Na ez sem egy autentikus recept, hiszen a Coca-cola élete sem túl hosszú és a fene sem tudja mikor jutott el Kínába, vagy a külföldön élők kezdték-e először használni...
Minden esetre ez az étek az ünnepi asztalon és a hétköznapokban is megállja a helyét.
Kína barátaink bátran kísérleteznek az éttermekben, mert nálunk nagy meglepetés nem éri őket akkor sem, ha csak találomra böknek rá az étlapra, vagy az aktuális menüt kérik. Fordítva azért egészen más a helyzet. Így a "gyerekcsere" program melléktermékeként megszokott, hogy kaját is cserélünk. Ki mit főz, abból küld egy-egy adagot a másiknak. Jönnek mennek a dobozok és a visszajelzések is, időként jót nevetünk, mert sokszor pont az nem ízlik, amiről azt gondoltuk tetszeni fog. Vagy éppen fordítva. Persze vannak nagyon hasonló ételeink, de egyértelműen mi vagyunk a válogatósabbak. Ez most egy olyan étel, ami a magyar ízlésnek is igazán bejön.
Bizony első hangzásra furcsának tűnhetnek az édes és sós kombinációk, de ha megkóstoltad, biztosan a család kedvencévé válik. A családtagoknak az ízek miatt, a szakácsnőnek pedig a gyorsaság miatt. 3 perc alatt bedobsz mindent a sütőbe, néha ránézel, hogy megforgasd és már tálalhatod is.
Hozzávalók:
- csirkehús
- VALÓDI szójaszósz
- kóla
Mennyiségeket arányában fogok írni. Bármilyen csikehúst használhatsz, akár vegyesen is, amit máskor is szoktál sütni. Ami fontos, hogy bőrös részek is kerüljenek bele és hagyd is rajta a bőrt!
Egy tálca (~80 dkg) alsó combot, egy tálca felső combot és egy csirke mellet (csíkokra szelve) tettem a tepsibe. Azt már korábban kitapasztaltam, hogy akkor az igazi, ha jól választom meg a tepsi méretet, és nem marad túl sok felesleges hely a húsok mellett. A 1,5-2 kg húshoz a tepsi aljára tettem egy teáskanál zsiradékot (liba vagy kacsazsírt), behelyeztem a husikat, majd ráöntöttem a 1,5 dl cukors kólát (Coca-colát használok) és 5-6 evőkanál valódi* szója szószt. Só nem kell rá, hiszen a szója szósz kifejezetten sós. Ezután betoltam a sütőbe. (Az áruházláncokban kapható 150 ml-es szója szósz, nem valódi szója szósz!)
Az első fél órában lefedett állapotban hagytam sülni, párolódni, pácolódni, utána megforgattam és "takarás" nélkül sütöttem tovább. 10-15 percenként érdemes ránézni és időnként forgatni. Akkor van kész, amikor te úgy ítéled. Én akkor gondolom jónak, ha omlós és a combból kibújik a csont, sőt szeretem ha picit meg is pirul a teteje. Nagy fokozaton kezdem a sütést (200-250 fok) és később szoktam lejjebb tekerni (~180 fok).
A kólás-szójás cucc frankón egybeolvad a húsból, bőrből kisülő anyaggal és fantasztikus ízt ad az egésznek. Rengeteg variációra ad lehetőséget anélkül, hogy elronthatnád. Ha hagyod a pácban órákat, vagy egy éjszakát, az is jó, de ha a fagyasztóból kapod elő a húst és a sütőben lesz ideje ki- és beleolvadni, ebbe a "sötét anyagba", akkor sincs gond. Sőt akkor sem, ha félidőben öntöd nyakon ezzel a "fekete levessel"... (Eredetileg beirdalt csirkeszárnyból készítve és pirított földimogyóróval megszórva kaptunk ebből a csemegéből.)
Ha szeretnéd variálni, akkor meghintheted bámilyen pirított olajos maggal a végén, tehetsz a lébe mézet, chillit vagy akár fokhagymát is!
Ne felejtd el, azt fenséges fekete ragacsot!
...ha marad... és mire észbe kapsz, nem kanalazták el, nyalogatták fel. A köretre locsolva, más étel főzőlevébe téve, levesalapként, önmagában, vagy kenyérre kenve is mennyei lakoma... vigyázzunk! :-) Michelin-csillagra gyúrunk, nem Michelin baba hurkákra!!!
Elvetemült tipp: én mindenből a nagy (és olcsóbb) kiszerelést választom. Mivel a kóla nálunk "alkalmi" ital, a sütéshez szánt kólát 1,5 dl-ként műanyagdobozkákban, vagy zacskókban lefagyasztom. A fagyasztómban kutatva nem biztos, hogy megfejtenéd, mi is ez rejtélyes csomagocska... Mivel a "szénsavra" az ízhez nincs szükséges, nekem ez így takarékos és kényelmes is.
Gutheil Gabriella - Kaposvárimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges