Jelenlegi hely

Az anyaság pszichológiája

Az anyaság pszichológiája

 

Utódot nevelni a természet rendje, mindannyiunk veleszületett programja. Miért válik mégis a gyermekvállalás és nevelés életünk sokszor legküzdelmesebb, legnehezebb feladatává? Miért adatik meg néha olyan nehezen a gyermekáldás, miért nem felhőtlen az örömünk a várandósság időszakában, még akkor sem, ha várva vártan történt a fogantatás? Hogyan válik traumatikussá a szülésünk élménye és milyen tényezők játszanak szerepet abban, hogy a születés utáni időszakban depressziósok leszünk-e, vagy sem? Egyeseket megerősítenek az átélt nehézségek, a párkapcsolatban a kettőből hárommá válás valódi családot teremt, míg mások kapcsolata válással végződik veszteséget, hiányt és csalódottságérzést hozva magával.

 
Szülővé válni az egyik legmeghatározóbb élettapasztalat. Az egyén és a pár életében egyaránt mindent megmozgató élmény, hiszen nem csak egy gyermekkel találkozunk a gyermekvállalás révén, hanem szembesülünk önmagunkkal, korlátainkkal és tudatos vagy tudattalan lelki tényezők sokaságával, amelyek egyéni élettapasztalatunkból származnak, de az előző generációk, őseink élettörténetével is kapcsolatban állnak.
 
A szülés körüli időszak (a gyermek utáni vágytól a fogantatáson, a várandósságon és a szülésen át a gyermek egyéves koráig terjedően) egy nő életében fontos lelki-érzelmi fejlődési folyamat.
Mindez kellemes érzésekkel jár, de időnként szorongások és negatív érzések is kísérhetik a folyamatot. A testi és hormonális változások sora, az önmagunkról kialakított testi és lelki képünk módosulása, a rég elfeledett gyermekkori élmények és konfliktusok előbukkanása, a párkapcsolat átalakulása ellentmondásos helyzetekhez vezet. Bár ezen időszak természetes velejárója ez az ambivalencia, mégis szükségessé válhat, hogy az anya vagy a pár együtt külső segítséget vegyenek igénybe, akár azért, mert fel kívánják dolgozni újra felfedezett problémáikat, akár azért, mert készülődnek a szülői szerepre, amelynek része a tudatosság, felelősségvállalás és az ellentmondásos érzések megértése, akár azért, mert szenvednek felmerülő érzéseiktől. A tartósan fennálló, feldogozatlan, vagy sokszorozódó problémák a szülés után depressziós tünetekben vagy a csecsemővel való kapcsolat nehézségében, esetleg kapcsolati problémákban nyilvánulhatnak meg.
 
A segítségnek sokféle formája lehet, néha elegendő egy jó beszélgetés a barátnőnkkel, vagy a várandósságot követő egészségügyi szakemberekkel, máskor egy egészségesebb és nyugodtabb életstílus kialakítása – mozgás, ellazulás, étrend – adja a megoldást.
A pszichológiai segítség lehetősége talán kevésbé merül fel bennünk – szinte hallom a sokat emlegetett mondatokat: „nem vagyok elmebeteg… nincs időm a lelki dolgokra… úgysem értene meg egy idegen…”, stb.
 
Az úgynevezett perinatalis (szülés körüli) időszak lehetőséget ad a problémák felismerésére, a korrekcióra, a későbbi nehézségek megelőzésére, összességében a személyiségünk érlelésére, fejlődésére, anyaként való megfelelésérzésünk megtalálására.
 
Szeretnék az írásaimmal segíteni abban, hogy együtt áttekintsük a lelki tényezők szerepét a szülés körüli időszak során, megismerhessétek a legújabb pszichológiai elképzeléseket, amelyek ezen tényezők hatásait elemzik, mind a szülővé válás, mind a babánkkal való kapcsolatunk alakulása, mind lelki egészségvédelmünk szempontjából. Szeretném azt is, ha megtapasztalnátok, hogy a pszichológia rólatok szól és értetek van.
 
Ferenczi Bea pszichológus, családterapeuta, dúla
06 30 833 5562
 
Tervezett témák:
 
– Az anyává válás folyamata
– Fogantatás, meddőség, vetélés, abortusz
– A magzat és az anya közötti kapcsolat
– A várandósság, mint a lelki áttetszőség időszaka
– Baba születik – család születik
– A szülés lélektana, a szülés mint élmény
– A kötődés (a szeretetkapcsolat) kialakítása a megszületett gyermekkel
– Szülés utáni pszichés problémák – felismerés és kezelés
 
 
 
Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére