1. A napelem befektetés 10 éven belül megtérülhet
A napelemes rendszer árának megtérülése számos tényezőtől függ: a napelemek, a tartószerkezet és az inverter minőségétől, a tetőfelület tájolásától, a dőlésszögtől és az árnyékoló tényezőktől. A pontos helyszíni felmérés és az egyénre szabott szakszerű tervezés és kivitelezés is kulcsfontosságú tényezők a megtérülési időt illetően. Optimális esetben egy átlagos háztartás éves fogyasztását kiváltó napelem rendszer átlagos megtérülési ideje 9-11 év között van. Érdemes folyamatosan nyomon követni az elérhető pályázatokat is, hiszen a támogatások segítségével a megtérülési idő radikálisan csökkenthető.
2. A napelem közel 200 éves találmány
A napelem a fotovoltaikus hatás elvén működik, azaz a fényt elektromos energiává alakítja. A fotovoltaikus hatást egy francia fizikus, Alexandre Becquerel demonstrálta először sikeresen 1839-ben. Az akkor 19 éves feltaláló-fizikus ebben az évben építette meg a világ első fotovoltaikus elemét édesapja laboratóriumában. Tovább haladva a történelemben az első modern értelemben vett napelemet Charles Fritts amerikai feltaláló építette meg 1885-ben New Yorkban. A feljegyzések szerint Fritts akkor ki is jelentette, hogy "egy nap a fotovoltaikus áramtermelés versenyre kelhet a széntüzelésű elektromos erőművekkel". Nagyon optimista kijelentés volt, ugyanis napelemének hatásfoka nagyjából 1-2% körül mozgott.
3. A napenergia ereje egészen elképesztő
A Napból a Földre érkező energia hasznosításának két alapvető módja ismert: a passzív és az aktív energiatermelés. Előbbi esetében az üvegházhatást használják ki hőtermelésre. Az aktív energiatermelésnek szintén két formája van. Az egyik, amikor a napenergiát hőenergiává alakítják, majd ezt a hőt napkollektorral “begyűjtik” és hasznosítják. A második mód a napelemmel történő hasznosítás, a már említett fotovoltaikus hatás elvén, amikor a napfényt elektromos energiává alakítják.
A Napból óránként 430 kvintimillió Joule energia éri a Földet. Összehasonlításképpen, a Föld lakosságának éves energiafelhasználása körülbelül 410 kvintimillió Joule.
És ez még nem minden. Jelenleg a Földön található és kitermelhető teljes kőolajkészletben rejlő energiát a Nap 1,5 nap alatt sugározza a Földre.
4. A napelemek képesek energiával ellátni a repülőgépeket is
A repülés hosszú utat tett meg azóta, hogy a Wright fivérek a 20. század elején elsőként felszálltak. Kevesen tudják, hogy a fotovoltaikus paneleken, azaz napelemeken keresztüli napenergia hasznosítást az 1970-es évek üzemanyagválsága idején már alternatív energiaforrásaként azonosították. Sunrise, a világ első napenergiával működő repülőgépe 1974-ben emelkedett az egekbe. Napjainkban az Airbus a Zephyr nevű napelemes robotrepülőgépéről hallhatunk sokat, amely legutóbbi tesztrepülése alkalmával 25 napig volt a levegőben. A Zephyr napelemes, pilóta nélküli repülő a tervek szerint internetet sugároz majd a világ azon részeire, ahol nem, vagy csak rossz minőségben érhető el a szolgáltatás.
5. A napenergia a világ legolcsóbb energiaforrása
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) World Energy Outlook 2020 című kiadványa szerint
a világ napelemes rendszerei jelenleg a „történelem legolcsóbb elektromos áramát” kínálják.
Legalábbis a fejlettebb országokban, olcsóbb technológiával, mint a szén és a gáz. Az ügynökség szerint ez a világszerte alkalmazott kockázatcsökkentő pénzügyi politikának köszönhető, és főként azokra az országokra vonatkozik, ahol a napelem finanszírozáshoz az állam támogatást nyújt. Az IEA fő forgatókönyve szerint 2040-re 43%k-al több napenergia felhasználás várható, mint ahogy azt 2018-ban gondolták.
Végszó
A napelem és a napenergia lakossági felhasználása napjaink legizgalmasabb témakörévé vált. Egyre többen döntenek úgy, hogy kihasználják a nap erejét, hogy otthonukat vagy vállalkozásukat zöldebbé, fenntarthatóbbá és gazdaságosabbá tegyék. Reméljük, hogy cikkünkben Ön is talált hasznos és érdekes információt a témában.
Fotók forrása: Envato Elements
Szponzorált tartalom