Jelenlegi hely

Hasznosíts újra!

"15 nap - 15 lépés" Minitréning a műanyagmentes életért!

15. lépés: Hasznosíts újra! 

Mindenki alkotott már egy régi, eredeti funkcióját vesztett tárgyból valami más, újra hasznos eszközt. Lehet ez egy hosszú ujjú ingből rövid ujjú, vagy desszertes dobozból irattartó vagy díszdoboz, sokszor nem is újrahasznosításként, hanem csak javításként gondolunk rájuk. Nagyanyám, mikor nagypapa ingén a kikopott gallért kifordíttatta a szabóval, nem tett mást, csak újrahasznosított.

Ha igazán bevetnénk a kreativitásunkat, rengeteg szemétté váló tárgynak adhatunk egy újabb esélyt.

Recycling, upcycling… de mi a különbség?

A recycling szintén egy, az utóbbi években a környezettudatossággal kapcsolatban divatba jött szó. De mit takar? Az angol-magyar szótár szerint újrafeldolgozás, újrahasznosítás, visszakeringetés.

A recycling, a hulladékok anyagukban történő újrahasznosítása. Leginkább a szelektív hulladékgyűjtés- és feldolgozást jelenti, mint pl.  a PET-palackok gyűjtése és alapanyagként történő újbóli felhasználása, majd újabb PET-palackok gyártásához.

Az átlagembernek az újrahasznosítás témaköre tágabb értelemben vett és nincs teljes mértékű egyetértés a fogalmak használatát illetően. 

Létezik még az upcycling fogalom – melyet sokan összekevernek a recycling-al.

Az upcycling több: egy adott hulladékként kezelendő anyagból valami olyat alkotnak, amely értéktöbblettel bír; többel, mint csupán az alapanyag maga. Erre jó példa a PET-palackból pulóver készítése. Ez utóbbi egy fokkal tudatosabb szemléletmód, átugorja a hulladék kezelési fázist, pénzt takarítva meg a speciális hulladék tárolás, szállítást és elhelyezést kikerülésével.

Maradékbazár

Léteznek már olyan központok is, melyek „elosztó helyként”, illetve áruházként üzemelnek: az angolszász országokban terjedt el leginkább ezek az ún. scrapstore-ok (az angol ’scrap’ szó jelentése maradék, selejt, darabka), hogy ezekben a maradékbazárokban a legkülönfélébb jellegű – gyártási folyamatokból származó – hulladékanyagok érhetők el.

A különböző, főleg könnyűipari ágazatokban a termelés során keletkezett „felesleg” pl. papírhulladék a nyomdából vagy textilmaradékok egy varrodából az alapanyagai a tárgykészítésnek. Ez főként egyéni szinten valósul meg, folyamatosan növekszik azon vállalkozások száma, amelyek a különféle maradékanyagokat használják fel, hogy használati tárgyakat készítsenek.

Ezekben az üzletekben általában egy bizonyos összegű tagdíj fejében lehet hozzájutni az anyagokhoz. Ez a megoldás a körkörös gazdaság egyik elemét is jelenti, hiszen mindkét fél nyer az „üzleten”:

  • a gyártóknak egyrészt nem kell komoly összegekért hulladékként kezelni és elszálltatni a gyártási maradékot.
  • a másik oldalról pedig a felhasználóknak is ideális, hiszen egy gyűjtőhelyen juthatnak hozzá számos alapanyaghoz jóval olcsóbban, amelyeket akár iskolás csoportok technika órájához vagy kreatív klubok foglalkozásaihoz is igénybe lehet venni

A Humusz Szövetségnek is létezik már ez az új környezetvédelmi programja "Maradékbazár" néven. A maradékokat képező gyártókat és a felesleget felhasználni tudó pedagógusokat, kreatív szakkör vezetőket, upcycling művészeket köti össze.

Redesign és repurpose – művészet?

Magyarországon is terjedőben van az upcycling szemléletmód, jellemzően egyéni alkotók foglalkoznak ezzel. Többek között bőr-, valamint textilmaradékokból, újságból és magazinokból, autógumiból, farmerből, bakelit lemezből, kávékapszulából, kiszuperált biztonsági övekből, autórészekből, akáre lyukas gumimatracból is készülnek alkotások. És ez csupán csak pár alapanyag, amellyel számtalan redizájn művész dolgozik.

Redizájn művésznek nevezik az olyan alkotókat, akik a fenntarthatóság és környezetvédelem jegyében bizonyos alapanyagokból (akár maradékanyag, akár kész használati tárgy) új alkotásokat készítenek.

Az upycling fogalmához szervesen kapcsolódik a repurpose fogalma. A repurpose lényegében azt a folyamatot – sőt, inkább szemléletmódot – jelenti, amikor egyes tárgyaknak vagy anyagoknak új „életcélt” adunk. Ilyenre jó példa, amikor egy régi gyümölcsös rekeszből éjjeli szekrényt készítünk. Tehát az upcycling és a repurpose azonos szemléletmódra épül, azonban míg az upcycling maradékanyagokkal dolgozik, esetleg egy tárgy feldolgozását követően jut alapanyaghoz, addig a repurpose egy adott tárgyat változatlan formájában használ fel egy eltérő célra.

Hogyan vágj bele?

Gombamódra szaporodnak a neten a felújított bútorokról, kiselejtezett tárgyak készítéséről a videók, bloggoldalak, workshopok. Elegendő egyet megnézned, és attól a pillanattól dobálja fel a kereső a többit.

Képes ötlettár háztartásokban is fellelhető anyagokból

A textil a legbámulatosabban használható anyagok egyke. Akinek van egy varrógépe, az már mindent el tud készteni a ruhától a gyerekjátékig, határ a saját fantáziája. Kifejezetten szeretek turkálókban vásárolni, mert sokkal klasszabb alapanyagokat találni, sokszor olcsóbban mint egy méteráru boltban. Persze, gyakran egy nagyobb ruhából kell kiszabni, ami néha több feladatot ad, mint egy vég anyag.

Textil

Köszönet a képekért a debreceni Adománylerakatnak

Konzerv doboz

Íme egy ötletadó cikk az elinduláshoz, ha még sosem csináltál konzervdobozból semmit.

Papírtekercs, cipősdoboz, kiselejtezett műanyagdobozok, mosószeres flakonok, PET palackok…

További ötletadó képek itt

Fém reszelő, szűrő, gereblye, evőeszköz, söröskupak..

További ötletadó képek itt

Tálcák, fadobozok

További ötletadó képek itt

 

Forrás: humusz.hu; greenfo.hu; korkorosgazdasag.hu Kép: demilked.com/plastic-bottle-caps-art-mary-ellen-croteau

 

15 nap alatt 15 lépésben a műanyagmentes élet felé. Mi ez?

14. lépés: Válts környezetbarát tisztítószerekre!

És ők azok, akik segíthetnek Neked:

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére