Jelenlegi hely

Hiány(zás)pótlás

A tanév egyik legnehezebb és leghálátlanabb időszaka, amikor a hiányzások számának megnövekedése miatt néha fél osztálylétszámmal, és félgőzzel megy a tanítás.

Felsős kinézetű, nyurga fiú viharzik ki az iskolából. Az épp érkező csoport szerencséjére a segítőkész legényke visszalép, és megtartja a bejárati ajtót, míg a tanítónő betessékeli az alsós gyerekeket a főépületbe.

- Haladjunk, haladjunk! – biztatja a pedagógus a kisdiákokat. Az apró, trappoló lábak még engedelmeskednek is a kérésnek, de a gyerekek gondolatai szemmel láthatóan valahol máshol járnak…

Télvíz idején a tantermek falain belül is napjában többször elhangzott: „Haladjunk”! A tanév egyik legnehezebb és leghálátlanabb időszaka, amikor a hiányzások számának megnövekedése miatt néha fél osztálylétszámmal, és félgőzzel megy a tanítás. A tanmenet és a helyi tanterv a pedagógusoknak feszített tempót diktál, ugyanakkor az elhúzódó és nagy létszámú hiányzások miatt igen nagy kihívás a meghatározott léptekben huszonnyolc gyereket tanítani. Olykor még a tanítók, tanárok lelkiismeretes felkészültsége, empátiája és a szünetben septiben fölhörpintett kávé is kevésnek bizonyul.

Kézről kézre, szájról szájra

A szülőkkel érkezett óvodás és iskolás gyerekek egymásnak adják a kilincset a háziorvosi rendelőben. Falfehér, vagy épp láztól kipirult arcú betegek gubbasztanak a váróban. Szörtyögés, és köhögés hallatszik a szélrózsa minden irányából. Nagyon úgy fest, hogy nekik most legkevésbé a tananyag és a házi feladat miatt fáj a fejük. Az influenza szezon ellenére a szakemberek szerint csupán heti 2-3 tipikus influenzás beteggel találkoznak. Rengeteg a megfázásos, arcüreggyulladásos – és a korábbi évekhez képest meglepően sok a hányásos, hasmenéses beteg. Dr. Tóth Tamás gyermek háziorvos elmondása szerint körzetében, míg januárban átlagosan 24 fő jelent meg naponta, addig február végére ez a szám 49-re emelkedett. És akkor még nem beszéltünk azokról a gyerekekről, akik lábon hordják ki a betegséget, azaz rossz közérzettel is mennek iskolába. Ezt tapasztalta Krinis-Ábel Andrea is, akinek felső tagozatos fia van.

- A lázon kívül szinte minden más tünettel mennek gyerekek az iskolába, azért, hogy ne maradjanak le nagyon. A fiam általában, egy huzamban két-három napot hiányzik, aztán „rohan” vissza az iskolába, mert nagy a hajtás. Regenerálódásra, megerősödésre nincs lehetőség. Volt már olyan, hogy a fiam megkapta az osztálytársaitól, hogy: „Nem is voltál beteg!” – ecseteli a lelkiismeretes anyuka, aki elsősorban jó egészségi állapotban szeretné látni gyermekét, de az is nyugalommal töltené el, ha az iskolában jól helytállna fia.

Nyugi, és ágynyugalom

- A félvállról vett hurutok megbosszulják magukat, mert legyengül a szervezet és elkap egy másik kórokozót a gyermek. Így van ez minden típusú közösségben; bölcsődétől az iskoláig. Így az enyhe felfázásból vesemedence gyulladás; a megfázásból arcüreggyulladás, fülgyulladás, végső esetben tüdőgyulladás lehet – mondja a több évtizedes gyakorlattal rendelkező, szívvel-lélekkel gyógyító gyermekorvos.

- Könnyebben felülfertőződhet, szövődményeket kaphat egy gyerek, ha félgyógyultan megy vissza a közösségbe, ezért jó lenne megvárni a teljes gyógyulást. A szülők hozzáállása sokrétű: némelyesek forszírozzák a közösségbe vitelt és beadást, mert presszionálja saját munkába járása, a másik véglet pedig túlaggódó. A járványos időszakban nagy veszélyt jelentenek még a gyermekekre az ünnepek és névnapok, szülinapok. Ilyenkor ugyanis a félig gyógyult gyereket is elviszik koncertre vagy a baráti zsúrba, a játszóházba, és két nap múlva a teljes csapat a rendelőben köt ki – hívja föl a figyelmet Dr. Tóth Tamás.

Ha osztunk, szorzunk

A szülők körében az a tapasztalat, hogy nagy összeszedettséget és együttműködést igényel a tananyag és a házi feladat megszerzése. Sok a segítőkész tanító, nagy segítség, ha az e-naplóban rögzítik a pedagógusok az esedékes pótolni valót. Kisebbeknél a szülőkön keresztül még viszonylag gördülékenyen működik az információcsere. Nagyobbak esetében kicsit más a helyzet. Amekkora segítséget jelentenek a technikai lehetőségek, annyival érdektelenebbek is bizonyos esetekben a nagyobbak, ha segítségnyújtásról van szó. A lefotózott és átküldött órai anyag gyakran olvashatatlan, így lényegében van is, nincs is. A felsőbb osztályokban az is megesik, hogy egy kevésbé kedvelt osztálytárstól „visszatartják” a többiek a házi feladatot. A 2017/2018-as tanévben 180 tanítási nap van. Összesen 250 tanítási óra igazolt hiányzása lehet egy tanulónak egy tanév alatt. (Ekkor még szankciók, vizsga nélkül zárhatja le a diák a megkezdett tanévet.) Öt tanítási órával számolva egy napot, az 50 nap hiányzást jelent. Szerencsére, ezt a mennyiséget ritkán, és kivételes esetben érik el a gyerekek. Ez leginkább krónikus betegségben szenvedő; kórházi, műtéti beavatkozást igénylő esetekben fordul elő.

Kérdésemre Pallósné Bodnár Erika, a Dózsa György Általános Iskola igazgatónője elmondta, hogy betegségből az iskolába visszatérő diákoknak a távolmaradás igazolását a házirend szabályozza. Az elektronikus naplóban, az intézményvezető állítja be a mulasztások kezelésének határidejét.

Akik emberségből jelesek

Nagy ajándék járványos időszakban az otthoni istápolás lehetősége, a türelmes pedagógus és a segítőkész osztálytárs. A tanulók egy része így rövid időn belül behozza a lemaradását. A szezonális betegségek lecsengőben vannak, most már lehet újra a becsengetésre összpontosítani.

- Nagyon hosszú hiányzásra ritkán van példa, ott természetes több idő és energia a pótlás. A távolmaradásokat követő egy-két kevésbé sikerült osztályzat a tanulók éves megítélését nem befolyásolja, hiszen 36 hétig tart egy tanév, így mindenkinek lehetősége van megmutatni a felkészültségét és a tantárgyak iránti érdeklődését. Az influenzajárvány általában már az első félév lezárása után szokta felütni a fejét, így június 15-ig még bőven van idő szép bizonyítványt szerezni. – tekint előre Pallósné Bodnár Erika.

 

Írta: K. Barabás Emese

Fotó: pixabay.com

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére