A kormányzat 2020 január 1-i hatályba lépéssel jelentősen szigorította a 6 éves korban történő iskolakezdés betartását, és korlátozta a szülők és az óvoda lehetőségeit abban, hogy a gyermek még egy évig az óvodában maradhasson. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet ITT található.
Nagy a tiltakozás és értetlenség a szülők és pedagógusok között egyaránt. A eljárásrend egy sokismeretlenes egyenletnek tűnik, a jogalkalmazás, a szakértők nincsenek rá felkészülve, a határidők szűkösek. Annak a gyakorlati részéről, hogy a hirtelen megugró iskolába kényszerülő gyereklétszámot hogyan veszi majd fel az oktatási rendszer, még nem is láttunk tanulmányt.
Korábban a gyermeket ismerő óvoda felelősségébe tartozott az iskolaérettség megítélése, de az új törvénnyel ez átkerül az Oktatási Hivatalhoz. A szülőnek írásbeli kérvényt kell benyújtania januárban, míg a hivatal a gyermek ismerete nélkül dönt és csak az általa szükségesnek vélt esetekben vesz igénybe szakértői szakvéleményt. A hivatal döntése ellen a szülő csak bírósági eljárás keretében fellebbezhet.
A legaggasztóbb a szülőknek talán az, hogy az Oktatási Hivatal érdemben semmiféle információt nem adott arra vonatkozólag, hogy a kérvényeket milyen szempontok alapján bírálják el, így jelenleg csak találgatni lehet, hogy milyen szempontokat fognak ténylegesen figyelembe venni.
Pedagógiai szakvélemény vs. szülői kérelem
A jogszabályok alapján nincs szükség arra, hogy a szülő vagy a gyám kérelmezze a tankötelezettség halasztását az Oktatási Hivatalnál, ha az illetékes pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága 2020. január 31-e előtt kiállított szakvéleménye tartalmazza azt a javaslatot, hogy a gyermek maradjon további egy nevelési évig óvodai nevelésben. Ebben az esetben a gyermek az Oktatási Hivatalhoz benyújtott kérelem hiányában is további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülőnek ilyen esetben a szakértői bizottság szakvéleményét a gyermek óvodájában mielőbb be kell mutatnia, amely alapján az óvoda a köznevelési információs rendszerben (a továbbiakban: KIR) rögzíti ezt a tényt, és a tankötelezettség egy évvel való elhalasztását.
Ha 2020. január 31-e előtt elkészített szakértői bizottsági szakvélemény nem áll rendelkezésre, az Oktatási Hivatalhoz lehet kérelmet benyújtani.
A kérelem benyújtásával kapcsolatos fontosabb szabályok a következők:
- A szülő vagy gyám a kérelmet kizárólag az Oktatási Hivatalhoz nyújthatja be, legkésőbb 2020. január 31-ig. Azt a kérelmet, amelyen a postai bélyegzőn a feladás dátumaként 2020. január 31. szerepel, az Oktatási Hivatal még elbírálja, ám az azt követően postára adott kérelmeket nem fogadja be.
- A szülő vagy gyám a kérelmet az Oktatási Hivatal által a honlapján elérhetővé tett informatikai támogató rendszer segítségével kitöltött, majd kinyomtatott és aláírt vonalkódos adatlapon, papíralapon nyújthatja be.
- A kérelmeket postai úton várjuk, kizárólag az alábbi címre: Oktatási Hivatal; Budapest 1982
Ki nyújthat be az Oktatási Hivatalhoz kérelmet annak érdekében, hogy a hatéves gyermek tankötelezettsége egy évvel később kezdődhessen meg?
A kérelmet kizárólag a szülő vagy a gyám nyújthatja be. A beadványnak tartalmaznia kell a kérelmező nyilatkozatát arra nézve, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy – közös szülői felügyelet esetén – a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.
Adminisztráció, adminisztráció.... a kérelem kötelező tartalmi elemei
Az eljárás során az Oktatási Hivatal a jogszabályi feltételek teljesülését fogja vizsgálni.
A kérelemben nevesített gyermek pontos beazonosíthatósága a kérelem elbírálásának előfeltétele, ezért kérjük, hogy az Oktatási Hivatal honlapján (www.oktatas.hu) elérhető kéreleműrlapot alkalmazza.
A kéreleműrlap kitöltéséhez az alábbi adatok megadása feltétlenül szükséges:
- a kérelmező (szülő, gyám) adatai: név, születési adatok, kapcsolattartási adatok (postai cím, e-mail-cím, telefonszám)
- a gyermek személyes adatai: név, születési hely és idő, oktatási azonosító szám (amelyet az óvodától tud a szülő vagy gyám megkérdezni), lakcím
- az óvoda adatai, amellyel a gyermek jogviszonyban áll: az óvoda OM azonosító száma, neve, címe – ezeket az adatok szintén az óvodától tudja a szülő vagy gyám megkérdezni
- a gyermeknek milyen egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, és fejlődése, iskolai életre felkészülése szempontjából miért lenne előnyös további egy évig az óvodai nevelésben maradása
- a kérelmező szülő nyilatkozata arra nézve, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy – közös szülői felügyelet esetén – a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.
A kérelemben foglaltakat alátámasztó dokumentum(ok) másolatát (szakorvosi vélemény, pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottságának szakvéleménye, fejlődést nyomon követő nyomtatvány stb.) – ha rendelkezik ilyennel –a kérelméhez kell csatolni.
A kérvényben a szülőnek meg kell indokolnia kérését, és ehhez minden kapcsolódó papírt érdemes mellékelni (óvodai, orvosi, pszichológia, gyógypedagógiai, logopédiai leleteket, szakvéleményeket, az óvodai fejlődési napló ide vonatkozó kivonatát).
Segédlet szülőknek szülőktől
A Szülői Hang weboldal szakmai segítséggel készített egy segédletet az érintett szülőknek. Ezzel szeretnének segítséget nyújtani ahhoz, hogy szakmailag megfelelő indoklást tudjanak adni kérelmükhöz. Bár a szülők ismerik legjobban gyermeküket, de nem tekinthetők szakértőnek a témában, könnyen előfordulhat, hogy a szakmailag nem megalapozott érvelés következtében a hivatal elutasítja a kérvényt. A gyermekek érdekében szeretnék ezt elkerülni, és ezért fontos, hogy a szülők megfelelő információkkal rendelkezzenek arról, hogy mikor tekinthetjük szakmailag megalapozottnak a további egy év óvodai nevelést.
A szülőknek szánt Szülői Hang segédlete ELÉRHETŐ ITT.
Szintén hasonló segítségnyújtó szándékkal egy Facebook csoport is létezik tavaly szeptember óta, Kötelező beiskolázás szülői csoport néven. ITT található.
Azok a fránya határidők
Az eljárás elvileg 60 napos lesz. Ha a szülő nem ért egyet az Oktatási Hivatal döntésével, akkor van lehetőség jogorvoslatra, az Oktatási Hivatal eljárása közigazgatási hatósági eljárás.
A rendelet szerint a szakértői vizsgálat időpontjáról szóló értesítést a kérelem megérkezését követő naptól számított öt napon belül el kell küldeni a szülőnek. A szakértői vizsgálat időpontját a szakértői bizottság pedig a kérelem megérkezését követő naptól számított tizenöt napon belül kitűzi.
A szakértőként kirendelt szakértői bizottság végül a véleményét az eljárás elindulásától számított 30 napon belül elküldi az Oktatási Hivatalnak. A rendeletben az is szerepel, ha a szülő a szakértői vizsgálat időpontjában önhibájából nem jelenik meg, új időpontot nem kap, a hivatal a gyerek megvizsgálása nélkül dönt.
Ugyan Kozma Ákos, ombudsman az eljárásrend bevezetésének elhalasztását kérte a szaktárcától, de a bevezetést nem halasztották el. Azonban az Országgyűlés megszavazta, hogy január 15. helyett január 31-ig lehet beadni a tankötelezettség alóli felmentési kérelmeket. Az azonban nem változik, hogy ennek értelmében a tanköteles korú gyermek további egy nevelési évig óvodában történő részvétele kérdésében 2020. január 1-jétől az Oktatási Hivatal fog döntést hozni.
ADL - Debrecenimami
Forrás: eduline.hu; oktatas.hu
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges