A medvehagyma, a hóvirággal, téltemetővel együtt a kora tavaszi erdők egyik jellegzetes növénye. Jótékony hatása és finom íze miatt kedvelt növény, gyűjtési szezonja március közepétől április elejéig tart. Cikkünkben nemcsak a medvehagymával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, de egyéb, a Debrecen környéki erdők finomságait, az erdei növények gyűjtésére vonatkozó szabályokat is összefoglaltuk.
Már a neve is vonzó: medvehagyma! És nem véletlen: a barna medvék előszeretettel fogyasztják terméseit, és még a föld alól is gyakran kiássák, de hasonlóképp kedvelik a vaddisznók is. Nekünk is ezt kell tennünk, ébrednünk és fogyasztanunk amit a természet ad ajándékba!
Szedjük, de mire?
A medvehagyma friss, finom íze mellett sokféle jótékony étrendi hatással bír: kedvezően hat többek között a vérkeringésre és az emésztő szervrendszerre. Kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, krónikus hasmenés és szorulás ellen jó hatású, de enyhíti a szédülést, fejfájást, a magas vérnyomást. Tisztítja a vesét és a húgyhólyagot és a vért. Természetes Antibiotikum.
Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedik, és frissen használják fel, mert szárítva gyógyhatásuk gyengül.
Ráadásul nagyon trendi alapanyag is lett, nincs olyan magára adó gasztrohely, ahol ne lenne ilyenkor az étlapon medvehagymás fogás vagy kézműves piac belőle készült krémekkel, szószokkal.
Magad szednéd?
Ha nem a piacon vennéd, hanem magad szednéd,
az egyes erdőterületek besorolásáról interaktív erdőtérképen is tájékozódhatnak az érdeklődők
itt .
Merre keresd? Az Alföld területe nem a legideálisabb élőhely számára.
Egész Európában megtalálható, Magyarországon főleg Zala, Somogy és Baranya megyében.
Elsősorban a gyertyános, tölgyes vagy bükkös erdők aljnövényzetében nő bőségesen. Tömeges tenyészhelye a Zselic, a Gerecse és a Mecsek, ahol legkorábban Orfű környékén, illetve a Misina déli lejtőin jelenik meg. Nem véletlen, hogy itt rendezik az Orfűi Medvehagyma Fesztivált.
A medvehagyma- és egyéb erdei termények gyűjtésének szabályai
Bizony, a természetben gyűjthető gyümölcsök, gombák, növények szedéséről is van jogszabály. Ezen szabályokat a 1996. évi LIII. törvény a természetvédelméről, valamint a 2009. évi XXVII. törvény az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodáról, valamint az utóbbi jogszabály végrehajtási rendelete (153/2009. (XI. 13.) FVM rendelete az erdőről, az erdõ védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXVII. Törvény végrehajtásáról) tartalmazzák.
Uh, ez komolyan hangzik! A lényeg:
Természetvédelmi területen a gyűjtése egyértelműen tilos, a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges hozzá!
Az egyéni szükségletre gyűjtött gomba, vadgyümölcs, illetőleg gyógynövény kereskedelmi forgalomba nem hozható.
Az Erdőspuszták kora tavaszi finomságai
Nálunk itt az Alföldön a közkedvelt medvehagyma nem található meg, de az Erdőspuszták Parkerdeiben fellelhető kígyóhagyma megbújva a száraz avar között nagy energiákat közvetít a megfáradt testnek! Zöldülnek már a tyúkhúr, az illatos ibolya és a zamatos turbolya friss hajtásai is, amelyek ínyenc csemegének számítanak!
Medvehagyma helyett erdei vadsnidling
Más néven kígyóhagyma (Allium scorodoprasum). A medvehagymához hasonlóan, mielőtt leszedjük, figyeljük meg, lapos-e a levele, külsőre ugyanis könnyen összekeverhető, olyan, mintha díszfű-féle lenne. Európában, egészen a Kaukázusig őshonos többéves, télálló hagymaféle.
A növény A- és C-vitaminban gazdag, emellett hasznos ásványi anyagokat tartalmaz: remek vas-forrás, foszforban, magnéziumban, káliumban és kalciumban gazdag. Ismert vértisztító, vérkeringésjavító hatása, csökkenti a vér koleszterinszintjét. Fogyasztása során pusztítja a szájüregben lévő felhalmozódott káros baktériumokat. A tavaszi böjti időszakban béltisztító hatása segít és erősít.
Mit készítsünk a kígyóhagymából?
Salátaként vagy apróra vágva vajba, mártásokba, főzelékekbe, de fűszerolajokba, ízesítőként is jól használható. Krémlevesként, medvehagymával vegyítve is remek!
Szárítani is lehet, de szinte nyárig folyamatosan szedhető, érdemes megkeresni mindig a természet forrásában! Lehet telepíteni is, ha van egy alkalmas, védettebb területünk a kertben, ássunk ki egy kis növényt az élőhelyén, és hagymástól ültessük át! Tavasszal a naposabb területet kedveli, mérsékelten nedves, laza humuszos talajba tegyük.
Akinek kedve van, kóstoljon bele a tavaszba, Varga Edit környezeti nevelő és az általa létrehozott A Természet Iskolája segítségével!
Szerzők: ADL - Debrecenimami és Varga Edit
Fotó: Varga Edit, Pixabay