A csillagoségbolt-park címet nem adják ingyen!
Az 1988-ban létrejött Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség (International Dark-Sky Association, IDA) ítéli meg, előre meghatározott feltételek alapján. Azaz
- a parknak kiemelkedően jó minőségű éjszakai égbolttal kell rendelkeznie (a fényszennyezés mértékét és az égitestek láthatóságát szigorú szabályok biztosítják),
- a park kezelési tervében kiemelkedő szerepet kell tulajdonítani az égbolt védelmének, a közvilágításban például ernyőzött lámpatesteket kell használni
- és lehetőséget kell biztosítani az éjszakai látogatásra, a terület állandó, nyilvános megközelíthetőségére.
Az égbolt állapota alapján arany, ezüst és bronz besorolást kaphat a csillagoségbolt-park.
Készítette: Data: Marc Imhoff/NASA GSFC, Christopher Elvidge/NOAA NGDC; Image: Craig Mayhew and Robert Simmon/NASA GSFC - Forrás
A Nemzetközi Csillagoségbolt Programot 2001-ben indította el az IDA azzal a céllal, hogy világszerte arra ösztönözze a közösségeket, hogy felelős világítási politikával és közoktatással támogassák a sötét helyek megőrzését és védelmét.
A Földön az első csillagoségbolt-park-ot 2006-ban hozták létre az Amerikai Egyesült Államokban.
Hazai Csillagoségbolt-parkok
Az első: a Zselici Csillagpark
A Zselici Tájvedelmi Körzet, a Somogyi-dombság tája, Kaposvártól délre található, 8 ezer hektár terület.
Kép forrása
A Zselici Tájvédelmi Körzet 2009-ben – a skóciai Galloway Forest Park-kal egyszerre - Európában elsőként szerezte meg a Nemzetközi Csillagoségbolt-park címet.
A mesterséges fények hiánya, az alacsony szintű fényszennyezés miatt a csillagos égbolt olyan részleteit is láthatjuk szabad szemmel, amelyeket máshonnan lehetetlen megfigyelni. E mellett a somogyi erdő is számtalan felfedeznivalót rejt.
A park a csillagvizsgáló épületéből, egy kilátóból és öt pihenőpontból áll. A multifunkcionális komplexumban a csillagvizsgálóban egy 8 méter átmérőjű, 54 fős vetítőkupolás planetárium található. Belsejében úgy érezzük, mintha holdbéli tájra, vagy egy idegen bolygóra érkeztünk volna. Egy 40 cm-es átmérőjű távcsővel is rendelkező távcsőkupola is az érdeklődők rendelkezésére áll.
Kép forrása
Az épületen kívül tanösvények és információs pontok segítik a tájékozódást, a 25 méteres kilátó a környék legmagasabb pontján áll. Akár még a Balaton-felvidéki tanúhegyek, a Mecsek és a horvátországi Papuk-hegység is megfigyelhetőek.
A állandó programkínálatában nappali természetismereti túrák, csillagászati bemutatók, heti rendszerességgel pedig esti távcsöves bemutató is szerepel.
A Csillagpark kiállítóterei, a távcsőkupola és a planetárium csak a programok keretében látogatható, vezetővel. Ajánlott korhatár: 8 éves kortól, éjszakai programjaikat 12 éves kortól ajánlják.
További információk, aktualitások ITT.
Vezető nélkül ajánlott programok a Zselici parkban
A kilátó, a Ropolyi és a két erdei pihenőhely (az erdei planetárium és a Csárdahelyi pihenőpont) az év legnagyobb részében szabadon látogathatóak, ill. a Csillagvizsgáló előtti téren is letelepedhetnek és élvezhetik a csillagos égbolt látványát. Az önálló megfigyelésekhez égbolttérképeket tudunk ajánlani, pl. Stellarium vagy Heavens Above.
Hortobágyi Csillagoségbolt-park
A Hortobágy Magyarország egyik legkevésbé fényszennyezett területe – a zavaró fények hiánya a természetességnek is szinonímája, s ez az élővilág zavartalanságának is alapvető feltétele.
Kép forrása - A Hortobágy csillagos ege halszemoptikával
A Hortobágyi Nemzeti Park 2011-ben kapta meg a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség-től az ezüst minősítésű csillagoségbolt-park címet.
A zavaró fényektől mentes nemzeti park látogatói számára az éjszaka több látványosságot is nyújt. Talán a legfontosabb a szabad szemmel is látható csillagok száma.
A Hortobágy a nemzetközi madárvonulási útvonalak metszéspontjában található, több éjszakai vonuló madár útja is a Hortobágyon keresztül vezet, így az éjszakai égbolt mellett a madárvilág megfigyelésére is kiváló terület. A csillagoségbolt-park cím elnyerésével a Hortobágyon még inkább megőrizhető a zavaró fényektől mentes, háborítatlan természeti környezet.
Kép forrása - A tejút látványa
Csillagda a Hortobágyon
A Hortobágy-mátai Fecskeház Erdei Iskola mellett 2015 tavaszán nyílt meg a Csillagoségbolt-park bemutató csillagvizsgálója. Az erdei iskolába látogatók és az előre bejelentkezett csoportok mellett a nagyközönség számára is lehetőséget biztosítanak a csillagos égbolt távcsöves megfigyelésére.
A csillagda egy közel 7 m magas torony tetején helyet foglaló 3 m-es átmérőjű kupola. A csillagda főműszere egy 140 mm átmérőjű CFF apo távcső.
A Hortobágyi Nemzeti Park rendszeresen szervez a háborítatlan élővilágot és az esti égboltot megfigyelő, szakvezetővel kísért túrákat a területen.
Vezető nélkül látogatható megfigyelőhely
Egy, fotózásra, távcsöves megfigyelésre alkalmas engedély nélkül és éjszaka is látogatható javasolt megfigyelőhely van a Hortobágyi Csillagoségbolt-parkban.
A volt madármegfigyelő torony Balmazújváros felől Tiszacsege felé haladva, a Nyugati Főcsatorna hídja előtt, a Cserepes tanyával szemben található.
Innen (a műút mellől) a pusztába tovább nem szabad bemenni!
Bükki Csillagoségbolt-park
A Bükki Nemzeti Park-ot Magyarországon harmadikként, 2017 júniusában nyilvánította csillagoségbolt-parkká a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség (IDA). A Bükki Csillagoségbolt-park a szigorú megmérettetésen ezüst fokozatot szerzett.
Fotó forrása
A parkban számos olyan hely található, ahonnan zavaró fényektől mentesen csodálható meg az éjszakai égbolt. A Bükki Nemzeti Park és a Kaptárkő Egyesület rendszeresen tart szervezett programokat, aminek keretében a fényszennyezettséggel kapcsolatos felvilágosító tevékenység mellett a nagyközönség számára megismerhetővé válnak az éjszakai égbolt csodái. A meghirdetett programok között szerepel éjszakai tanösvény bejárás; holdfogyatkozás vagy éppen hullócsillag megfigyelés, valamint távcsöves csillagászati bemutató és vetítettképes előadás, ahol a látogatók fekve is csodálhatják a csillagképeket.
Fotó forrása
A Bükki Csillagoségbolt-park látogatóközpontja Répáshuta mellett épült egyedülálló csillagászati hely. A Nap megfigyelésére is alkalmas, világszínvonalú távcső, planetárium, megtapogatható meteoritok, izgalmas virtuális űrutazások és a 4 kilométer hosszú Bolygótúra tanösvény is várja a látogatókat.
ADL - Debrecenimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges