Jelenlegi hely

Vizes múzeumok és látnivalók Magyarországon

Ki gondolná, hogy ennyi, a vízzel kapcsolatos látnivaló akad kicsiny országunkban? Vizes tematikájú múzeumok, víztornyok, ókori és mai víz-és csatornamű épületek... 

Igazi kirándulós helyek ha imádod a vizet. Hazánkon megy keresztűl Európa második leghosszabb (2860 km!) és legbővizűbb folyója a Duna. Itt van Közép-Európa legnagyobb tava, a Balatonunk és megszámlálhatatlan mennyiségű termál és forrásvíz. Nem csoda, hogy ennyi, a vízzel kapcsolatos témájú magyar látnivalót találhatunk!

A Duna Múzeum

A Duna Múzeum célja, hogy az általános humán, természettudományos és műszaki ismereteket integrálva, a vízzel és más természeti erőforrásokkal való gazdálkodás különböző szempontjait bemutatva tudatosítsa a nagyközönségben a környezet-, klímaváltozás és vízvédelem iránti közös és egyéni felelősséget, kutatásaival és ismeretátadó tevékenységével segítse az egységes ökológiai szemlélet társadalmi méretű kialakítását.

Az esztergomi Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum elődjét 1973-ban alapították Esztergom belvárosában, az egykori főkáptalan épületében.

Az Év Múzeuma (2001) és a Családbarát Múzeum (2005) díjak mellett a múzeum 2003-ban elnyerte az Európai Múzeum Fórum (European Museum Forum) különdíját is

2019-ben nyílt meg a jelenleg is látogatható Vízeum címet viselő állandó kiállításnak, mely 2020-ban elnyerte az Év Kiállítása címet, majd 2021 májusában az Év Európai Múzeuma díj különdíjában részesült.

Magyar Természettudományi Múzeum „A vizek világa”

A Magyar Természettudományi Múzeumban „A vizek világa” múzeumpedagógiai foglalkozáson vehetnek részt alsós és felsős diákok.

A múzeumi óra során rengeteg titokra derül fény: a dunai halóriások, a balatoni halászok „látott hala” éppúgy előkerül, mint a harcsa bajsza, a csomorika vagy a tündérrózsa között? A diákok „megtapasztalhatják”, hogy milyen a csuka harapása és kézbe foghatnak hal, hüllő és madárpreparátumokat. Megismerhetik a hazai vizes élőhelyek típusait, jellegzetességeit. A  foglalkozás célja hogy mindenki érzékelje, mennyire fontos az édesvizek és a vizes élőhelyek védelme, megőrzése. 

A 60 perces foglalkozás részvételi díja: 2200 Ft/fő, amely magában foglalja a kiállítások belépődíját is.

Patinás víz-és csatornamű épületek hazánkban

A Vízinform weboldalán részletes információk találhatóak budapesti és vidéki látnivalókról, felfedeznivalókról.

Budapesten

Vízmű gépház Budán, a Lóránt és a Diana utca sarkán - Az ország első csatornaműve Ferencvárosban -  140 éves a gépház Budaújlakon - Zsigmond téri szivattyútelep Budapesten

Vidéken

Az első vízműgépház Szegeden - 1896 óta működik a milleniumi ivóvíztároló medence Veszprémben

További vizes látnivalókról, régi víz- és csatornaépületekről információk ITT TALÁLHATÓAK

A Víztornyok hívogató varázsa

Budapest víztornyairól ebben a cikkben olvashatunk részletes információkat. Mind közül elhelyezkedésében és panorámájában is kiemelkedik a Margitszigeti.

Budapest ékszere a Margitszigeti Víztorony

Vízellátási feladatai ma már nincsenek, a vasbeton épület galériaként és kilátóként funkcionál. Igazi turisztikai látványosság, Budapest 360 fokos körpanorámáját láthatjuk belőle páratlan élményként.

Magassága 57 méter, annak idején a Margitsziget vizellátását biztosította. A kupolateremig 152 lépcsőfok vezet fel. A toronyba a kilátó 4. szintig lehet felmenni, 33 méter magasságban. Kivitelezője, Dr. Zielinski Szilárd a vasbeton alkalmazásában európai szinten is az elsők között tartható számon, itthon pedig ő honosította meg az addig ismeretlen anyagot. (Forrás)

Siófoki Víztorony

A város főterének legimpozánsabb látnivalója. Lifftel vagy lépcsőn is felmehetünk a körpanorámás helytörténeti múzeumnak berendezett víztoronyba. Mindig nagy sor áll a bejáratnál, de ne tévesszen meg minket, hamar fel lehet jutni. A részletekért navigálj ide.

Víztorony Szombathely

Megújult  a lassan 100 éves nemrég még romos víztorony Szombathelyen. A 45 méter magas újra az eredeti pompájában fehérlő toronyban Kávézót, kiállítótermet kilátóteraszokat találhatunk. A lábánál a parkban a gyerekeknek KRESZ park létesült.

 

Vizes múzeumok

Vízmű Történeti Múzeum Szombathelyen

Savaria, a mai Szombathely elődje saját vízvezeték- és csatornahálózattal rendelkezett már az ókorban. A rómaiak a Kőszegi - hegység forrásainak vizét 20-25 km hosszúságú agyagvezetékeken, illetve falazott csatornákon szállították Savaria polgárainak. A Vasivíz Zrt. Északi Gépházában a szombathelyi vízmű 100 éves fejlődését bemutató kiállításon túl a gyűjtőkút működése, és a kutak vízét vezető járható betonalagút is megtekinthető. 

A kiállítás látogatásához előzetes bejelentkezés szükséges a kommunikacio@vasiviz.hu, vagy a 94/516-272 telefonszámon

Gyulai Tájvízház

Gyulát a vizek városának is nevezik, ki ne ismerné a vízzel teli várárokkal körbevett Gyulai Vár látványát. Számtalan szökőkútja mellett az Élővíz-csatorna – másnéven az Ó-Fehér-Körös – is benyúlik a városba.

A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság által létrehozott Táj- és víztörténet bemutató, oktató és információs ház a Körös–vidéki tájról, vizeiről, természeti értékeiről, valamint a gyógyfürdőzésről és a népi gyógyászatról mutat be ismereteket. Léghajós utazás, résztvétel egy javasasszony perén, bepillantás a régi idők közfürdőinek hangulatába, a török-fürdők világába.

Iskoláknak – előzetes bejelentkezés után - lehetőséget biztosítanak kihelyezett tanórák megtartására

A vizisportok szerelmeseinek

Balaton Csavargőzös és műemlékhajó

A ma műemlékként a balatonboglári kikötőben álló hajó 1873 óta szolgált a Balatonon és a Dunán, Magyarországon és Ausztriában. A balatoni gőzhajózást ismerteti meg az idelátogató vendégekkel. Ma felújítva mutatja be a saját- és balatoni gőzhajózás történetét. A hajócsavar, az eredeti meghajtó tengely az új kormányosi állás, a régi egyenruha, a minigőzgép és a játszó orrész csupán egy-egy kiragadott érdekessége a Balaton Csavargőzös Műemlékhajónak.

Vitorlázeum Balatonfüred

A balatoni vitorlázás történetét bemutató múzeum a magyar és nemzetközi vitorlázóélettel kapcsolatos anyagokkal és egy különleges viharszimulátorral várja a vizes sportok szerelmeseit. A a egész évben nyitva tartó új kiállítás a balatonfüredi Tagore sétány elején a város és a vitorlázás egyik legpatinásabb épületében, a balatoni vitorlázás első klubházának emeletén várja a látogatókat.

Zebegény, Hajózástörténeti Múzeum

Idén, 2024-ben 40 éve, hogy megnyílt az első magyar hajózási magánmúzeum, ma már ez az ország legnagyobb hajózási gyűjteménye.

Farkas Vincze hajóskapitány gyűjteményével és saját készítésű tárgyai, nagy precizitással készített hajómodelljei mellett eredeti hajófelszerelések, navigációs eszközök, szakmai iratanyagok, egyenruhák, lobogók és egyéb használati eszközök hűen tükrözik az egykori magyar hajózás nagyságát.

Még több vitorlázással foglalkozó, hajózástörténeti múzeumot ITT találtok.

Határok nélkül

A víznek nem számítanak az országhatárok, így nem csak Salzburg, de Európa víztörténetébe is betekintés nyerhetünk, ha felvonóval ellátogatunk a Salzburgi várhegyre.

WasserSpiegel Múzeum Salzburg

Salzburg vize a bajorországi Berchtesgadenből áramlik a városba egy mesterséges csatornán keresztűl– megépítésével a salzburgi hercegek a 12. században Közép-Európa legrégebbi vízművét hozták létre.

A WasserSpiegel hidrotechnikai múzeum izgalmas időutazás a római kortól középkori kutakon keresztül napjaink modern vízellátó hálózatáig.

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.
Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

Aki kicsiben tervez, előbb-utóbb nagyban is fog: bakancslista a téli szünetre

A bakancslista is egy élettervezési módszer, kicsit játékosabban, de tervezésre ösztönöz. Jó módszer a gyerekek és magunk előre tervezésre szoktatására.
Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kiránduló helyek

Karácsonyi fényárban úszó csodaházak, avagy a legszebb karácsonyi kirándulóhelyek

Karácsony gondolatán, nincs az a fényár, amitől besokallnék, még ha az egész ország egy csillogó villogó nagy meseházzá öltözne, én azt is gyönyörűnek látnám. Lassan a porták ünnepi kivilágításba borulnak, ám vannak, akik igazán kiemelkedő módon öltöztetik fel házaikat, és turistalátványossággá növik ki magukat kicsik és nagyok örömére egyaránt.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére