Jelenlegi hely

100 éves a hajdúszoboszlói gyógyvíz

Hajdúszoboszló városa 2025-ben a gyógyvíz feltárásának 100. évfordulóját ünnepli, a város életének egyik legfontosabb eseményének tiszteletére a teljes évet centenáriumi emlékévnek nyilvánította.

Ugyan csak ősszel, 2025. október 26-án lesz száz éve, hogy feltárták Hajdúszoboszló híres gyógyvizét, de a város egész évre rengeteg programot tervez a méltó ünnepléshez.

Földgáz helyett barna víz

A történet ismeretében talán jobban is járt Hajdúszoboszló ezzel a felfedezéssel. A város 1924-ben hosszas tárgyalások után engedélyezte Pávai-Vajna Ferenc bányafőtanácsosnak és geológusnak és Pekár Dezső geofizikusnak, hogy földgáz kutatásokat végezzenek. Pávai már ekkor sejtette, hogy termálvíz is lehet a felszín alatt.

Pávai-Vajna Ferenc mellszobra Hajdúszoboszlón - Somogyi Árpád 1989-ben felállított alkotása - Forrás

A kutatások folyamán az úgynevezett Bánomkert délkeleti részén, a várostól északkeletre, 1925. október 26-án 1090 méter mélységből kitűnő minőségű földgáz tört fel. Vele együtt érkezett egy különös illatú, barnás színű meleg víz, a ma is ismert gyógyító erejű termálviz. 73 Celsius-fokosan tör fel a mélyből, gyógyerejét jódos és kénes összetétele is adja.

A városvezetés hamarosan felismerte a hőforrásban rejlő lehetőségeket, így 1927 júliusára elkészült a fövenyfürdő, majd egy hévizes kádfürdő is. A város anyagi ereje azonban nem tett lehetővé további fejlesztéseket. Így részvénytársaság alakult, amelynek köszönhetően 1928-ban megépült az első vasbeton medence. A belügyminiszter 1934-ben nyilvánította gyógyfürdővé a hajdúszoboszlói fürdőt.

Alig száz év alatt egy medencéből Közép-Európa legnagyobb fürdőkomplexuma épült ki. - Forrás
Pávai emlékét iskola, utca, szobor, emléktábla és egy ásványvíz is őrzi. A IX. számú kút ásványi anyagokban gazdag vizét palackozzák ezen a néven. Fogyasztása "savtúltengés, hurut és fekélybetegség esetén a savtermelést csökkentő, illetve közömbösítő hatása miatt előnyös.” Kedvezően hat a csontritkulás ellen.

Centenáriumi emlékév tele programokkal

E jeles alkalomból 2025-ben a város egész évben változatos rendezvényekkel és centenáriumi programsorozattal tiszteleg dr. Pávai Vajna Ferenc főgeológus emléke előtt, akinek nevéhez fűződik a gyógyító termálvíz felfedezése.

Az ünnepi év nyitóeseményeként koszorúzást tartottak Pávai Vajna Ferenc tiszteletére, amely során méltó megemlékezésre került sor a hajdúszoboszlói gyógyvíz feltárásának jelentőségéről és örökségéről. A centenáriumi programsorozat egészen december 31-ig kínál majd változatos eseményeket az érdeklődők számára. 

Ennek keretében március 21-től szeptember 28-ig egy nagyszabású kiállítás keretében több mint 80 műve tekinthető meg Munkácsy Mihálynak. A kiállításról részletesebben korábbi cikkünkben írtunk.

A hajdúszoboszlói centenáriumi emlékév részletes programkínálata ITT található.

ADL - Debrecenimami

Forrás1; Forrás2

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Május 1 - A májusfa ünnepe

Május 1 - A májusfa ünnepe

Falvainkban az elmúlt években újra divatba jött a májusfa állítás. Tudjátok, mit jelnet?
Az egyik legfontosabb izmunk- mégis alig tornáztatjuk

Az egyik legfontosabb izmunk- mégis alig tornáztatjuk

A mélymedencei izomzat. Akinek már van gyermeke, pontosan tudja, milyen változásokat hoz létre a várandósság és a szülés ebben az izomcsoportban. Alaposan kinyújtja, meggyöngíti, néha pedig még egyéb sérülések is keletkeznek rajta. Ennek következtében megjelenhet az inkontinencia, kitágul a hüvely, megsüllyedhet a méh. Fájhat a derekunk is. A jó hír az, hogy tornával szinte teljesen helyrehozható.
Nem kell egyedül megküzdened a technológiával – itt a mivagyunk.hu

Nem kell egyedül megküzdened a technológiával – itt a mivagyunk.hu

2026-ban minden a mesterséges intelligenciáról szól... Körülöttünk van, alakítja a munkánkat, a mindennapjainkat, csak éppen senki nem magyarázta el nekünk magyarul, érthetően, hogy mit kezdjünk vele. Eddig.
Nem te vonzod be a bántalmazókat, sajnos jönnek maguktól is

Nem te vonzod be a bántalmazókat, sajnos jönnek maguktól is

“Hogy vonzottam be? Kötődési zavarom van? Kapcsolatfüggő vagyok?” Kérdezi sok nő tanácsadói praxisomban a bántalmazó kapcsolatáról. Bár ezek a nők a saját lelkükben keresik a hibát, nem ott van a baj.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére