Imádja a gyermek a tejet és jégkrémet? Ne aggódjunk, ha az orvos laktózintoleranciát diagnosztizál gyermekünknél, nem kell feladni az összes tejterméket és a tápanyagokat, amiket azok biztosítanak.
A tej és tejtermékek mellőzésével a kalcium- és D-vitaminpótlás kihívást jelenthet, hiszen e két fontos ásványi anyag és vitamin kiemelten fontos a gyermek egészséges és erős csontjainak fejlődéséért és növekedéséért. Megfelelő mennyiségben naponta fogyasztva segít megelőzni a későbbi életkorban gyakori csontritkulást és csontelvékonyodást.
Tippek, tanácsok:
- Érdemes kicsit kísérletezni kis mennyiségű laktóz tartalmú étellel, hiszen a részleges laktázhiány mindenkinél egyéni. Fokozatosan növeljük csak az adagot, hogy lássuk mi a tolerancia szintje.
- A joghurt, kefir és író aktív kultúrákkal segíthet megemészteni a laktózt is, illetve a laktózérzékenyek többsége ezeket be tudja illeszteni étrendjébe az alacsony laktóztartalom miatt.
- Fogyasszon a gyermek különböző más kalciumban gazdag élelmiszerek közül, beleértve a sötétzöld leveles zöldségeket vagy a kalciummal dúsított termékeket, amelyek lehetnek gyümölcslevek, szójatejek/-készítmények, nem túlcukrozott gabonapelyhek
- A tej jól helyettesíthető a laktózmentes tejjel, valamint érdemes megkóstoltatni a kicsivel (1 éves kor után csak) a szójatejet, rizs-, zabtejet és egyéb növényi tejeket dietetikussal konzultálva, hátha kedvét leli valamelyikben.
- Javasolt lehet a dietetikus által is ajánlott kalcium és multivitamin étrendkiegészítők fogyasztása.
Az étrendváltoztatás mértéke attól függ, mennyi laktóztartalmat bír el a gyermek szervezete tüntetek nélkül. Például lehet valakinek számos tünete már egy pohár tej megivásától is, míg mások egy nagypohár tejet meg tudnak inni tünetek jelentkezése nélkül. Gyakori, hogy a laktózintoleráns egyének nyugodtan meg tudnak enni egy joghurtot és kemény sajtokat (pl. cheddar vagy óvári sajt), de tejet és más tejtermékeket nem.
A legtöbb szupermarketben elérhetőek laktózmentes és csökkentett laktóztartalmú tejek és tejtermékek, amelyek azonosak az eredeti tejtermékekkel kivéve, hogy laktázenzim lett hozzáadva a termékhez. A laktózmentes tej ugyanannyi vagy hosszabb ideig marad friss, mint a normál tej, főleg ha az ultrapasztőrözött. A laktózmentes tej kissé édesebb lehet a normál tejnél.
Azok a gyerekek, akik az étrendi változtatás ellenére is tüneteket produkálnak, azoknak dietetikusi konzultációt követően adjunk gyógyszertárban kapható laktázenzim tartalmú cseppeket vagy tablettákat. A tablettákat vagy néhány cseppet akkor vegyék be, mikor tejet vagy tejterméket fogyasztanak, így a gyermek jobban tudja tolerálni ezen termékek fogyasztását. És végül, de nem utolsósorban ne keseredjünk el, ha a kicsinél laktózérzékenységet diagnosztizálnak, mert ezzel a típusú felszívódási zavarral is teljes értékű életet lehet élni, nemcsak egészséges ételeket, de finomakat is lehet enni és inni.
Szerző: Hegyi Kitti, dietetikus és életmódtanácsadó
Forrás: babykitchen.blog.hu