általában motorozni kezdenek a gyerekek, majd egyre jobban érdekelni kezdi őket a rollerezés is. Scoot and Ride rollerek gyönyörű színekben kaphatók, a kivitelezések pedig lenyűgöző, nem véletlen, hogy olyan sokak kedvence! Egy hagyományos rollerrel szemben ezen a típuson a kormányzás a saját testsúllyal történik: rá kell jönnie a tanulási folyamat során arra a gyereknek, hogy a saját súlyát kell éreznie és ezzel tudja irányítani az eszközt.
Tolható-húzható játékok
A tolható és húzható játékok is jó választások a járás megtanulása után, mert sok szempontból hozzájárulnak a gyerekek fejlődéséhez. Támogatják a motoros készségeket és az egyensúly fejlődését, ráadásul fejleszti a gyermek problémamegoldó képességét és kreativitását is. Tolható játék például egy játék babakocsi, egy kis műanyag fűnyíró, egy járássegítő, vagy egy játék bevásárlókocsi is. Húzható játék például a zsinórra kötött állatfigurák vagy a különböző húzogatható kisautók is.
Nagy mértékben hozzájárulnak ezek a játékok a kar, a láb és a törzs izmainak erősítéséhez, továbbá javítja a gyerekek mozgásának irányítását is. Amikor tolnak vagy húznak egy játékot, akkor folyamatosan korrigálni kell a saját testhelyzetüket, ami hozzájárul az egyensúlyérzék erősödéséhez.
Akadálypályák, mászó alagutak
A mozgás fejlődéséhez a különböző mini akadálypályák felállítása a nappaliban vagy kint az udvaron nagy mértékben hozzá tud járulni és rendkívül hasznosak is. Mivel sokféle mozgásformát igényelnek – nem csak a járás képességét – ezért összetetten képesek fejleszteni. Kell hozzájuk kúszás, mászás, ugrálás, egyensúlyozás, séta, guggolás: ez attól függ, milyen pályát állítottunk fel nekik. Lehet őket vásárolni, de akár házilag is összeállíthatunk az otthonunkban fellelhető eszközökből szinte bármit. Tegyünk bele mászóalagutat is mindenképpen, mert ezt nagyon imádják a gyerekek, hatalmas móka nekik!
Az akadálypályák használata ösztönzi a problémamegoldó képességeket és a kreativitást. Gondolkodniuk kell azon, hogyan küzdjék le az előttük álló feladatot, ennek sikeres kivitelezése pedig fejleszti az önbizalmat is.
Ezek a játékok a szociális készségeket is fejlesztik, hiszen nagyon sok foglalkozáson, csoportos tornán is megtalálhatóak. A gyerekek gyakran együtt mókáznak velük, versenyeznek vagy segítik egymást, ez pedig elősegíti a kommunikációt és az együttműködést.
Kinti játékok: mini trambulin, buborékfújás, focizás, mini mászóka
Amikor a gyerekek elkezdenek megtanulni járni, egyre több kültéri játék válik érdekessé és fokozatosan egyre ügyesebbek lesznek majd benne. Ez szélesíti a spektrumot és annak lehetőségét, hogy még izgalmasabban teljenek a szabad levegőn töltött percek. Ha már csak egy teljesen egyszerű dologra gondolunk: mennyire aranyos, mikor fújjuk nekik a buborékokat, ők pedig önfeledten szaladgálnak utánuk, igaz? Vagy amikor apa és fia elkezdhet egymásnak labdát passzolgatni, totyogva kapura rúgni – óriási mérföldkő mind a szülőnek, mind pedig a gyereknek. Amikor már magabiztosabban használják a testüket, akkor érdemes lehet beszerezni olyan átalakítható mászókákat, amiket mi magunk határozunk meg, hogy épp milyen formában és magasságban legyenek, mert ezek nagyon erősen fejlesztik a gyerekek koordinációs képességeit.
Láthatjuk hát, hogy amint megtanulnak járni a gyerekek, újabb, izgalmasabb eszközpark áll a rendelkezésükre, ami arra ösztönzi őket, hogy még több szeletét fel akarják fedezni a világnak. Az addigi egyhelyben ülve játszás hatalmas lendületet vehet, hiszen már nem csak kúszva és mászva, hanem sokkal gyorsabban is el tudják érni egy másik helyiségben azt a játékot, amit kiszemeltek maguknak. Játszani természetesen ugyanúgy elmélyülve, nyugodtan ülve fognak tudni ez után is, viszont nem mindegy, hogy egy játék kiskonyhánál elérik-e az összes pontot, vagy csak a legalsó polcos rész előtt csücsülnek. Csodálatos dolog ez, az pedig, hogy ennek végig szemtanúi lehetünk, óriási ajándék az élettől!
Szponzorált tartalom