Jelenlegi hely

Egészség? Természetesen!

A tél mindig megkérdezi, vajon edzettük-e az immunrendszerünket egész nyáron, gyűjtöttünk-e az őszi-téli napokra kellő mennyiségű tartalékot ellenálló képességből, jókedvből, fizikai és lelki erőnlétből?

Kimostuk-e napfénnyel, mozgással, örömmel a salakot, a felesleget, a kéretlent a szervezetünkből, a gondolatainkból, érzéseinkből? Tápláltuk-e magunkat és egymást szeretettel, szabadsággal, boldogsággal?

Ha igen, akkor néhány torokköszörülés, vagy átmeneti émelygés és már túl is van rajta a gyerkőc és a család. Ha több, akkor sincs baj.

A betegség barát is, megmutatja, hol van feladat...

Ha bölcsis, ovis, iskolás a gyermek, óhatatlanul hazahozza az aktuális trendi bacikat, vírusokat.

Az orvostudomány úgy tartja, jobb az, ha gyerekkorban sok mindenen átesik a kicsi, mert az "tapasztalttá" teszi az egész szervezetét és megtanul küzdeni, az immunitása sokkal erősebbé,stabilabbá, önállóbbá válik. Később lesz hasznára, ha nem tartottuk búra alatt sem gyerekünket, sem magunkat. Igen, de az is igaz, hogy a túl sok betegségből ki-betegségből be állapot pedig túlfáradást okoz mindenkinél. Okozhatják ez ún. környezeti ártalmak is.

A család is belefárad a folyton-beteg-a-gyerekünk folyamatba. Mit lehet ilyenkor tenni? Sok mindent, de az egészségtudatos élet és a megelőzés a leghatékonyabb.

Nézzük sorban!

Lélekvitaminok és más immunerősítők

Fontos, hogy mit gondolunk gyermekünkről (magunkról) a megküzdéssel kapcsolatban? Képes-e rá? Én képes vagyok-e rá?

Igen, amit a gyerekedről gondolsz, azt többnyire magadról is!

A gyerek egy élet-mintát lát és követi. De az is lehet, hogy egészen mást jelez.

Lehet azt a mintát látni egy családban, hogy na, itt van ez a lázas/hasmenéses/ hurutos/köhögős, és így tovább betegség. Kezdjünk vele itthon! Tegyünk meg minden tőlünk telhető természetes gyógyítási eljárást.

Ilyenkor lélekvitaminokra, pozitív érzésekre, tartalmas, pozitív együtt töltött, játékos örömteli időkre, mesélésre, zenehallgatásra is gondolhatunk. Vagy lehet orvoshoz fordulni, esetleg más fajta, lelki terápiás segítséget kérni.

Utóbbit akkor ajánlom, ha rendszeresen hasonló folyamatok, betegségek ütik fel a fejüket a gyerekeknél és/vagy nálad, esetleg az egész családban. Biztos, hogy valamilyen megoldatlan bajt/esetleg családi, generációs problémát jelel a kicsi. Ő így tud hozzájárulni szeretettel a családi egyensúlyhoz.

A lélekvitaminok mellett természetesen fontos a fizikai testünk táplálása nagy-nagy szeretettel, természetes eredetű vitaminokkal.

A legnagyobb immunerősítő és egészségmegőrző maga a rendszeres testi érintés: simogatás, masszírozás, ölelgetés, puszilgatás, csiklandozás, felnőtteknél pedig a rendszeres szerelemteli szeretkezés. Ennél gyógyítóbbat orvosként sem tudok ajánlani! A szerelem és a szerelmetesség energiájába nem fér bele a betegség! Átmenetileg lehet, de hosszan semmi képen!

Gyógyteák, krémek, illóolajok

Nézzük, hogyan lehet segítségül hívni otthoni egyéb gyógymódokat! A gyógyteákat ajánlom forrón! Kivéve a C-vitamin tartalmú teákat, mint pl. a csipkebogyó tea. Vigyázat! Csak langyosítani szabad az egész szemű áztatott bogyót, semmi esetre sem forralni, mert a C-vitamin tartalma hőre elbomlik. A C-vitamin segíti az anyagcserénket és a betegségből való kilábalást. Támogatja az immunrendszerünket. Kiváló köhögés csillapítók továbbá a bodza, a hársfa, a lándzsás útifű, a fehér mályva, a kakukkfű tea.

Nyugtatók a citromfű, a levendula, a kamilla. Immunerősítő a diólevél és a kasvirág.  A köhögéscsillapító, hurutoldó teákat nyugodtan forrázhatjuk, 10-15 percig lefedve állni hagyjuk, majd szűrjük. Egy-egy adag: felnőtteknek 1 teáskanálnyi 2-3 dl forró vízre (csészényi) számítva, napi 2-3x. Gyerekeknek 12 éves kor felett adható már ez az adag. Fiatalabb gyerekeknek fele (mokkás kanálnyi egy csészére). A mennyiség is kevesebb. Csecsemőknél vigyázzunk! Mentát semmi kép ne használjunk, mert légzőközpont bénulást okozhat belélegezve a kicsiknél!

Szóba jöhet még az inhalálás is illó olajokkal, aromamécsesben vagy forró vízgőz felett, esetleg csak egyszerűen sós forró vízzel.

Az illatos krémek bedörzsölésre vagy ülőfürdők is sokat segítenek. Mindig egy kanál mézben vagy tejszínben keverünk el 4-8 csepp illóolajat, így adjuk a fürdővízhez, hogy ott finoman eloszoljon, ahelyett, hogy a bőrünkhöz tapadna és irritálná. 20 percet benne ülünk, közben egy csésze finom teát elkortyolgatunk. Nyugtató hatású illóolajok a levendula, a citromfű. Lázcsillapító hatásúak a citrusfélék, pl. narancs, grapefruit.

Görcsoldóak a kömény és az édeskömény, majoránna. Ha gyermekünk vagy mi magunk nehezen keveredünk ki egy betegségből, vegyünk egy kakukkfüves illatos fürdőt és igyunk meg egy-két csésze kakukkfű teát. Segít a megküzdésben.

A köhögésre, felső légúti hurutra készített teákat ízesítsük akác vagy kakukkfű mézzel.

Segít a hurutos letapadások feloldásában. Ásványi anyag és vitamintartalma folytán segíti a szervezet védekezését és jótékony hatású az immunrendszerünkre. Aminosav tartalma folytán tápláló, ha nem forró teába keverjük. Az aminosavak a fehérjék építőkövei, ezért a hő kicsapja és hatástalanná teszi őket.

Szinte bármelyik gyógymódot vagy kombinációt is választod vagy áll rendelkezésedre, a kulcs, hogy szeretettel, örömmel tedd! Így egyszerre gyógyítod vele magadat, gyermekedet, hozzátartozóidat!

Örömteli, egészséges, szép téli napokat és békés együttlétet kívánok!

Dr. Szabó Ágnes Katalin

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

7 őszi film, amit látnotok kell!

7 őszi film, amit látnotok kell!

Őszi hangulatú filmek közül rengeteg olyan akad, amelyek tökéletesen visszaadják az évszak borongós, melankolikus vagy épp varázslatos oldalát. Íme néhány ajánlás, amelyek garantáltan segítenek ráhangolódni az őszre.
10 tipp egy kedvessebb élethez

10 tipp egy kedvesebb élethez

A Kedvesség Világnapját (World Kindness Day) minden évben november 13-án ünneplik, és célja, hogy világszerte előmozdítsa a kedvességet és az emberek közötti megértést.
Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Halloween uzsonnás doboz gyerekeknek: így lesz a tízóraiból "rémisztő élmény", amiért az osztály is rajong!

Kisgyerekkorom óta nagy rajongója vagyok a Halloween-nek, és örömmel látom, hogy egyre több Halloween buli és hagyomány épül be itthon is.
Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel a gyorsabb a gyógyulás

Náthás csecsemő, hatékony orrszívás, avagy 8 tipp, amivel gyorsabb a gyógyulás

A csecsemők náthája jellemzően nem számít súlyos betegségnek, mivel azonban az alvásra és az étkezésre is hatással van, az egész családot megviseli. Hogyan segíthetsz gyermekednek, hogy jobban érezze magát? Összeszedtük azokat a javaslatokat, amivel megkönnyítheted a náthás időszakot és gyorsíthatod a gyógyulást.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére